fbpx

Niepokojąca zmiana na skórze lub paznokciu to czerniak? Sprawdź, jak samemu go rozpoznać!

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak to nowotwór złośliwy, który zazwyczaj diagnozowany jest wyjątkowo późno, przez co w wielu przypadkach pozostaje oporny na leczenie. Najczęściej rozwija się na skórze lub paznokciu. Nie boli, dlatego łatwo go pomylić z innych schorzeniem. Najważniejszą rolę w ocenie zmian odgrywa profilaktyka i wczesna diagnoza. W jaki sposób samemu rozpoznać czerniaka? Dowiedz się, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę!

Jak wygląda czerniak paznokcia?

Czerniak paznokcia, inaczej czerniak podpaznokciowy, to rzadko występujący nowotwór złośliwy, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Może rozwijać się w macierzy lub łożysku paznokcia. Najczęściej lokalizuje się go na palcu wskazującym, kciuku lub paluchu stopy. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest ciemno zabarwiony prążek, plama lub guzek przebiegający wzdłuż płytki paznokciowej (melanonychia). Zabarwienie to wynik odkładania się w płytce melaniny produkowanej przez melanocyty. W przypadku czerniaka zmiana wyraźnie się zmienia – staje się szersza, ciemniejsza oraz przybiera nieregularny kształt. Proces ten trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jeśli na tym etapie zgłosimy się do lekarza, istnieje duża szansa pełnego wyleczenia. Kolejne objawy wiążą się ze znacznym zaawansowaniem nowotworu, a nawet możliwością przerzutów. Najbardziej charakterystycznym jest objaw Hutchinsona – ciemne zabarwienie tkanek miękkich otaczających płytkę paznokciową.

Wiele osób zastanawia się, czy rozwijający czerniak pod paznokciem boli? Otóż okazuje się, że zmiana jest bezbolesna, dlatego wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy, myśląc, że ciemna smuga to jedynie skutek urazu i za jakiś czas zniknie. Jednakże w odróżnieniu od krwiaka, czerniak nie ulega przesunięciu wraz ze wzrostem paznokcia i pozostaje na swoim stałym miejscu, co powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Pamiętajmy, by zawsze uważnie obserwować swoje ciało, w tym zmiany skórne.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Czerniak na skórze – jak rozpoznać?

Czerniak skóry może powstawać na podłożu znamienia barwnikowego (pieprzyka) lub na nowo. Zmiana najczęściej zmienia swój kształt i grubość, towarzyszy temu świąd bądź krwawienie. Takie objawy mogą świadczyć o transformacji nowotworowej. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów objawy czerniaka skóry klasyfikowane są w systemie ABCDE.

  • Asymmetry (asymetria) – czerniak w odróżnieniu od zmian o charakterze łagodnym przybiera nieregularny kształt.
  • Borders (brzegi/granice) – brzegi zmian czerniakowych są nierówne, wzdłuż nich mogą kształtować się różnego rodzaju wyniosłości.
  • Color (kolor) – kolor ma zróżnicowaną postać od czerwonego, czarnego po jednolitą barwę.
  • Diameter (średnica) – czerniak zazwyczaj osiąga rozmiar powyżej 5 mm, następuje duża dynamika wzrostu.
  • Elevation (ewolucja) – zmiana znacząco wykracza ponad poziom naskórka.

Diagnostyka czerniaka

Wczesne wykrycie choroby stanowi priorytet i wpływa na skuteczność leczenia czerniaka. Początkowym etapem diagnostyki czerniaka jest zebranie szczegółowego wywiadu od pacjenta. Następnie specjalista dokładnie bada zmianę za pomocą wideodermatoskopu – urządzenia powiększającego i oświetlającego powierzchnię skóry. Podstawą rozpoznania jest również badanie mikroskopowe podejrzanej zmiany barwnikowej wyciętej chirurgicznie – biopsja wycinająca. Biopsja wycinająca to jedyna metoda zapewniająca trafne rozpoznanie. W przypadku licznych znamion atypowych bardzo dobrą praktyką jest gromadzenie dokumentacji fotograficznej zmian i porównywanie wykonywanych zdjęć w kolejnych sekwencjach czasowych.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Jeśli zaobserwowałeś niepokojące zmiany barwnikowe w obrębie błon śluzowych, paznokci lub skóry, powinieneś jak najszybciej poddać się kompleksowej diagnostyce. Zapraszamy Cię do Kliniki Projekt Skóra. Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci sprawnie rozpoznać charakter zmiany i w razie potrzeby podjąć właściwe leczenie.

3.6/5 - (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk