alergia

Cierpisz na alergię? Zadbaj o swoją cerę!

Żyjemy w środowisku pełnym alergenów i oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego alergia stała się jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zmaga się z nią już co trzecia osoba na świecie. Umów się na konsultację dermatologiczną w Klinice Projekt Skóra w Warszawie, a pomożemy Ci zadbać o skórę skłonną do alergii.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę






Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA alergii

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Czym jest alergia?

Alergia jest niewłaściwą odpowiedzią układu odpornościowego na substancje (tzw. alergeny), które licznie występują w środowisku i nie wykazują żadnej szkodliwości dla osób zdrowych. Dostanie się tych substancji do organizmu alergika uruchamia łańcuch reakcji alergicznej. Pojawia się stan zapalny i szereg innych objawów, ponieważ układ immunologiczny traktuje alergeny jako groźne i zaczyna się przed nimi bronić.

Substancją, która może odpowiadać za mechanizm powstawania alergii, jest neuroprzekaźnik – histamina. Bierze ona udział m.in. w skurczach mięśni gładkich (jelit, oskrzeli, żołądka) i wydzielaniu śluzu w drogach oddechowych. Na skutek zetknięcia się organizmu z alergenem następuje wyrzut histaminy. W efekcie jej działania jako mediatora w procesach alergicznych dochodzi np. do ataku astmy oskrzelowej, pokrzywki alergicznej, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego główną grupą leków o działaniu przeciwalergicznym są leki antyhistaminowe.

Rodzaje alergii: pokarmowa, wziewna, kontaktowa, iniekcyjna

Istnieje wiele typów alergii. Najczęściej różnicuje się je na podstawie czynnika powodującego reakcję alergiczną.

Alergia pokarmowa – co może ją wywołać? Objawy
Alergia pokarmowa występuje po spożyciu określonych produktów spożywczych. W przypadku dzieci najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie i jajka. U dorosłych reakcje alergiczne wywołują przede wszystkim orzechy, soja, owoce morza i ryby, niektóre przyprawy (np. curry, oregano, anyż, kolendra) i warzywa (np. pomidor, seler), zboża (alergia na gluten), a także owoce cytrusowe. Alergia na białko mleka krowiego to przykład typowej choroby alergicznej wieku dziecięcego. Może ona dotyczyć nawet jednego na 14 niemowląt. Skaza białkowa przeważnie ustępuje między 3. a 5. rokiem życia.

Alergia pokarmowa objawia się głównie dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, czyli nudnościami i wymiotami, bólami brzucha, wzdęciami biegunką, ale także reakcjami skórnymi, np. wysypką na brzuchu. Może przyczynić się do powstania choroby refluksowej. Najgroźniejszą reakcją organizmu na alergen pokarmowy jest wstrząs anafilaktyczny, do którego u osób uczulonych dochodzi zwykle po spożyciu sezamu, orzeszków ziemnych, jaja kurzego, krewetek, selera.

Alergia wziewna – na czym polega? Objawy
W przypadku alergii wziewnej odpowiedź układu immunologicznego wywołują struktury białkowe przedostające się do organizmu przez układ oddechowy. Niektóre krążą w środowisku sezonowo, z innymi mamy styczność przez cały rok. Są wśród nich pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza kurzu domowego, a także sierść, pióra i inne alergeny pochodzenia zwierzęcego. Alergia na kota czy psa – jak potocznie zwykło się o niej mówić – to właśnie reakcja na białka pochodzące ze skóry lub śliny, a osadzające się np. w sierści. Ten typ alergii u dzieci pojawia się przeważnie po 2. roku życia.

Objawy alergii wziewnej są podobne do pierwszych symptomów przeziębienia. Uczulenie manifestuje się uporczywym katarem siennym, męczącym suchym kaszlem, swędzeniem w gardle, zaczerwienieniem spojówek, łzawieniem oczu. Alergia wziewna może również dawać o sobie znać poprzez wywoływanie zmian na skórze (świądu, wysypki na twarzy i w innych rejonach ciała, pokrzywki), a także problemów ze snem i koncentracją. Nieleczona prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej

Alergia kontaktowa – jak wygląda? Objawy
Alergia kontaktowa, zwana też alergią skórną, pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z materiałem uczulającym, np. niklem, który występuje w wielu metalowych elementach (biżuterii, guzikach od spodni, sprzączkach w pasku). Nikiel jest wszechobecny w środowisku, dlatego jeśli bez uchwytnej przyczyny uwidocznią się czerwone plamy na ciele, warto wziąć pod uwagę właśnie alergię kontaktową.

Równie podstępnymi alergenami bywają barwniki i konserwanty zawarte w kosmetykach oraz środkach czystości (proszkach do prania, płynach do naczyń), a także lateks stosowany do produkcji jednorazowych rękawiczek czy chrom, który znajduje się np. w farbach i cemencie. Pojawienie się oznak alergii na dłoniach to znak, że mogliśmy mieć kontakt z którąś ze wspomnianych substancji. Takie samo podłoże jak uczulenie na czynniki obecne w środowisku ma alergia na słońce. W tym przypadku czynnikiem wywołującym stan zapalny stają się promienie słoneczne.
Charakterystycznym objawem alergii kontaktowej jest wyprysk alergiczny – ostry lub przewlekły. Najpierw na skórze, w miejscu kontaktu z alergenem, powstaje zaczerwienienie (rumień alergiczny), a następnie tworzą się swędzące pęcherzyki lub grudki. Niekiedy takie zmiany obejmują powierzchnię całego ciała. Skóra w miejscach pokrytych wypryskiem staje się zgrubiała, bardzo sucha i złuszczona, w wyniku czego pęka.

Alergia iniekcyjna – kiedy występuje? Objawy
Najrzadszym, ale najbardziej niebezpiecznym spośród wymienionych typów alergii jest alergia iniekcyjna, która daje o sobie znać w momencie podania osobie uczulonej lekarstwa, szczepionki, preparatu kosmetycznego lub też znieczulenia anestezjologicznego zawierającego alergen. Może to być podanie zarówno podskórne (w formie zastrzyku), jak i doustne. O alergii iniekcyjnej mówimy również wtedy, gdy dochodzi do niepożądanej reakcji organizmu na użądlenie owada.

Taki typ alergii wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Alergia iniekcyjna może objawiać się również dużą opuchlizną w miejscu ukłucia, obrzękiem jamy ustnej oraz gardła, chrypką, uczuciem mrowienia w okolicy ust, stanem zapalnym w obrębie skóry, zawrotami głowy, nudnościami, gorączką.

Marsz alergiczny i alergia krzyżowa

Alergikom funkcjonowanie w świecie pełnym alergenów utrudnia możliwość wystąpienia reakcji krzyżowej. Taka reakcja zachodzi, gdy jeden alergen połączy się z wytworzonymi wcześniej przeciwciałami drugiego alergenu, pochodzącymi z innego źródła, ale charakteryzującymi się podobną budową. Zdarza się przeważnie między alergenami pokarmowymi i wziewnymi. Zatem u osoby uczulonej na pyłki traw objawy alergii mogą pojawić się też po zjedzeniu arbuza czy pomidora.

Osobom uczulonym nieobce jest również zjawisko tzw. marszu alergicznego, czyli – najprościej mówiąc – przechodzenia jednej postaci alergii w inną. Jak wygląda to w praktyce? Na przykład u niemowląt z alergią pokarmową z biegiem czasu ustępują atopowe zmiany na skórze, ale pojawia się alergiczny nieżyt nosa, a w następnej kolejności – astma. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na zatrzymanie marszu alergicznego.

Diagnostyka alergii – testy alergiczne

Wykrywanie alergii to długotrwały proces, w którym kluczową rolę odgrywają testy alergiczne. Przy ich pomocy można zbadać reakcje organizmu na poszczególne alergeny. Różne typy testów na alergię różnią się między sobą metodą działania, sposobem przeprowadzania, jak również możliwościami interpretacji, a co za tym idzie – przydatnością diagnostyczną. Wyróżniamy:
⚬ punktowe testy skórne (SPT),
⚬ naskórkowe testy płatkowe (NPT),
⚬ skórne ekspozycyjne testy pokarmowe (SAFT),
⚬ testy alergologiczne z krwi.

Wybór konkretnego testu zależy w głównej mierze od objawów zgłaszanych przez pacjenta i innych informacji zebranych podczas wywiadu lekarskiego. Do badań przystępuje się pod ścisłą kontrolą specjalisty, który wydaje odpowiednie zalecenia – zgodne z rodzajem wybranego testu. Zalecenia te są szczególnie istotne w przypadku osób przyjmujących na stałe leki, ponieważ mogą one zafałszować wynik bądź utrudnić jego interpretację.

Lekarz decyduje również, kiedy przeprowadzić diagnostykę – a najlepiej zrobić to, gdy pacjent nie ma żadnych objawów alergii. Tak więc przy podejrzeniu uczulenia na pyłki testy warto zaplanować tak, by wypadały w okresie od października do grudnia, czyli poza okresem pylenia. U dziecka testy skórne można zrobić, gdy mały pacjent osiągnie wiek 2–3 lat. W przypadku niemowląt wykonuje się badania krwi lub SAFT. Testy alergiczne mają największe znaczenie diagnostyczne w przypadku alergii wziewnych i kontaktowych.

Alergia – konsultacja dermatologiczna w Klinice Projekt Skóra

Powstanie wyprysków, pęcherzy, zaczerwienienia, pojawienie się świądu czy pieczenia skóry to sygnały świadczące o konieczności rozpoczęcia pogłębionej diagnostyki alergii skórnej. Pierwszym krokiem ku ustaleniu trafnego rozpoznania jest konsultacja dermatologiczna. Dermatolog to lekarz posiadający kwalifikacje do diagnozowania i leczenia wszelkich chorób skóry, a jego doświadczenie kliniczne pozwala na odróżnienie alergii od dermatozy o podłożu innym niż alergiczne.

W Klinice Projekt Skóra stawiamy na nowoczesne technologie. Przeprowadzamy badania dermatologiczne z zastosowaniem takich narzędzi jak dermatoskop czy lampy Wooda, dzięki czemu jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić charakter zmian skórnych. Nasi specjaliści zapewniają holistyczne podejście do leczenia – ordynują leki pierwszego rzutu, a w razie konieczności kierują pacjenta do alergologa. Dodatkowo służą radą w doborze pielęgnacji odpowiedniej dla skóry skłonnej do alergii. Chcesz uporać się z alergią, a przy tym zadbać o kondycję cery? Zaufaj naszemu zespołowi!

Leczenie alergii w Warszawie

Jak rozpoznać i leczyć alergię? Specjaliści Projektu Skóra z Warszawy wiedzą to doskonale. W swoich gabinetach spotykają się z alergikami na co dzień, służąc im doświadczeniem klinicznym i profesjonalną pomocą przy wsparciu najnowszych technologii. Szukasz dermatologa, który kompleksowo zajmie się Twoim problemem? Sprawdź naszą ofertę!

alergia warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl