guzek na skórze

usuwanie guzków na skórze

W przypadku zauważenia na ciele zmiany guzkowej koniecznie skonsultuj się z jednym z naszych specjalistów dermatologów. Nowopowstałą zmianę należy zweryfikować w badaniu wideodermoskopowym. Pomogą w tym specjaliści z Kliniki Projekt Skóra z Warszawy.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w usuwaniu guzków na skórze







Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania guzków na skórze

konsultacja wenerologiczna zmiana na prąciu

Kontrola znamion skórnych

dermatoskopia warszawa

Usuwanie znamion skórnych

wideodermatoskopia warszawa

Wideodermatoskopia

Czym są guzki na skórze?

Ogólnie słowem guz określa się każde uwypuklenie czy wzniesienie ponad poziom skóry. Jednak nie każdy guzek pod skórą czy na skórze jest dolegliwością zagrażającą życiu. Wiele guzów ma charakter zmian łagodnych.

Najczęściej występujące zmiany skórne

Ogólnie zmiany skórne możemy podzielić na:
⚬ zmiany nienowotworowe,
⚬ nowotwory niezłośliwe,
⚬ stany przednowotworowe skóry,
⚬ nowotwory złośliwe.

Guzki nienowotworowe i nowotwory niezłośliwe skóry

Guzki nienowotworowe i nowotwory niezłośliwe skóry
Nowotwory skóry są to najczęściej pojawiające się nowotwory. Jednak te łagodne występują znacznie częściej niż złośliwe, rosną zwykle wolniej, nie naciekają i nie tworzą przerzutów. Są wyleczalne i wystarczy je usunąć, aby powrócić do zdrowia. Z kolei niektóre guzki nienowotworowe nie wymagają nawet żadnej interwencji chirurgicznej.

Do tej grupy możemy zaliczyć zmiany, takie jak:
kurzajki i brodawki,
brodawka łojotokowa,
⚬ rogowiak,
kaszak,
⚬ torbiel naskórkowa,
⚬ włókniak,
⚬ tłuszczak,
⚬ żółciak,
⚬ mięśniak z komórek gładkich,
⚬ kłębczak,
⚬ naczyniak krwionośny,
⚬ malformacja limfatyczna,
⚬ ziarniniak.

Brodawka
Brodawka jest konsekwencją zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Wyróżnia się kilka jej odmian. Różnią się one miejscem występowania na ciele oraz kształtem. Brodawka łojotokowa jest nowotworem naskórkowym o nierównej powierzchni i owalnym kształcie. Jej pojawienie się przypada na okres dorosłości lub starości. Zmiany zwykle są dziedziczne.

Włókniak
Włókniak jest to niegroźna, niezłośliwiejąca zmiana nowotworowa. W postaci twardej nie jest podatna na ucisk, nie zmienia kształtu ani nie chowa się w skórze. Pojawia się najczęściej na rękach i nogach. Oprócz włókniaków twardych wyróżnia się też miękkie. Te drugie mają postać guzków wielkości do 5 mm na cienkiej szypule w kolorze brunatnym lub cielistym i mogą dotyczyć 25–46 proc. populacji dorosłych.

Kaszak
Kaszak, czyli torbiel gruczołu łojowego, tworzy się, gdy kanalik wyprowadzający gruczołu zostaje zablokowany, a znajdujące się w nim sebum nie może wyjść na powierzchnię. Kaszak to niewielka, cielista krosta, umiejscowiona głównie na twarzy, głowie czy miejscach intymnych.

Rogowiak kolczystokomórkowy
Jest to niezłośliwy nowotwór skóry, który nie daje przerzutów. Widoczny jest jako pojedyncza grudka i zwykle nie daje dolegliwości poza widocznym guzkiem na skórze. Najczęściej chorują na niego mężczyźni po ukończeniu 50-go roku życia. Jego przyczyną może być promieniowanie UV, wirus brodawczaka, urazy i otarcia. Lokalizuje się go na uchu, wardze, nosie, tułowiu, na rękach i nogach.

Tłuszczak
Tłuszczak jest jednym z najczęstszych nowotworów łagodnych tkanki podskórnej wywodzących się z tkanki tłuszczowej. Jest to niebolesny, miękki, ruchomy guz w kulistym kształcie, rosnący powoli. Może się objawiać jako guzek pod skórą na brzuchu albo guzek umiejscowiony pod skórą na udzie lub w innej lokalizacji.

Naczyniak krwionośny
Czerwony guzek na skórze to naczyniak – niezłośliwa zmiana skórna, powstała na skutek nadmiernego rozrostu drobnych naczyń krwionośnych. Naczyniaki najczęściej występują na skórze głowy i karku. Są czerwonego koloru, wypukłe, o średnicy około 1-3 mm.

