Leczenie łuszczycy

Problem łuszczycy dotyczy około 2% populacji światowej.
Choć przyczyny jej powstania nie do końca są zrozumiałe, nowoczesne terapię dają nadzieję na jej ujarzmienie.

 

Czym jest łuszczyca

Z uwagi na ryzyko objęcia procesem chorobowym stawów uznaje się ją za schorzenie ogólnoustrojowe. Przyczyn łuszczycy upatruje się m.in. w zaburzeniach genetycznych, (auto)immunologicznych i środowiskowych. Może ujawnić się w każdym wieku, nawet u najmłodszych. Szereg czynników ma wpływ na jej rozwój i nasilenie, m.in. przyjmowane leki jak beta-blokery stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych czy niesteroidowe leki przeciwzapalne – tzw. NLPZ, stres psychiczny i fizyczny, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, a nawet infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Zmiany skórne przyjmują charakterystyczny wygląd ognisk rumieniowych pokrytych srebrzystobiałą łuską o różnej grubości. Charakterystyczne jest też ich umiejscowienie – łokcie, kolana, okolica lędźwiowo-krzyżowa, owłosiona skóra głowy. Choroba może także dotyczyć paznokci, jak i miejsc intymnych. Zmiany skórne goją się bez pozostawiania blizny.

luszczyca

Profilaktyka

Nasilenie zmian, ich lokalizacja i sam przebieg choroby jest różny u każdego chorego. Wspomniane wyżej czynniki mogą zaostrzać przebieg łuszczycy. W dużej mierze objawy, jak i okresy remisji zależą od chorego i jego stylu życia.

Leczenie

Leczenie łuszczycy jest procesem złożonym. Obejmuje działania profilaktyczne, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, terapię miejscową bądź ogólną, a w szczególnych przypadkach nowoczesne leki biologiczne. W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz dobierze najkorzystniejszą w danym momencie terapię oraz zleci badania, jeśli będą konieczne.

CENA

Konsultacja Dermatologiczna (20 min.)

 

           180 zł