fbpx

Cena botoksu – od czego zależy? 

cena za zabieg botoksem

Botoks to w porównaniu do innych zabiegów medycyny estetycznej i operacji plastycznych jedna z tańszych interwencji. Zabiegi z jego wykorzystaniem nie są jednak finansowane przez NFZ, jeżeli ich cel jest jedynie estetyczny. Dlatego też warto dowiedzieć się, jaka jest cena za botoks i co się na nią składa.

Co jest wliczone w cenę zabiegu z wykorzystaniem botoksu?

W cenę zabiegu toksyną botulinową na ogół wlicza się cenę pierwszej konsultacji, która zależy od miasta i renomy kliniki. Może ona kosztować od 200 do 300 zł. 

Oczywiście cena za zabieg to przede wszystkim sama iniekcja botoksu i może ona zależeć od miejsca aplikacji, ale też od rodzaju preparatu, który zostaje podany. Również ilość produktu i liczba sesji niezbędnych do osiągnięcia określonego efektu ma zasadniczy wpływ na cenę zabiegu. 

Do podstawowych czynników, warunkujących cenę za botoks podany w ramach zabiegu medycyny estetycznej, należą:

 • rozmiar partii ciała, którą należy ostrzyknąć,
 • rodzaj preparatu używanego do zabiegu,
 • renoma i lokalizacja kliniki, 
 • doświadczenie lekarza,
 • ilość usług towarzyszących.

Jaka jest cena za botoks na poszczególne partie ciała? 

W zależności od obszaru korekty, koszt podania botoksu może wynieść:

 • Kurze łapki: ok. 700-900 zł,
 • Zmarszczki poziome czoła: ok. 700-900 zł,
 • Zmarszczki pionowe czoła: ok. 700-900 zł,
 • Zmarszczki palacza nad górną wargą: ok. 700 zł,
 • Podnoszenie kącików ust: ok. 600-800 zł.

Rodzaje preparatów

Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej oznaczonych od A do G. Typ A został dopuszczony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2002 roku jako preparat do leczenia zmarszczek. Obecnie na rynku znanych jest kilka rodzajów preparatów zawierających toksynę botulinową typu A. Każdy zabieg z ich wykorzystaniem nazywany jest jednak w potocznym języku botoksem. Nazwa to pochodzi od pierwszego preparatu Botox, który do dziś pozostaje najbardziej znanym produktem wykonanym na bazie toksyny botulinowej. Został on opracowany przez firmę Allergan z USA jako lek okulistyczny na bolesne skurcze mięśni twarzy. 

Wśród dostępnych w Polsce oraz zatwierdzonych przez Amerykańską Organizację Żywności i Leków preparatów, znajdują się między innymi:

 • Botox (firma Allergen),
 • Vistabel (firma Allergen),
 • Dysport (Ipsen Limited/Galderma),
 • Azzalure (Ipsen Limited/Galderma),
 • Bocouture (Merz),
 • Xeomin (Merz).

Renoma i lokalizacja kliniki

Wiadomo, iż ceny usług medycznych w dużych miastach są wyższe niż w niewielkich miejscowościach. Ich poziom kształtuje się w zależności od doświadczenia zatrudnionego personelu, lokalizacji bliżej lub dalej centrum, standardów zapewnionych pacjentom oraz oczywiście bardziej albo mniej zasłużonej popularności. Z pewnością korzystanie z klinik o ustalonej reputacji i dłuższej obecności na rynku daje gwarancję bezpieczeństwa i lepszego efektu wykonanego zabiegu.

Doświadczenie lekarza

Preparaty z toksyną botulinową zawierają różne przeliczniki jednostek mysich MU. Przykładowo, jedna ampułka Botoxu zawiera 100MU, podczas gdy ampułka Dysportu ma ich 500. Warto wiedzieć, że preparaty te nie są równoważne siłą działania i różnią się między sobą głównie wielkością cząsteczek. To oznacza, że podczas zabiegu, inaczej dobiera się ich proporcje. Tam, gdzie zasięg preparatu jest większy, podaje się go mniej gęsto, czyli potrzeba mniej wkłuć i jest inne rozłożenie linii do podawania. Lekarz, żeby nie zrobić wkłucia zbyt blisko miejsca, na które nie chce zadziałać, musi mieć tego świadomość. Ponadto, podanie toksyny botulinowej w niewłaściwe miejsce albo w zbyt dużej dawce może być przyczyną groźnych powikłań, dlatego tak ważny staje się przemyślany wybór chirurga.

Ilość usług towarzyszących

W cenie zabiegu, może być uwzględniona, albo i nie, konsultacja lekarska. Podane w cennikach koszty są najczęściej orientacyjne, ponieważ o tym, który preparat zastosować decyduje ostatecznie lekarz. Jest możliwe, że ostateczna cena może różnić się od propozycji z cennika nawet o 20-30 proc.

3/5 - (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *