fbpx

Botoks na twarz i czoło. Czy warto go stosować?

botox warszawa
Wraz z biegiem czasu, zmarszczki na twarzy, a w szczególności na czole, stają się coraz bardziej widoczne. Co gorsza, zaczynają być one zauważalne nawet przy spoczynku, gdy mięsień czołowy jest całkowicie rozluźniony. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest wygładzenie botoksem. Toksyna botulinowa jest preparatem bardzo często wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Czy warto wstrzykiwać ją w okolicę twarzy i czoła? Oczywiście, że tak!

Jak dochodzi do powstawania zmarszczek na twarzy i czole?

Wraz z upływem czasu w naszej skórze zachodzą procesy, doprowadzające do stopniowego zaniku tkanek, naskórka i skóry właściwej. Zmarszczki na twarzy i czole, są efektem zanikania kolagenu i elastyny w skórze. Gdy zaczyna ich brakować, na skórze zaczynają być widoczne zmarszczki i bruzdy. Z wiekiem maleje również aktywność gruczołów potowych i łojowych, które nawilżają skórę i przez to ulega ona wysuszeniu. Do zmarszczek, przyczyniają się również wolne rodniki, doprowadzające do degradacji i przebudowy białek oraz tłuszczów w skórze. Ponadto do powstawania zmarszczek przyczyniają się też inne czynniki takie jak:
 • niezdrowy tryb życia,
 • niewłaściwa pielęgnacja twarzy,
 • nadmierna mimika,
 • nadmierne opalanie,
 • palenie papierosów.
Zmarszczki powstają, szczególnie wtedy, gdy mięśnie w pewnych częściach twarzy są bardzo aktywne. Za każdym razem, gdy mięsień czołowy się kurczy podczas unoszenia brwi do góry, skóra na czole się nieestetycznie marszczy i pojawiają się na niej poziome zmarszczki. Wstrzyknięcie w te miejsca botoksu sprawi, że nerw odpowiadający za kurczenie się mięśnia przestanie wysyłać do niego sygnał pobudzający go do aktywności. Wówczas, przestaje się on kurczyć, co powoduje, że zmarszczki znikają.

Gdzie można stosować botoks?

Botox zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co objawia się spłyceniem lub całkowitym wyeliminowaniem zmarszczek mimicznych na czole, wokół oczu czyli kurzych łapek, między brwiami tzw. lwiej zmarszczki. Można też stosować toksynę botulinową bardziej rozcieńczoną, czyli w formie mezobotoxu, i za jej pomocą spłycić także zmarszczki na szyi, policzkach i wokół ust, zwane inaczej zmarszczkami palacza. Twarz wygląda wówczas na bardziej wypoczętą, a część zmarszczek znika.

Na czym polega zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Iniekcja botoksu na twarz polega na wstrzyknięciu odpowiedniej ilości preparatu w miejsca, które mają zostać skorygowane. Przed wykonaniem zabiegu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań. Jest on krótki, trwa od 15 do 30 minut. Na początku lekarz zaznacza na twarzy pacjenta właściwe miejsca, a potem wstrzykuje w nie bardzo cienką igłą niewielkie dawki botuliny. Ten zabieg na twarz nie jest bolesny. Pierwsze efekty będą jednak widoczne dopiero po 2-3 dniach, a efekt właściwy po ok. 2 tygodniach. Poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy.

Czy botoks może pogorszyć stan skóry?

Działanie botoksu ustępuje powoli po około 3-6 miesiącach. Najczęściej zabieg powtarza się po powrocie pełnej mimiki twarzy, ale nie ma takiej konieczności. Jeśli nie ponowimy zabiegu, twarz wróci do swojego poprzedniego wyglądu. Jednakże, skóra nie tylko w żaden sposób nie uzależnia się od toksyny botulinowej, ale po zastosowaniu preparatu wygląda dużo lepiej, gdyż kilka miesięcy nie pracuje i nie kurczy się. Wpływa to na jej lepszą kondycję po zabiegu.

Przeciwwskazania

Toksyna botulinowa nie może być podawana pacjentom cierpiącym na choroby, takie jak:
 • schorzenia nerwowo mięśniowe,
 •  zaburzenia przewodnictwa nerwowo -mięśniowego,
 •  zespół Lamberta – Eatona,
 •  Miastenia Gravis,
 •  aktywna infekcja w miejscu podania preparatu,
 •  osobom w ciąży,
 •  kobietom karmiącym piersią.
4/5 - (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *