Grzybica stóp i paznokci

grzybica

Piękne paznokcie to zdrowe paznokcie. W codziennej praktyce często spotykamy się z powierzchownymi infekcjami grzybiczymi skóry i paznokci. Grzybice, zwane również mikozami, są grupą chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze – przede wszystkim przez dermatofity i grzyby drożdżopodobne.

 

Grzybica paznokci (onychomikoza)

W naszej populacji najczęstszym powodem grzybicy paznokci jest Trichophyton rubrum, choć nierzadko infekcja jest wywołana grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle płytka paznokci staje się matowa, przyjmuje białawo-żółtawe zabarwienie, łatwo się kruszy, brzeg może być postrzępiony.

Schorzenie dotyczy głównie osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, u których obserwuje się wolny odrost płytki paznokciowej i zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych.

U dzieci rzadko obserwujemy grzybicę paznokci z uwagi na szybki wzrost płytki paznokciowej.

Rozwój zakażenia jest utrudniony, gdyż grzyb zostaje usunięty z odrastającej płytki paznokci.

 

grzybica1
stopy

Grzybica stóp

Zakrojone na szeroką skalę europejskie badanie Achilles Project z 2003 roku wskazało, że prawie co drugi Europejczyk boryka się z problemem grzybicy stóp. U ponad połowy osób z grzybicą stóp wykrywany jest grzyb Trichophyton rubrum. Najczęściej objawy infekcji obserwuje się między palcami – zwykle w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zaczerwienienie i świąd, a następnie złuszczanie, maceracja i pęknięcia skóry pomiędzy palcami są właśnie objawem grzybicy stóp. Choroba może także dotyczyć podeszew. Dominuje wówczas rumień, nadmierne rogowacenie i złuszczanie.

Czynniki predysponujące do rozwoju zakażeń grzybiczych stóp są de facto te same co w przypadku grzybicy paznokci. Zakażeniu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby.

Czynniki sprzyjające grzybicy paznokci

• cukrzyca,
• czynniki mechaniczne, w tym uraz płytki,
• immunosupresja,
• przewlekła antybiotykoterapia,
• zaburzenia hormonalne,
• korzystanie z ogólnodostępnych pryszniców, saun, basenów, siłowni a także cudzych przyborów higienicznych lub nożyczek do paznokci.

Diagnostyka i leczenie

Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego. Po uzyskaniu wyniku i w zależności od nasilenia zmian grzybiczych dobierzemy odpowiednią terapię – miejscową, ogólną lub skojarzoną.

Zakażenie grzybicze może nawrócić, jeśli zaniedbasz inne ważne aspekty terapii. Pamiętaj, że konieczna jest wymiana (najkorzystniej) lub odkażenie obuwia, które było używane podczas trwania infekcji. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, które należy wyprać w minimum 60⁰ C.

Warto wiedzieć

Przykłady działań ograniczających ryzyko grzybicy stóp i paznokci:

• noszenie obuwia ochronnego w miejscach publicznych jak fitness kluby, sauna, basen,
• dokładne płukanie stóp czystą wodą po wyjściu z basenu, sauny oraz ich osuszenie,
• wygodne obuwie, które nie będzie uszkadzać płytek paznokci,
• noszenie skarpetek oraz obuwia, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza,
• profilaktyczne stosowanie antyperspirantów do stóp przy tendencji do zwiększonej potliwości.

Jeśli opisywane powyżej objawy Cię dotyczą, zaproponujemy Ci leczenie. Umów wizytę już dziś i nie daj rozprzestrzenić się infekcji.

CENA KONSULTACJI

Konsultacja Dermatologiczna (20 minutowa)
Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
Dr n. med. Agnieszka Terlikowska-Brzósko
Lek. Anna Wasilewska-Byra

         180 zł