Leczenie trądziku różowatego

leczenie tradzika rozowatego

Choć nazwa na to wskazuje, trądzik różowaty nie ma związku z trądzikiem u nastolatków. Choroba dotyczy stanu zapalnego wokół naczyń krwionośnych.

Czym jest trądzik różowaty

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną skóry. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Choroba przejawia się głównie w środkowej części twarzy pod postacią rumienia (napadowego lub utrwalonego), teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek krwionośnych, grudek lub krostek. Najbardziej zaawansowane stadium trądziku to postać przerosła obserwowana głównie u mężczyzn, m.in. z charakterystycznym kalafiorowatym nosem (tzw. rhinophyma).

Leczenie trądziku różowatego w Warszawie

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty zazwyczaj dotyka osoby dorosłe, najczęściej w przedziale wiekowym 30-60 lat.  Występuje w postaci przelotnego lub trwałego rumienia, pojawiającego się w środkowej części twarzy, a także poszerzonych naczyń krwionośnych. Trądzik różowaty często wiąże się z uczuciem gorąca oraz pieczenia skóry. W zaawansowanym stadium choroby, mogą występować również zmiany przerostowe w postaci zgrubiałej skóry o nieregularnej powierzchni.

Okres poprzedzający rozwój trądziku różowatego określa się mianem pre-rosacea, a charakteryzuje go napadowy rumień z uczuciem ciepła/gorąca na twarzy. 

Choć etiopatogeneza nie jest do końca poznana, wiadomo, że szereg czynników nasila chorobę:

 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • czynniki psychogenne,
 • czynniki atmosferyczne, w tym zmiany temperatur,
 • promieniowanie słoneczne,
 • czynniki pokarmowe,
 • spożywanie alkoholu,
 • okres przed- i okołomenopauzalny.
tradzik-rozowaty

Efektywność leczenia w przypadku trądziku różowatego, jest w dużej mierze oparta na kompleksowym podejściu do problemu. Nasilające się rumienie, krostki oraz poszerzone naczynia krwionośne mogą być spowodowane niewłaściwym doborem kosmetyków, ekspozycją na promienie słoneczne, zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą, nadużywaniem alkoholu,  a nawet stresem. Wpływ na nasilające się zmiany mogą mieć również długie kąpiele w gorącej wodzie lub przebywanie w saunie. 

Czynników nasilających trądzik różowaty może być znacznie więcej. Jeśli chcemy trwale wyleczyć stany zapalne i pozbyć się trądziku, musimy zadbać o siebie w kompleksowy sposób! Unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, zdrowa dieta, jak również stosowanie odpowiednich dermokosmetyków mają kluczowy wpływ na przebieg leczenia.

Skuteczne leczenie trądziku różowatego

Zespół dermatologów z naszej kliniki opracuje dla Ciebie plan leczenia oraz pomoże Ci dobrać odpowiednie, specjalistyczne dermokosmetyki w zależności od stopnia nasilenia choroby. W przypadku rozszerzonych naczynek, konieczne może być leczenie trądziku różowatego laserem. Laseroterapia charakteryzuje się wysoką skutecznością w redukcji widocznych naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane są seriami. W celu uzyskania optymalnych rezultatów, warto korzystać z zabiegów przypominających w odstępach czasowych minimum 6 miesięcy.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym i chcesz skutecznie wyleczyć to uciążliwe schorzenie, już teraz zapisz się na wizytę w klinice Projekt Skóra i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów z zakresu dermatologii klinicznej!

 

Postępowanie w trądziku różowatym musi być kompleksowe i skoncentrowane zarówno na leczeniu, odpowiednim doborze dermokosmetyków, laseroterapii, jak i działaniach profilaktycznych.

Metody leczenia trądziku różowatego

Terapia trądziku różowatego jest procesem złożonym, wymagającym czasu, systematyczności i samodyscypliny. W zależności od stanu skóry, nasi dermatolodzy zalecą Ci terapię miejscową bądź ogólną oraz przygotują plan leczenia wraz z wizytami kontrolnymi.

Raz rozszerzone naczynka krwionośne takie pozostaną. Jedyną drogą jest ich niwelowanie poprzez zabiegi laseroterapii, które są wykonywane w serii.

Z uwagi na pojawianie się w ciągu roku nowych poszerzonych naczynek, warto korzystać z zabiegów przypominających co 6-12 miesięcy.

Czy warto leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekła i postępującą.

Przebiega w kilku fazach, począwszy od stanu pre-rosacea z napadowym rumieniem, po przerost tkanek w najcięższej formie, co prowadzi do zaburzenia naturalnych kształtów, m.in. nosa – mówimy wtedy o rhinophymie.

Trądzik różowaty może osłabić też narząd wzroku i doprowadzić do zapalenia powiek, zapalenia spojówek, a nawet zapalenia rogówki będącego stanem zagrażającym utratą wzroku.

Zatem, czy warto leczyć? 

Odpowiedź zdecydowanie brzmi: TAK!

Profilaktyka trądziku różowatego

Twoje zaangażowanie jest kluczowe. Niezależnie od stanu skóry pamiętaj o:

 • unikaniu bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne
 • stosowaniu preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi, jeśli przebywasz na zewnątrz,
 • ochronie skóry twarzy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi,
 • dostosowaniu swojej diety – unikaj produktów wysokoenergetycznych, zawierających węglowodany proste, ostrych przypraw, alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, gorących potraw i napojów,
 • unikaniu długich, gorących kąpieli/pryszniców, sauny,
 • codziennej właściwej pielęgnacji skóry.

CENA KONSULTACJI/ ZABIEGU

Konsultacja Dermatologiczna (20 min.)

Nos / broda – 1 zabieg

Policzki -1 zabieg

Twarz – 1 zabieg

Szyja / dekolt – 1 zabieg

              180 zł

450 zł

500 zł

750 zł

650 zł