LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

AZS – ten skrót jest doskonale znany wielu świeżo upieczonym rodzicom! Atopowe zapalenie skóry może objawiać się już u niemowląt, powodując dokuczliwy świąd oraz prowadząc do powstawania nawet bardzo rozległych zmian na skórze. 

Twoje dziecko ma objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry? A może zaobserwowałeś charakterystyczne dla AZS zmiany zapalne na swojej skórze? Skorzystaj z konsultacji dermatologicznej w naszej klinice i dowiedz się, jak przebiega terapia w przypadku atopowego zapalenia skóry.

atopowe zapalenie skóry warszawa

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną skóry, która ma podłoże genetyczne. Niemal u wszystkich pacjentów występuje suchość skóry i towarzyszący jej bardzo nasilony świąd skóry, który skłania do intensywnego drapania. W konsekwencji tworzą się ranki, zwane przeczosami. Zmiany skórne przypominają wyprysk – tworzą się grudki, pęcherzyki, dochodzi do sączenia i łuszczenia. Świąd prowadzi do drapania, a drapanie nasila zmiany skórne. Z biegiem czasu skóra staje się charakterystycznie pogrubiała, gdyż ulega tzw. lichenifikacji.

Lokalizacja zmian skórnych w AZS jest charakterystyczna i typowa dla różnych okresów życia, bowiem objawia się różnie u niemowląt, w okresie dziecięcym, a jeszcze inaczej w okresie dojrzewania i u dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry dotyka już najmłodszych pacjentów. U większości osób pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed piątymi urodzinami. Co ciekawe, lokalizacja zmian skórnych w AZS jest charakterystyczna i typowa dla różnych okresów życia. Dlatego warto wiedzieć, na jakie obszary skóry należy zwracać szczególną uwagę u dzieci w różnym wieku. 

Dzieci do 2. roku życia

U najmłodszych zmiany zlokalizowane są najczęściej na twarzy – zwłaszcza w okolicy policzków i czoła. Mogą pojawiać się również na owłosionej skórze głowy, przedniej części nóg oraz tylnej powierzchni ramion. Atopowe zmiany nie dotykają obszaru pieluszkowego. Charakterystyczną cechą są tak zwane „lakierowane policzki”, czyli szklisty, intensywny rumień, który przypomina skórę pokrytą lakierem. Mogą pojawić się liszaje, nadżerki, pęcherzyki oraz czerwone, łuszczące się i pokryte małymi strupami plamki. Włosy są matowe, suche i łamliwe. Maluchy często są rozdrażnione i płaczliwe ze względu na uporczywy świąd skóry. 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci w wieku 3–12 lat

U nieco starszych dzieci zmiany dotykają głównie dołów łokciowych i podkolanowych, obszaru wokół ust i oczu, tułowia oraz grzbietów dłoni i stóp. Główne objawy AZS w tym wieku to sucha skóra ze skłonnością do podrażnień, a także czerwone plamy, grudki, strupy i zadrapania. Częstym zjawiskiem jest również dermografizm biały. To zjawisko, kiedy po przejechaniu palcem po skórze pozostają białe ślady. 

Dzieci powyżej 12. roku życia oraz dorośli

Lokalizacja zmian dotyka tułów oraz biodra, ramiona, grzbiety dłoni oraz okolice oczu i ust. Z biegiem czasu skóra staje się zgrubiała, szorstka oraz ciemniejsza. Od uporczywego drapania mogą pojawić się również blizny. Charakterystyczną cechą są również lśniące paznokcie, które wyglądają jakby były pomalowane bezbarwnym lakierem. 

Czynniki nasilające objawy atopowego zapalenia skóry

Choć skłonność do stanów zapalnych przy AZS jest dziedziczna, istnieje wiele czynników, które mogą nasilać lub wywoływać objawy choroby. Najbardziej narażone są osoby zamieszkujące obszary miejskie w suchym i chłodnym klimacie. Objawy AZS mogą nasilać zanieczyszczenia powietrza, smog oraz częste zmiany temperatury otoczenia. Badania wykazały, że wpływ na atopowe zapalenie skóry ma również stres oraz uczucie napięcia. Inne czynniki wywołujące lub nasilające objawy to:

  • alergeny (kurz, pyłki, sierść),
  • palenie papierosów,
  • późny wiek rozrodczy matki,
  • zakażenia drobnoustrojami,
  • woda, konserwanty oraz substancje zapachowe zawarte w kosmetykach,
  • wełniane ubrania. 

 

AZS rozwija się zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa. Statystyki mówią o 15-30% dzieci, których problem może dotyczyć. Choroba może rozwinąć się także w późniejszym okresie życia – tzw. late onset atopic dermatitis.

Metody leczenia AZS

Leczenie AZS jest procesem długotrwałym, wymagającym systematyczności i dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem. Celem terapii jest stabilizacja objawów, zmniejszenie stanu zapalnego skóry, zapobieganie nawrotom i unikanie działań ubocznych leków. Podstawową metodą postępowania w AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Odbudowę bariery ochronnej naskórka poprzez właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry umożliwiają emolienty. Za sprawą substancji wiążących wodę oraz właściwości okluzyjnych wykazują one wielokierunkowe działanie. Zgodnie z zaleceniami polskich i europejskich towarzystw dermatologicznych i instytucji medycznych regularna pielęgnacja emolientami stanowi leczenie pierwszego wyboru AZS zarówno w fazie przewlekłej choroby, jak i w okresie zaostrzeń.

W terapię AZS powinna być i jest zaangażowana cała rodzina. Edukacja obejmuje zarówno pacjenta, jak i jego otoczenie. Nasi lekarze rozumieją złożoność choroby i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

leczenie AZS warszawa

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny rozwoju AZS są złożone i zależą od uwarunkowań genetycznych, zaburzeń immunologicznych, zwiększonej produkcji przeciwciał IgE, defektu budowy i funkcji bariery naskórkowej (niedobór filagryny, niedobór i nieprawidłowy skład lipidów w górnej warstwie naskórka), co umożliwia wnikanie czynników drażniących i alergenów w głąb skóry. Zaburzona struktura naskórka sprzyja, niestety, transepidermalnej (przeznaskórkowej) utracie wody (TEWL) i aktywacji różnych substancji prowadzących do rozwoju stanu zapalnego.

Leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym, w której naprzemiennie występują okresy poprawy i pogorszenia kondycji skóry. Nie można jej wyleczyć, ale można kontrolować jej objawy. W przypadku AZS najważniejsze jest poznanie choroby oraz holistyczne podejście do leczenia, dzięki czemu możliwa jest jej stabilizacja bez pojawiania się okresów zaostrzeń oraz znaczna poprawa jakości życia. 

Leczenie AZS – nawilżanie skóry

Jednym z charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry jest bardzo sucha, zaczerwieniona i szorstka skóra. Podstawowym krokiem we właściwej pielęgnacji osób dotkniętych AZS jest częste nawilżanie oraz natłuszczanie za pomocą specjalnych kosmetyków, najlepiej emolientów. Właściwe nawilżenie pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry, wspierając naturalne procesy regeneracyjne oraz redukując ryzyko powstawania kolejnych wykwitów. Niewskazane są długie i gorące kąpiele, natomiast krótki pobyt w wannie oraz prysznic mogą schłodzić skórę, co przynosi tymczasową ulgę. Do mycia należy używać delikatnych substancji myjących, które nie zawierają mydła. 

Unikanie czynników nasilających objawy AZS

Na rozwijanie się AZS wpływa wiele czynników, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Mogą to być np. kosmetyki, środki do prania, zapachowe mydło do rąk, pyłki roślinne, syntetyczne tworzywa. W wielu przypadkach już sama eliminacja lub chociażby zredukowanie drażniących czynników prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy wyglądu skóry. Reakcje alergiczne w formie wykwitów AZS mogą występować również po spożyciu określonych pokarmów. Częstym alergenem jest między innymi mleko krowie, orzechy, jajka lub pszenica. Jednym z elementów kompleksowej terapii może być wyeliminowanie tych składników z diety.

Inne sposoby leczenia AZS

W przypadku nasilonych objawów atopowego zapalenia skóry wskazane jest miejscowe stosowanie maści sterydowych. Najlepiej wprowadzić je pod kontrolą lekarza, gdyż te dostępne bez recepty mogą mieć zbyt słabe działanie. Najczęściej nakłada się je 1–2 razy dziennie na zmiany. Warto pamiętać, że powinno się je stosować tylko tymczasowo, gdyż długotrwałe nakładanie może negatywnie wpłynąć na skórę. 

W kontrolowaniu świądu oraz innych objawów atopowego zapalenia skóry mogą pomóc również:

  • leki immunosupresyjne,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • fototerapia,
  • psychoterapia. 

AZS – leczenie w Warszawie

Klinikę Projekt Skóra tworzy zespół doświadczonych lekarzy dermatologów, którzy zdiagnozują chorobę skóry i wskażą, jak należy postępować w przypadku pojawienia się objawów AZS. Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych ekspertów z dziedziny dermatologii klinicznej! 

CENA KONSULTACJI

Konsultacja Dermatologiczna  

180 zł