Mięśniak
Mięśniaki to łagodne guzki wielkości ziarnka grochu, ale potrafią też osiągać potężne rozmiary. Zbudowane są z tej samej tkanki co macica. Złośliwieją w mniej niż jednym procencie przypadków. Z powodu mięśniaków cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia oraz co druga pięćdziesięciolatka, która nadal miesiączkuje.

Stany przednowotworowe

Stan przednowotworowy to zmiana skórna, na której podłożu statystycznie częściej niż w przypadku innych chorób może rozwinąć się nowotwór skóry. Wśród stanów przednowotworowych skóry wyróżnia się:
⚬ rogowacenie starcze,
⚬ róg skórny,
⚬ skórę pergaminową barwnikową,
⚬ długo niegojące się owrzodzenia.

Rogowacenie starcze
Rogowacenie starcze, czyli słoneczne, znajduje się najczęściej na twarzy, łysinie, brzegach małżowin usznych, grzbietach rąk i jest wyczuwalne jako miejsce szorstkie. Później brunatnieje i pokrywa się szorstką łuską. Może z czasem przeobrazić się w raka kolczystokomórkowego lub podstawnokomórkowego. Wówczas, może nastąpić szybki wzrost zmiany lub stan zapalny objawiający się owrzodzeniem albo krwawieniem.

Róg skórny
Róg skórny to bruzda, która spowodowana jest nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz nagromadzeniem się mas kreatyny. Takie guzy zazwyczaj mają kilkanaście milimetrów wysokości, kolor żółtobrązowy, chropowatą powierzchnię i przyjmują różne kształty. Najczęściej pojawiają się u osób starszych (po 60. roku życia). Znaczny, wyraźny naciek podstawy rogu może świadczyć o przejściu w nowotwór.

Skóra pergaminowa barwnikowa
Skóra pergaminowa barwnikowa to genodermatoza, czyli choroba skóry uwarunkowana genetycznie. W jej przypadku procesy naprawcze skóry po kontakcie ze słońcem nie zachodzą lub zachodzą nieprawidłowo, co nieuchronnie prowadzi do rozwoju komórek nowotworowych.

Nowotwory złośliwe

Niestety, czasami niewinnie wyglądający guzek na skórze może okazać się groźnym rakiem. Do złośliwych nowotworów skóry należą: nowotwory nabłonkowe i mezenchymalne oraz czerniak i przerzuty innych nowotworów w skórze.

Do nowotworów nabłonkowych zaliczamy raka płaskonabłonkowego występującego w kilku postaciach jako: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, rogowaciejący oraz nierogowaciejący a także raka gruczołowego. Natomiast do nowotworów mezenchymalnych należą: włókniak nawracający guzowaty i mięsak z naczyń krwionośnych.

Czerniak
Najbardziej złośliwym nowotworem skóry jest czerniak – stanowi 2 proc. ogółu zachorowań na nowotwory w Polsce. Czerniak jest nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego. Pojawia się zwykle w postaci narośli na skórze mającej nieregularny, poszarpany brzeg i wielobarwny kolor, od ciemno wiśniowego do czarnego lub pozbawionego barwnika. Występuje z niejednorodną grubością, asymetrią i możliwymi owrzodzeniami. Jest dość duży, łatwo się powiększa i daje objawy dodatkowe, takie jak swędzenie, krwawienie wykwitu.

Rak płaskonabłonkowy
Z kolei czerwony guzek na skórze lub grupa drobnych grudek, zaczerwienionych, złuszczających się i pokrytych strupem, może świadczyć o rozwoju raka płaskonabłonkowego. Powstaje on z komórek nabłonka płaskiego i stanowi około 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Rośnie powoli, ale ma zdolność do tworzenia przerzutów do węzłów chłonnych lub do płuc czy do narządów jamy brzusznej.

Nowotwór kolczystokomórkowy
Nowotwór kolczystokomórkowy daje przerzuty przeważnie do węzłów chłonnych. Rozwija się w miejscu blizn pooparzeniowych i w miejscach drażnionych mechanicznie. Zmiana ta na ogół przypomina wrzód albo brodawkę

Nowotwory mezenchymalne

Nowotwory mezenchymalne występują u ludzi znacznie rzadziej niż nowotwory nabłonkowe, a ich biologiczne właściwości są mniej poznane. Umiejscawiają się głównie w obrębie kończyn oraz tułowia, głowy i szyi oraz w przestrzeni zaotrzewnowej.

Usuwanie guzków na skórze w Warszawie

Guzki na skórze to problem, którego nie należy bagatelizować. W Klinice Projekt Skóra z uwagą przyglądamy się każdej zmianie dermatologicznej i wdrażamy szczegółową diagnostykę. Umów się na wizytę, by wykonać kompleksowe badania i pozbyć się nieestetycznych guzków!

guzek na skórze warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl