plamy wątrobowe

Nasze sposoby, jak zlikwidować plamy soczewicowate

Plamy wątrobowe, nazywane też soczewicowatymi i starczymi, to przebarwienia skóry powstałe pod wpływem wieku i nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Chociaż stanowią niegroźny defekt kosmetyczny, wymagają różnicowania ze złośliwą plamą soczewicowatą. Dlatego, jeśli na Twojej skórze pojawiły się tego typu zmiany, koniecznie pokaż je lekarzowi. Umów się na konsultację dermatologiczną do Kliniki Projekt Skóra. Nasi specjaliści służą wiedzą i doświadczeniem.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

ZOBACZ EFEKTY ZABIEGU PRZED I PO

plamy wątrobowe efekt przed i po warszawa

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie plam wątrobowych (starczych)

plamy starcze warszawa
plamy starcze warszawa

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA plam wątrobowych

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

laserowe usuwanie pieprzyków

Laser frakcyjny CO2

laser lavieen zabieg warszawa

Laser tulowy Lavieen

peeling chemiczny warszawa

Peelingi chemiczne

Dermamelan

Dermapen

aquapure warszawa

Aquapure

powiększanie ust kwasem hialuronowym w warszawie

Redermalizacja

Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe, a właściwie soczewicowate (lentigines), to przebarwienia skóry pojawiające się przede wszystkim u osób dorosłych, po 40. roku życia. Powstają w wyniku zaburzeń melanocytowych, gdy w warstwie podstawnej naskórka dochodzi do wzrostu melanocytów - komórek pigmentowych, wytwarzających naturalny barwnik skóry (melaninę).

Wyróżnia się dwa główne rodzaje plam wątrobowych:
⚬ plamy soczewicowate słoneczne (lentigo solaris),
⚬ plamy soczewicowate starcze (lentigo senilis).

Skąd się biorą plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe są jednym z objawów starzenia się skóry. Jednak, oprócz wieku, główną ich przyczyną jest również szkodliwy wpływ słońca. Promienie ultrafioletowe zaburzają pracę melanocytów, co skutkuje nierównomiernym nagromadzeniem melaniny w komórkach, a w rezultacie powstaniem brązowych plamek na skórze.
Chociaż plamy wątrobowe zwykle pojawiają się w 4. i 5. dekadzie życia, narażeni są na nie również młodzi dorośli, zwłaszcza nieprzestrzegający zasad fotoprotekcji. Długotrwałe opalanie bez odpowiedniej ochrony sprzyja powstawaniu zmian pigmentacyjnych, a także nowotworowych.

Na przebarwienia skóry szczególnie podatne są osoby o jasnej karnacji oraz dorośli, którzy w dzieciństwie doświadczyli oparzeń słonecznych. W grupie ryzyka są także kobiety spodziewające się dziecka. Melasma jak i plamy wątrobowe w ciąży to wynik uwrażliwienia skóry na działanie promieni UV. Pod wpływem żeńskich hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów, zwiększa się produkcja melaniny, czego objawem są nieestetyczne plamy wątrobowe na twarzy, szyi, dłoniach, a więc w miejscach najbardziej narażonych na działanie słońca.

Czynniki sprzyjające powstawaniu plam wątrobowych:
⚬ jasna karnacja (I-III fototyp skóry),
⚬ nadmierna ekspozycja na promienie UV,
⚬ brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej,
⚬ stosowanie niektórych leków o właściwościach fotouczulających,
⚬ zmiany hormonalne będące wynikiem ciąży, menopauzy albo choroby, jak np. niedoczynność tarczycy,
⚬ schorzenia uwarunkowane genetycznie (skóra pergaminowa, zespół Peutza-Jeghersa).

Jak wyglądają plamy wątrobowe?

Nazwa plamy wątrobowe dotyczy nie przyczyny powstawania tego rodzaju przebarwień, lecz ich barwy. Są to wyraźnie oddzielające się brunatne lub brązowe plamy na skórze w rozmiarze ziarnka soczewicy (stąd notabene określa się je jako„soczewicowate”).

Rozpoznaje się je po płaskiej powierzchni i nieregularnym kształcie. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć skupiska. Często wokół jednej większej plamki tworzy się sieć mniejszych przebarwień. Charakterystyczne jest również to, że z biegiem czasu jest ich coraz więcej. Pojawiają się zwłaszcza na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach i stopach, ale też karku, ramionach i plecach.

Plamy soczewicowate stanowią defekt kosmetyczny. Poza tym, że wyglądają nieestetycznie, nie swędzą, nie pieką ani nie bolą. Mimo iż nie są groźne dla zdrowia, należy je skonsultować z dermatologiem. Czasem zmiana, którą uważamy za zwykły pieprzyk czy niegroźną plamkę mogą okazać się objawem nowotworu. Dlatego wczesna diagnostyka wszelkiego rodzaju zmian skórnych jest tak ważna.

plamy wątrobowe na twarzy warszawa

Jak usunąć plamy wątrobowe na twarzy, dłoniach, nogach?

W Klinice Projekt Skóra wiemy, jak pozbyć się plam wątrobowych skutecznie i bezpiecznie. Pierwszym krokiem w leczeniu przebarwień zawsze jest konsultacja u dermatologa. W naszej pracy kierujemy się indywidualnych podejściem do każdego pacjenta i dobieramy rodzaj terapii skóry na podstawie konkretnych wskazań. Uwzględniamy nie tylko rodzaj, lokalizację i rozległość przebarwień, lecz również oczekiwania pacjenta dotyczące przebiegu leczenia. Usuwanie plam wątrobowych może wymagać czasu i cierpliwości, a odpowiednio dobrana terapia pozwala przejść cały proces leczenia w sposób komfortowy i uzyskać pożądane wyniki.

Laserowe usuwanie przebarwień

Laseroterapia jest jedną z najpopularniejszych metod walki z przebarwieniami skóry. Pozwala usunąć plamy wątrobowe skutecznie i w sposób komfortowy. Zabiegi wykonywane laserem frakcyjnym Co2 Fraxel są mało inwazyjne i trwają około 30 minut.
Urządzenie emituje wiązki światła, które docierają w głąb skóry w sposób frakcyjny, punktowy. Wywołują mikrouszkodzenia, które uruchamiają lawinę procesów naprawczych. W rezultacie dochodzi do usunięcia nadmiaru melaniny i normalizacji pracy melanocytów. Dodatkowo światło lasera pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Dzięki temu udaje się pokonać nie tylko przebarwienia, lecz również drobne zmarszczki. Po zabiegu skóra staje się rozjaśniona i wygładzona, a plamy wątrobowe stopniowo znikają. Technika frakcyjna pozwala przeprowadzić terapię skóry bardzo delikatnie, bez długotrwałego zaczerwienienia czy łuszczenia naskórka. Dla uzyskania pełnych efektów zalecamy wykonanie serii zabiegów w ściśle określonych odstępach czasu. Laseroterapia wymaga pełnej fotoprotekcji. Zabiegów laserowych nie wykonuje się w sezonie letnim.
Redukcja plam wątrobowych przy użyciu dermapenu
Dermapen to niewielkie urządzenie do mezoterapii mikroigłowej. Ma wbudowany specjalny kartridż z jednorazowymi cienkimi igłami. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry w celu pobudzenia jej do autonaprawy. Jednoczesne wprowadza się w głąb skóry substancje lecznicze o określonych właściwościach. Takie dwukierunkowe działanie przynosi bardzo dobre efekty. A ponieważ ślady po mikronakłuwaniu szybko znikają, terapia nie jest uciążliwa ani zbyt wymagająca. Co więcej, przy przestrzeganiu zasad fotoprotekcji, można ją stosować przez cały rok.

Z pomocą dermapenu i odpowiednich preparatów leczniczych można skutecznie wyregulować proces melanogenezy i pokonać przebarwienia. Ponadto mezoterapia jest świetną metodą przeciwzmarszczkową. Już po pierwszym zabiegu skóra staje się rozjaśniona i widać poprawę kolorytu. Wykonanie pełnego planu terapeutycznego pozwala pozbyć się brązowych plam na twarzy i ciele.

Peelingi chemiczne w walce z plamami wątrobowymi
Jeszcze jednym sposobem na pozbycie się plam słonecznych i plam starczych są peelingi chemiczne. Stosuje się do nich odpowiednio dobrane mieszanki kwasów owocowych i substancji leczniczych o właściwościach eksfoliacyjnych i terapeutycznych. Peelingi przyspieszają proces złuszczania naskórka, co prowadzi do odsłonięcia młodszej i zdrowszej skóry. Ponadto, dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, udaje się skutecznie znormalizować proces melanogenezy i pokonać problem przebarwień u źródła.
Peelingi chemiczne są świetną bronią w walce z przebarwieniami. Z powodzeniem zastępują zabiegi laserowe. Sprawdzają się zarówno w monoterapii, jak i terapii łączonej. Z niektórych peelingów można korzystać nawet latem. Na pełną terapię składa się seria zabiegów powtarzanych co około 4 tygodnie.

Aquapure - hydropeeling na przebarwienia
W usuwaniu powierzchownych przebarwień bardzo pomocny jest hydropeeling Aquapure. To zabieg, który dogłębnie oczyszcza i odświeża skórę. Wielopłaszczyznowy mechanizm działania poprawia jej nawilżenie i chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (przyczyniających się do oznak fotostarzenia). Aquapure doskonale przygotowuje skórę do silniejszych procedur terapeutycznych. Świetnie sprawdza się również, jako zabieg bankietowy, po którym cera rozjaśnia się, wygładza i nabiera zdrowego blasku.

Rozjaśnianie plam wątrobowych z pomocą redermalizacji
Redermalizacja to zabieg, który pozwala pokonać objawy starzenia i fotostarzenia skóry. Polega na podaniu metodą mezoterapii innowacyjnego preparatu z bursztynianem sodu i kwasem hialuronowym. To substancje o cennych właściwościach antyoksydacyjnych, nawilżających i pobudzających metabolizm komórek - w tym melanocytów. Poprawiają dotlenienie tkanek, redukują negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na skórę i przywracają prawidłowe nawilżenie. Pod ich wpływem dochodzi do stymulacji fibroblastów, dzięki czemu wzmacnia się produkcja nowego kolagenu i elastyny.

W rezultacie skóra staje się rozjaśniona i odświeżona, szybciej się regeneruje i jest wzmocniona przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych (słońca, spalin). Redermalizację podobnie jak hydropeeling Aquapeel stosuje się w redukcji powierzchownych przebarwień skóry oraz wspomagająco w usuwaniu plam wątrobowych.

Mamy doświadczenie w usuwaniu przebarwień, a dzięki nowoczesnym narzędziom i technikom leczenia możemy przywrócić Twojej skórze ładny i zdrowy koloryt. Jeśli zastanawiasz się, jak pokonać plamy starcze lub posłoneczne, zapraszamy na konsultacje do naszych dermatologów. W Klinice Projekt Skóra wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Rozpocznij leczenie i pozbądź się plam wątrobowych

W Klinice Projekt Skóra każdy może poczuć się wyjątkowo. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści, którzy łączą wiedzę medyczną z nowoczesnymi technologiami i indywidualnym podejściem do pacjenta. To nasz sposób, aby podkreślić naturalne piękno Twojej skóry!

plamy wątrobowe na twarzy warszawa 2
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl