fbpx

Czy botoks może być pomocny w leczeniu bruksizmu?

botoks a leczenie bruksizmu

Nieświadome zgrzytanie zębami, zwane bruksizmem, to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Nieleczone schorzenie pociąga za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Mimo wielu sposobów przeciwdziałania dolegliwości, jedną z najczęściej stosowanych metod jest botoks na mięśnie żwacze. Iniekcja preparatu pozwala zapomnieć o problemie zaciskania szczęki na wiele miesięcy. Dowiedz się, na czym polega zabieg i dlaczego jest tak skuteczny!

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nadmierna i mimowolna nadaktywność mięśni żwaczy, która powoduje niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami. Nieleczony bruksizm może prowadzić do:

 • rozchwiania zębów w szczęce,
 • zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych,
 • ścierania szkliwa,
 • odsłonięcia szyjek zębowych,
 • asymetrii pracy mięśni twarzy,
 • bóli głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa, problemów z równowagą,
 • zjawiska „kwadratowej szczęki”.

Jak botoks działa na bruksizm?

Toksyna botulinowa (potocznie określana jako botoks) jest produktem leczniczym z powodzeniem wykorzystywanym między innymi w likwidacji zmarszczek czy leczeniu nadpotliwości. Doskonale zwalcza również problem bruksizmu. Botoks na bruksizm jest wstrzykiwany w żwacze – mięśnie, które znajdują się w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego (dokładniej w kącie żuchwy, na wysokości ucha).

Działanie toksyny botulinowej na bruksizm polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsów nerwowych do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia, a rezultacie jego obkurczenie i rozluźnienie. Znika wówczas objaw zgrzytania zębami, zaś rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu. Efekt pojawia się w ciągu kilku dni po wykonania zabiegu i utrzymuje się średnio od 6 do 8 miesięcy. W głównej mierze czas zależy od zdolności regeneracji włókien nerwowych.

Jak przebiega zabieg botoksu na bruksizm?

Botoks na bruksizm zawsze poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, na której lekarz medycyny estetycznej przeprowadza wywiad oraz dobiera odpowiednią ilość preparatu. Następnie w wyznaczone obszary mięśni aplikuje toksynę botulinową. Zastrzyki, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, są bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Procedura trwa około 15 minut. Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie skóry, które ustępuje w przeciągu kilku godzin. Pacjenci praktycznie od razu mogą powrócić do codziennych aktywności. Jednak przez 24 godziny należy powstrzymać się od uprawiania aktywności fizycznej oraz spożywania alkoholu, a przez 2 tygodnie zrezygnować z sauny, solarium oraz zabiegów, które wykorzystują działanie fal radiowych, podczerwieni oraz lasera.

Przeciwwskazania do zabiegu

Do trwałych lub czasowych przeciwwskazań terapii botoksem należą:

 • ciąża i okres laktacji,
 • przyjmowanie antybiotyków, leków immunosupresyjnych,
 • aktywna infekcja skórna w miejscu zabiegu,
 • zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

Zmagasz się z bruksizmem i chcesz pozbyć się uporczywym objawów? Odwiedź klinikę Projekt Skóra zlokalizowaną w ścisłym centrum Warszawy. Pracują tutaj doświadczeni specjaliści, którzy pomogą Ci skutecznie walczyć z tą dolegliwością.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *