ZADZWOŃ:

+48 573 547 966

GODZINY OTWARCIA:
poniedziałki 8:00 – 19:00,
wtorek – piątek 9:00 – 19.00,
wybrane soboty 10:00 – 14:00.

ADRES:
Św. Barbary 4/U2,
00-686 Warszawa.

twój problem: blizny przerosłe

Bezbolesne i skuteczne usuwanie blizn przerosłych

usuwanie blizn a ból

Blizny przerosłe powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran. To twarde i wypukłe zmiany, które mogą ograniczać ruchomość i elastyczność przylegających do nich tkanek. Nie są groźne dla zdrowia, ale mogą wpływać negatywnie na jakość życia. W przypadku występowania na odsłoniętych fragmentach ciała zdarza się, że powodują kompleksy i obniżają samoocenę.

W klinice Projekt Skóra, znajdującej się w samym centrum Warszawy, oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia blizn przerosłych. Dzięki temu możemy dostosować rodzaj leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, który zgłasza się do nas ze swoim problemem.

Umów się już dzisiaj na wizytę!

umów się na wizytę!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

skonsultuj się ze specjalistą!
usuwanie starych blizn warszawa

Jak można rozpoznać blizny przerosłe?

Przede wszystkim o bliźnie przerosłej świadczy obecność wyraźnie wypukłej zmiany na skórze w obrębie wygojonej rany. Cechą charakterystyczną jest jej twarda struktura, która wpływa na ruchomość otaczających ją tkanek, gdyż znacznie ogranicza ich elastyczność.

O tworzeniu się blizny przerosłej może świadczyć pojawienie się czerwonej zmiany w miejscu zranienia oraz świąd odczuwalny w bezpośrednim jej otoczeniu. Swędzenie może się utrzymywać przez cały okres gojenia, a nawet już po tym, jak wytworzy się blizna przerostowa.

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

leczenie sterydami

kriochirurgia

projekt skóra laser frakcyjny CO2

laserowe usuwanie blizn

Usuniecia zmian

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

osocze

leczenie blizn fibryną bogatopłytkową

peelingi medyczne

Zadzwoń i zapytaj o cenę zabiegu: +48 573 547 966

Blizny przerosłe powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran. To twarde i wypukłe zmiany, które mogą ograniczać ruchomość i elastyczność przylegających do nich tkanek. Nie są groźne dla zdrowia, choć mogą wpływać negatywnie na jakość życia. W przypadku występowania na odsłoniętych fragmentach ciała mogą powodować kompleksy i obniżać samoocenę. Czym są blizny przerosłe i jakie są sposoby ich leczenia?

Jak tworzą się blizny?

Powstawanie blizn jest związane z naturalnym procesem gojenia się skóry. Powstaje w miejscu uszkodzenia skóry, kiedy tkanka łączna zastępuje uszkodzoną tkankę. Początkowo rana się oczyszcza. Po tym etapie dochodzi do wnikania naczyń krwionośnych. Zaczynają się odkładać również włókna kolagenu. Początkowo chaotycznie, choć z czasem ich ułożenie staje się bardziej uporządkowane, dzięki czemu powierzchnia blizny staje się gładka. Nawet przez kolejne dwa lata blizna dojrzewa i ulega stopniowemu zblednięciu, przez co staje się mniej widoczna i stapia się ze skórą. 

Czym są blizny przerostowe?

Czasem proces gojenia się i zasklepiania rany nie przebiega prawidłowo i dochodzi do nadmiernego odkładania się włókien kolagenowych. W efekcie pojawić się może duża i nieatrakcyjna wypukła blizna, zwana blizną przerosłą. Często obserwuje się blizny przerostowe po trądziku, cięciu cesarskim lub dużych oparzeniach skóry. Często są one obserwowane u osób po urazach pomiędzy 10, a 30. rokiem życia. Może być to spowodowane zwiększoną syntezą kolagenu, która przypada właśnie na ten wiek. Blizny przerosłe często się tworzą w przypadku ran, które zlokalizowane są w miejscu, gdzie napięcie wokół brzegów jest znacznie wyższe. W okolicy ruchomych stawów, na brodzie, w górnej części pleców czy w okolicach mostka. 

Co wpływa na wygląd blizny?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na to, że zasklepione rany tworzą blizny o charakterze przerostowym. Są to:

 • wspomniany wcześniej wiek pacjenta i lokalizacja rany,
 • długość i przebieg gojenia (nieodpowiedni ucisk rany, mocne krwawienie lub pojawienie się ropy wpływają negatywnie na wygląd blizny),
 • ilość i rodzaj szwów,
 • kształt i wielkość rany (a tym samym powstającej blizny),
 • genetyka (u niektórych osób genetycznie tworzą się brzydkie blizny).
Dr Małgorzata Marcinkiewicz

Blizny przerosłe a keloidy, czyli bliznowce

Blizny przerosłe czasem są błędnie oceniane jako bliznowce. Choć w obu przypadkach mowa o nieprawidłowościach w gojeniu się ran to jednak są między nimi różnice. Blizny przerosłe, choć są twardą i wypukłą tkanką łączną, raczej nie przybierają znacznych rozmiarów. Inaczej sprawa ma się z bliznowcami, które mogą stać się bardzo duże – często znacznie przekraczające rozmiarem pierwotną ranę, na której się wytworzyły. Są też znacznie rzadziej spotykane. Blizny przerosłe tworzą się najczęściej w niedługim czasie po wygojeniu rany i tylko w jej obszarze. Bliznowce mogą pojawić się nawet wiele lat później, a w przypadku wycięcia mogą odrastać. 

Jakie są objawy?

Przede wszystkim o bliźnie przerosłej świadczy obecność wyraźnie wypukłej zmiany na skórze w obrębie wygojonej rany. Cechą charakterystyczną jest jej twarda struktura, która wpływa na ruchomość otaczających ją tkanek, gdyż znacznie ogranicza ich elastyczność. O tworzeniu się blizny przerosłej może świadczyć pojawienie się czerwonej zmiany w miejscu zranienia oraz świąd odczuwalny w bezpośrednim jej otoczeniu. Swędzenie może się utrzymywać przez cały okres gojenia, a nawet już po tym, jak wytworzy się blizna przerostowa.

Jak wygląda leczenie?

W klinice Projekt Skóra oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia blizn przerosłych. Dzięki temu możemy dostosować rodzaj leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, który zgłasza się do nas ze swoim problemem. Oferujemy możliwość:

 • usunięcia blizn przerostowych,
 • leczenia sterydami,
 • zabiegów kriochirurgicznych,
 • laserowego usuwania blizn,
 • leczenia blizn fibryną bogatopłytkową, 
 • peelingów medycznych. 

Pomożemy dobrać metodę, która przyniesie najlepsze efekty i znacząco wpłynie na poprawę jakości życia. 

usuwanie blizny na twarzy

Cennik leczenia blizn przerosłych

Ze względu na szeroki wybór metod leczenia i usuwania blizn przerosłych, ceny zabiegów mogą się wahać od kilkuset złotych do nawet kilkutysięcy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem, w którym wyszczególnione zostały wszystkie zabiegi z naszej oferty. Chętnie udzielimy odpowiedzi na pojawiające się pytania, dlatego zapraszamy do kontaktu.

pytania? wątpliwości? skontaktuj się z nami!