Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość, zwana hyperhydrozą jest zarówno problemem medycznym, estetycznym jak i psychologicznym. Wywiera negatywny wpływ na jakość życia, utrudnia relacje międzyludzkie i zawodowe.Nadmierne pocenie się stanowi dla wielu osób bardzo dokuczliwy problem. Na szczęście jest to dolegliwość, z którą można sobie poradzić z pomocą profesjonalistów. Zabiegi są mało inwazyjne, przynosząc jednocześnie długotrwały efekt

 

Czym jest nadpotliwość

Wzmożone wydzielanie potu, czyli nadpotliwość może wynikać z towarzyszących chorób bądź przyjmowanych leków (nadpotliwość wtórna) lub mieć charakter idiopatyczny, czyli pierwotny. W tym drugim przypadku dochodzi do wydzielania ponad 50 mg potu na minutę, czyli ok. trzech litrów potu w ciągu dnia w spoczynku – fizjologicznie wydzielamy ok. 0,5 litra potu na dobę. Problem dotyczy ok. 1-3% populacji. U blisko połowy nadmierna potliwość przejawia się w dołach pachowych, a u 30% dotyczy dłoni i podeszew.

Skutkiem zwiększonego wydzielania potu i bakterii bytujących na skórze jest niemiły zapach i nieestetyczne plamy na odzieży. Pacjentom przeszkadzają także wiecznie mokre dłonie czy podeszwy. Dolegliwość może wpłynąć na postrzeganie własnej osoby i wycofanie się z życia towarzyskiego.

 

Metody leczenia nadpotliwości

Leczenie nadmiernej potliwości warto rozpocząć od zdiagnozowania przyczyn. Jeśli doskwiera Ci nadpotliwość, sposoby leczenia oferowane przez dermatologię kliniczną będą niezwykle skuteczne. Mogą zablokować, lub zmniejszyć nadmierne wydzielanie potu. Lekarz pomoże dobrać adekwatną terapię, w zależności od przyczyn i nasilenia problemu. W trakcie konsultacji dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci dodatkowe badania by móc ocenić charakter nadpotliwości.

W leczeniu nadpotliwości zastosowanie znajdują:

  • preparaty zawierające sole glinu – mechanicznie zatykają ujścia gruczołów potowych i nie wpływają na produkcję potu; w wielu przypadkach są wystarczająco skuteczne;
  • leki o działaniu ośrodkowym: obarczone działaniami ubocznymi;
  • jonoforeza – zabiegi należy wykonywać co 3-5 dni przez 2-4 tygodnie, następnie coraz rzadziej w celu potrzymania efektu;
  • radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg zwany również koagulacją frakcyjną – po znieczuleniu miejscowym skórę nakłuwa się głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt igieł podgrzewanych w skórze do około 60st. C, zabieg należy powtórzyć dwukrotnie – po miesiącu i po dwóch miesiącach;
  • terapia toksyną botulinową typu A – podawana jest śródskórnie i hamuje stymulację współczulną gruczołów potowych.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Choć toksyna botulinowa typu A jest głównie znana z jej właściwości relaksującej mięśnie i niwelowaniu zmarszczek mimicznych twarzy, coraz częściej jest wybieraną metodą walki z nadpotliwością. Działanie w tym przypadku polega na blokowaniu wydzielania neuroprzekaźnika, który aktywuje gruczoły potowe. Zabieg pozwala złagodzić objawy dolegliwości i minimalizować nadmierne wydzielanie potu.

 

Przebieg zabiegu

Przed podaniem preparatu leczniczego, skórę znieczulamy miejscowo odpowiednim kremem. Dzięki temu zabieg przebiega w komfortowych warunkach, a iniekcje są mało odczuwalne. Skóra jest odkażana i po chwili wykonywanych jest kilkanaście, a czasem więcej, wkłuć w okolicę zabiegową.

Podczas zabiegu podajemy wcześniej ustaloną i precyzyjnie odmierzoną dawkę toksyny botulinowej typu A śródskórnie. Procedura zajmuje przeważnie 30 minut – w zależności od powierzchni objętej leczeniem czas trwania może być krótszy lub dłuższy.

Po zabiegu możesz czuć dyskomfort i tkliwość. Mogą wystąpić niewielkie zasinienia i/lub miejscowy obrzęk. Pełny efekt zabiegu pojawi się po około 10-14 dniach od podania preparatu. Działanie leku utrzymuje się przez ok. 6 miesięcy.

 

Warto wiedzieć

Wszystkie zabiegi w przerwaniem ciągłości skóry w klinice Projekt Skóra wykonują doświadczeni specjaliści. Toksyna botulinowa typu A, zwana botoksem, jest lekiem i może być stosowana tylko przez wykwalifikowany personel medyczny.