fbpx

Bruksizm botoks – działanie, przeciwwskazania, zabieg

botoks a leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu botoksem to nowoczesna i skuteczna metoda, która zyskała szerokie uznanie w dziedzinie medycyny estetycznej. Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową skutecznie redukuje mimowolną aktywność mięśni żwaczy, co przyczynia się do zmniejszenia zgrzytania zębami i zaciskania szczęki. Popularność tej metody wynika z szybkiego działania botoksu, minimalnego ryzyka skutków ubocznych oraz krótkiego okresu rekonwalescencji. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej może być szczególnie atrakcyjną ofertą dla pacjentów, u których zawiodły inne metody, lub tych, którzy oczekują natychmiastowej ulgi i poprawy jakości życia.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolna aktywność mięśni żwaczy, która objawia się zgrzytaniem zębami lub ich zaciskaniem, szczególnie podczas snu. Może prowadzić do nadmiernego ścierania szkliwa i koron, bólu głowy, a także wpłynąć na przerost mięśnia żwacza (tzw. kwadratowa twarz). Objawy bruksizmu są często lekceważone, co może prowadzić do długotrwałych negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, przykurcze mięśniowe i ograniczona ruchomość głowy. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być też odsłanianie szyjek zębowych, zapalenie przyzębia i rozchwianie zębów w szczęce.

Problem bruksizmu dotyczy nawet 8% populacji osób dorosłych i aż do 20% dzieci i młodzieży. Przypadłość dzieli się na nocną i dzienną i najczęściej związana jest z przeżyciami emocjonalnymi (stresem), wadami zgryzu, oraz (rzadziej) z przyjmowaniem środków odurzających lub nadmiernej ilości kofeiny1.

Ponieważ zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, konieczne jest zdiagnozowanie bruksizmu i zastosowanie skutecznej metody powodującej zmniejszenie napięcia mięśnia. Leczenie powinno uwzględniać zarówno fizyczne, jak i psychologiczne aspekty problemu.

Bruksizm – jak można go leczyć?

Leczenie bruksizmu wymaga indywidualnego podejścia i często łączy różne metody terapeutyczne – fizjoterapię stomatologiczną, psychoterapię, szynę relaksacyjną, a współcześnie dużą popularność zyskuje leczenie bruksizmu botoksem. Wybór metody i skuteczność leczenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz od stopnia zaawansowania problemu2.

Leczenie bruksizmu botoksem

Leczenie bruksizmu botoksem (toksyną botulinową) cieszy się coraz większą popularnością. Botoks, znany głównie ze swojego zastosowania w medycynie estetycznej i zwalczania zmarszczek mimicznych, m.in. lwiej zmarszczki, okazał się skuteczny również w terapii zgrzytania zębami. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia, co prowadzi do jego osłabienia i zmniejszenia napięcia. W trakcie działania preparatu mięśnie są rozluźnione, dlatego przy podaniu botoksu na bruksizm mimowolna aktywność mięśni żwaczy, powodująca zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki, zostaje zredukowana.

Leczenie bruksizmu za pomocą szyny relaksacyjnej

Szyna relaksacyjna to kolejna metoda leczenia bruksizmu. Specjalnie dostosowaną nakładkę wkłada się na noc do ust nie tylko po to, żeby chronić zęby przed nadmiernym ścieraniem, ale również w celu rozluźnienia szczęki. Zaprzestanie stosowania szyny wiąże się z ryzykiem nawrotu dolegliwości.

Fizjoterapia stomatologiczna w leczeniu bruksizmu

Fizjoterapia stomatologiczna to leczenie zachowawcze, które wymaga czasu. Obejmuje przede wszystkim terapię mięśniową, mającą na celu zmniejszenie napięcia w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żwaczy. Ćwiczenia i techniki relaksacyjne stosowane w fizjoterapii mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia objawów bruksizmu.

Leczenie bruksizmu przy pomocy psychoterapii

Bruksizm często ma podłoże psychologiczne, dlatego psychoterapia może być skutecznym elementem leczenia. Stres, silne emocje oraz inne czynniki (np. depresja, zaburzenia lękowe, natura introwertyczna) mogą wpływać na większe napięcie mięśniowe, również na mimowolną aktywność mięśni żwaczy. Praca z psychoterapeutą może pomóc w identyfikacji i radzeniu sobie ze źródłami stresu, co w konsekwencji może zmniejszyć dolegliwości, takie jak zgrzytanie zębów, czy zaciskanie szczęki. Ponieważ psychoterapia wymaga czasu, jeśli stan zębów wymaga szybkiego działania, warto rozważyć wykonanie zabiegu botoksu na bruksizm przed rozpoczęciem (lub w trakcie) psychoterapii.

Na czym polega leczenie bruksizmu toksyną botulinową?

Leczenie bruksizmu botoksem jest innowacyjną metodą, która cieszy się popularnością wśród pacjentów i specjalistów medycyny estetycznej. Procedura wykorzystująca botulinę („jad kiełbasiany”) do tymczasowego osłabienia mięśni żwaczy, przyczynia się do redukcji zgrzytania zębami i zaciskania szczęki.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnej konsultacji z lekarzem, który ocenia stan zdrowia pacjenta i ustala odpowiednią dawkę toksyny botulinowej. Następnie, za pomocą cienkiej igły, lekarz medycyny estetycznej wykonuje zastrzyk bezpośrednio w mięśnie żwacze.

Toksyna botulinowa podana bezpośrednio w mięsień działa poprzez blokowanie przepływu impulsów nerwowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. W przypadku bruksizmu przekłada się to na redukcję zgrzytania zębami i zaciskania szczęki.

Jedną z istotnych zalet zabiegu jest bardzo krótka rekonwalescencja i niemal natychmiastowy efekt działania. Pacjenci po zastosowaniu botoksu mogą wrócić do swoich codziennych aktywności. Możliwe są niewielkie dolegliwości w miejscu iniekcji, takie jak lekkie zaczerwienienie czy obrzęk, ale zwykle ustępują samoistnie w ciągu 24-48 godzin. Efekt działania botoksu jest tymczasowy, dlatego po 4-6 miesiącach zaleca się zwykle powtórzenie zabiegu3.

Kto może poddać się zabiegowi z botoksem na bruksizm?

Zabieg botoksu na bruksizm jest odpowiedni dla dorosłych pacjentów, którzy doświadczają mimowolnego zgrzytania zębami lub zaciskania szczęki. Zabieg jest szczególnie polecany osobom, u których inne metody leczenia (szyny relaksacyjne, fizjoterapia stomatologiczna i psychoterapia) nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Wskazania do leczenia bruksizmu botoksem

Botoks na bruksizm zalecany jest w przypadku, gdy inne metody terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub gdy pacjent oczekuje natychmiastowych efektów rozwiązania problemu zgrzytania zębami (np. ze względu na stan zębów, zniszczone szkliwo). Za najważniejsze wskazania do zastosowania toksyny botulinowej przy bruksizmie uznaje się:

 • chroniczne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki,
 • bóle stawów skroniowo-żuchwowych i/lub zmiany zwyrodnieniowe,
 • nadmierne ścieranie szkliwa,
 • przerost mięśnia żwacza,
 • przewlekły ból głowy i napięciowe bóle karku,
 • brak skuteczności innych metod leczenia,

Przeciwwskazania do leczenia bruksizmu botoksem

Chociaż zabieg leczenia bruksizmu botoksem, wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej, uznawany jest za bezpieczną procedurę, nie każdy pacjent może z niego skorzystać.

Przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej:

 • alergia lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków, leków immunosupresyjnych, leków przeciwzakrzepowych),
 • zakażenie skóry w obszarze zabiegowym,
 • infekcja ogólna,
 • choroba nowotworowa,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowego.

Zabieg leczenia bruksizmu botoksem w Warszawie

W ostatnich latach wykorzystanie botoksu przy leczeniu bruksizmu zyskuje coraz większą popularność w klinikach medycyny estetycznej. Zabieg znajduje się w również w ofercie kliniki Projekt Skóra w Warszawie, która wykorzystuje wiele innowacyjnych metod do poprawy wyglądu, samopoczucia lub leczenia dolegliwości pacjentów.

Projekt Skóra to miejsce, w którym skuteczność zabiegu idzie w parze z najwyższym standardem obsługi. Doświadczenie i wiedza lekarzy, którzy nieustannie podążają za nowymi trendami w medycynie estetycznej, umożliwiają wykonywanie bezpiecznych zabiegów przy użyciu toksyny botulinowej. W klinice stosuje się wyłącznie certyfikowane preparaty, a każdy zabieg jest poprzedzony szczegółową konsultacją, umożliwiającą omówienie potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta, oraz wykluczenie występowania przeciwwskazań do zabiegu.

Skuteczność leczenia bruksizmu botoksem w Projekt Skóra jest wynikiem połączenia zaawansowanej wiedzy medycznej z nowoczesnymi technologiami. Zabieg realizowany jest z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na bruksizm, pomagając im w powrocie do komfortowego życia bez bólu i dyskomfortu związanego z zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami.

Projekt Skóra to miejsce, gdzie nowoczesna medycyna estetyczna spotyka się z wieloletnim doświadczeniem, pasją i zaangażowaniem, tworząc idealne warunki dla efektywnego i bezpiecznego leczenia.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia bruksizmu botoksem.

Ile kosztuje botox na bruksizm?

Koszt zabiegu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, czy ilość użytego preparatu. Cena leczenia bruksizmu botoksem w klinice Projekt Skóra wynosi od 1300 do 1600 zł.

Czy botoks na bruksizm jest skuteczny?

Tak, botoks jest uznawany za skuteczną metodę leczenia bruksizmu. Jest szczególnie pomocny w redukcji napięcia mięśni żwaczy, co zmniejsza zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki.

Czy botoks na bruksizm wyszczupla twarz?

Botoks może przyczynić się do zmniejszenia przerostu mięśnia żwacza, co może prowadzić do subtelnej zmiany konturu twarzy, często postrzeganej jako wyszczuplenie. Jednak głównym celem zabiegu jest redukcja objawów bruksizmu, a nie modelowanie twarzy.

Co ile powtarzać botoks na bruksizm?

Zwykle, w celu zatrzymania efektu, zaleca się stosowanie botoksu na bruksizm co 4-6 miesięcy.

Jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?

Zmiany w wyglądzie twarzy po zabiegu są zazwyczaj subtelne i dotyczą głównie obszaru mięśni żwaczy. Lekkie zmniejszenie objętości tych mięśni może wpłynąć na delikatne wyszczuplenie twarzy.

Po jakim czasie efekty botoksu na bruksizm?

Efekty botoksu zazwyczaj zaczynają być widoczne po kilku dniach od zabiegu, a pełne działanie preparatu można zaobserwować po około 2 tygodniach.

Jakie powikłania wywołuje leczenie bruksizmu botoksem - skutki uboczne zabiegu?

Skutki uboczne leczenia bruksizmu botoksem są zazwyczaj łagodne i mogą obejmować siniaki, zaczerwienienie lekki obrzęk lub dyskomfort w miejscu iniekcji. Ważne jest, aby zabieg był wykonywany przez doświadczonego specjalistę, co minimalizuje ryzyko powikłań.

Czego nie robić po botoksie na bruksizm?

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie sauny, solarium, ekspozycji na słońce oraz powstrzymanie się od innych zabiegów w tym obszarze przez okres kilku tygodni.

Do czego prowadzi nieleczony bruksizm?

Nieleczony bruksizm może prowadzić do szeregu problemów, takich jak nadmierne ścieranie szkliwa, bóle głowy, zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego, przerostu mięśnia żwacza, problemów z zębami, a także może wpływać na ogólny komfort życia i jakość snu.

Źródło:

 1. Rusin B., Wójcik A., Pakaszewski W., Ziomko B, Smulewicz K., Bruksizm – współczesna wiedza na temat zaburzenia i możliwości terapeutyczne, 2022
 2. Milanowska M., Dudzińska P., Grudzińska A., Jarosz D., Tsitko H., Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu, 2022
 3. Sudzińska H., Pietrak J.,Koziol M., Maślanko M., Wilczyńska K., Kozioł J., Łuczyk R., Botulinum toxin in bruxism treatment, 2017
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk