fbpx

Jak leczyć czerniaka skóry i paznokci? Sprawdź cenne wskazówki

Jak leczyć czerniaka skóry i paznokci?

Chociaż czerniak stanowi tylko 1-3% wszystkich nowych przypadków nowotworów skóry, to współczynniki częstości jego występowania i umieralności z roku na rok dynamicznie wzrastają. Leczenie uzależnione jest od stadium rozpoznania. Im nastąpi szybsza diagnoza, tym terapia ma większe szanse powodzenia. Kluczem do sukcesu w efektywnym leczeniu chorego jest wybór odpowiedniej ścieżki terapeutycznej. Dowiedz się, jakie metody leczenia czerniaka są obecnie rekomendowane!

Metody leczenia czerniaka

Leczenie czerniaka nie w każdym przypadku przebiega tak samo. Przede wszystkim terapia uzależniona jest od stadium zaawansowania nowotworu, jego lokalizacji czy rodzaju (czerniak podpaznokciowy, na skórze lub błonach śluzowych). Główny czynnik, od którego zależy rokowanie, stanowi także obecność bądź też brak przerzutów. Czerniak może dawać przerzuty drogą naczyń limfatycznych do węzłów chłonnych oraz drogą naczyń krwionośnych do płuc, wątroby, mózgu, kości i skóry. Równie ważna jest odmiana kliniczna nowotworu oraz grubości zmiany (głębokość nacieku wg Breslowa) – mierzona w milimetrach od warstwy ziarnistej naskórka lub dna owrzodzenia do najgłębiej naciekających gniazd melanocytów.

Wówczas, gdy biopsja wyciętej zmiany potwierdzi diagnozę czerniaka, postępowaniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na wycięciu nowotworu wraz z odpowiednio szerokimi marginesami zdrowych tkanek (od 1 cm do 2 cm). Taki sposób stanowi podstawową metodę leczenia w przypadku choroby zlokalizowanej (bez przerzutów). Następnym etapem postępowania jest wykonanie tzw. biopsji węzłów wartowniczych, czyli pierwszych tkanek spływu chłonnego z okolicy zmiany pierwotnej. W przypadku stwierdzenia przerzutów wykonywana jest limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów chłonnych z całego obszaru spływu chłonki. Od tego momentu kluczowe staje się prowadzenie ścisłej obserwacji onkologicznej z cyklicznym wykonywaniem badań kontrolnych w celu jak najwcześniejszego wykrycia potencjalnej wznowy i rozsiewu choroby. Przez pierwsze 2 lata należy wykonywać je co 2-3 miesiące. Po upływie dwóch lat kontrolę przeprowadza się co 3-6 miesięcy, a po 5 latach co 6-12 miesięcy. Oczywiście zawsze jest to podyktowane zaleceniami onkologa.

Gdy czerniak zostanie rozpoznany w zaawansowanym stadium, stosuje się różne metody leczenia, do których należą:

  • chemioterapia,
  • radioterapia,
  • immunoterapia,
  • chirurgiczne usunięcie przerzutów.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Wdrożenie kilku zasad może skutecznie pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka. Przede wszystkim należy chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi. Częste opalanie się w dłuższej perspektywie ma niekorzystny wpływ na nasz organizm i znacznie zwiększa ryzyko choroby. W ciepłe dni wychodząc z domu, warto smarować skórę kremem z wysokim filtrem. Nie zapominajmy również o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Również rezygnacja z solarium pozwoli na ograniczenie ryzyka potencjalnych ognisk nowotworowych. Każdy z nas powinien raz do roku w gabinecie dermatologa kontrolować pieprzyki na skórze. Specjalista obejrzy zmiany i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Wszystkie nietypowe i niepokojące zmiany na ciele i paznokciach powinny być skontrolowane przez dermatologa. Nasi doświadczeni specjaliści dokonują kompleksowej oceny na podstawie badań dermatoskopowych lub wideodermatoskopowych. Kiedy zachodzi konieczność, usuwają i wykonują badanie histopatologiczne, by potwierdzić rozpoznanie. Zapraszamy na konsultację!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk