fbpx

Pajączki na nogach – przyczyny, zapobieganie i leczenie

pajączki na nogach

Pajączki na nogach to problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Defekt kosmetyczny może być jednym z pierwszych symptomów niewydolności żylnej. Jakie są przyczyny pajączków na nogach? Jak im zapobiegać? Jak leczyć pajączki na nogach? O tym w poniższym artykule poświęconym zmianom naczyniowym na kończynach dolnych. 

Pajączki na nogach (teleangiektazje) – co to takiego?

Pajączki na nogach w literaturze medycznej określane są mianem teleangiektazji lub wenulektazji. Stanowią one przypadłość kończyn dolnych, polegającą na uwidocznieniu się naczyń żylnych, a niekiedy również tętniczych. Pęknięte naczynka, chociaż mogą lokalizować się w różnych miejscach, często pojawiają się na kończynach dolnych. Poszerzone naczynia krwionośne na nogach przypominają swoim wyglądem pajęczą sieć, której to zawdzięczają swoją nazwę. Podobnie jak zmarszczki są defektem estetycznym.

Przyczyny pajączków na nogach – co powoduje ich powstawanie?

Pajączki naczyniowe stanowią wczesny objaw schorzeń naczyń żylnych – żylaków lub przewlekłej niewydolności żylnej. Za powstawanie pajączków na nogach odpowiada bezpośrednio nadciśnienie żylne. Prowadzą do niego zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek żylnych, a także niedrożność żył lub ich zwężenie.

Do powstawania pajączków na nogach przyczyniać mogą się:

 • uwarunkowania genetyczne – płytko ułożone, poszerzone naczynia krwionośne,
 • długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • nadwaga lub otyłość,
 • niewłaściwa dieta, powodująca zaparcia,
 • częste spożywanie alkoholu i kawy,
 • nadmierny stres,
 • przebyte urazy,
 • operacje na nogi,
 • płeć – pajączki częściej pojawiają się na nogach kobiet,
 • stosowanie niektórych leków – zwłaszcza doustnych środków antykoncepcyjnych, 
 • wiek – na powstawanie pajączków naczyniowych narażone są zwłaszcza osoby po 40. roku życia,
 • ciąża. 

Zapobieganie pajączkom na nogom – jak ich uniknąć?

Kluczową rolę w zapobieganiu pajączkom na nogach odgrywa regularna aktywność fizyczna, która wspomaga pracę mięśni i pobudza krążenie krwi. W szczególności polecane są regularne spacery, pływanie czy jazda na rowerze. Nie bez znaczenia jest również pozycja ciała przyjmowana w trakcie pracy – jeżeli ta polega na długotrwałym siedzeniu, bardzo ważne jest robienie sobie przerw na krótkie spacery lub rozciąganie. 

Również wielogodzinna pozycja stojąca także może przyczynić się do powstania teleangiektazji.

Zapobieganie pajączkom na nogach polega też na stosowaniu odpowiedniej diety. Warto, aby była ona bogata w błonnik (chroniący przed zaparciami), cynk (odpowiadający za kurczliwość naczyń krwionośnych) i witaminę C (wzmacniającą naczynia). Ograniczyć należy z kolei spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów, których nadmiar prowadzi do otyłości, sprzyjającej powstawaniu pajączków na nogach. Nie należy zapominać także o odpowiednim nawodnieniu, które jest niezbędne dla prawidłowego przepływu krwi.

Co na pajączki na nogach – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Podstawową metodą zwalczania pajączków na nogach są żele i maści na pajączki, powszechnie stosowane przy problemach naczyniowych. Zastosowanie znajdują przede wszystkim preparaty zawierające heparynę, escynę i trokserutynę oraz wyciąg z pestek winogron lub kasztanowca.

W leczeniu pajączków naczyniowych pomocne są również leki, które zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń i poprawiają krążenie w naczyniach. W terapii stosowane są zwłaszcza: diosmina, rutyna i hesperydyna, dostępne w postaci tabletek.

Kolejnym sposobem na pajączki na nogach są też kąpiele z wykorzystaniem zimnego strumienia wody, który pobudzi krążenie krwi

Zabiegi na pajączki na nogach – jak skutecznie leczyć teleangiektazje?

Domowe sposoby na pajączki na nogach mogą nie wystarczyć. W tym przypadku konieczny może okazać się zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Popularnym zabiegiem stosowanym na pajączki kończyn dolnych jest laseroterapia. W Projekt Skóra do usuwania pajączków na nogach wykorzystujemy laser emitujący światło podczerwone. Energia przenoszona przez promieniowanie laserowe powoduje ostatecznie zamknięcie naczynka, a tym samym – zanik pajączków. Leczenie wymaga wykonania serii zabiegów.

3.1/5 - (12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk