Leczenie łysienia

Jednym z ważniejszych elementów wyglądu są włosy. Dobrze dobrana i wcześnie wdrożona terapia pozwoli spowolnić procesy powodujące wypadanie włosów.

 

Co drugi mężczyzna około 50 roku życia cierpi na łysienie typu androgenowe. Coraz częściej dolegliwość rozpoznawana jest u kobiet.

Czym jest łysienie?

Przyczyn łysienia jest wiele – czynniki fizyczne, stosowane leki, choroby towarzyszące, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta.

Pod wpływem działania androgenów dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych przez co włosy stają się coraz cieńsze.

Łysienie telogenowe

Najczęściej obserwowanym typem łysienia jest tzw. łysienie telogenowe, które wiąże się z intensywną utratą włosów, nawet do kilkuset dziennie, przy normie 100-150 włosów na dobę.

Łysienie telogenowe to długi proces – czynnik sprawczy zadziałał kilka miesięcy wcześniej, a duża ilość włosów przeszła w fazę spoczynkową (telogenową).

Często udaje się ustalić przyczynę takiego stanu.

Winny może być wstrząs emocjonalny, przewlekły stres, niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, czasem jest to nieprawidłowa wybiórcza dieta, zabiegi chirurgiczne albo odstawienie antykoncepcji hormonalnej.

Diagnostyka

Początkiem każdego procesu poprawy stanu włosów jest konsultacja z dermatologiem i ustalenie przyczyn problemu.

W tym celu posługujemy się różnymi metodami, w tym przeprowadzamy badanie trichoskopowe (trichoskopię) przy użyciu kamery wideodermoskopowej.

Jako dermatolodzy potrafimy ocenić stan skóry owłosionej. Wideodermoskop umożliwia nam również monitorowanie postępów leczenia.

Warto wiedzieć!

Wypadanie włosów to naturalny proces.. Cykl życiowy włosa przebiega w kilku fazach, od fazy wzrostowej (anagen), przez faze przejściową (katagen), po fazę spoczynku (telogen).

W zależności od lokalizacji faza anagenu trwa zmiennie – w przypadku skóry owłosionej głowy między 2 a 6 lat. Dlatego niektórzy z nas mają bardzo długie włosy, a inni nie są w stanie ich zapuścić.. Wszystko za sprawą anagenu! Z biegiem lat cykl życiowy włosa ulega skróceniu, faza anagenu kurczy się, co ma decydujące znaczenie dla jakości włosów. Mieszki włosowe wytwarzają cieńsze i krótsze włosy.

Przebieg wizyty

W trakcie wizyty zbierzemy szczegółowy wywiad lekarski, który jako dermatolodzy zawsze przeprowadzamy by już w trakcie rozmowy ustalić pewne fakty. Obejrzymy skórę owłosioną w dermoskopie, zlecimy badania dodatkowe oraz trichoskopię, by postawić prawidłową diagnozę i zaproponować dedykowane leczenie.

Pamiętaj by nie wykonywać intensywnych zabiegów stylizacyjnych jak farbowanie włosów na 2 tygodnie przed konsultacją dermatologiczną czy badaniem trichoskopowym. Warto także nie myć głowy na 3 dni przed konsultacją.

Metody leczenia

Terapie łączone

Wierzymy, że największe korzyści czerpie się z metod łączonych, dlatego w praktyce klinicznej wykorzystujemy zarówno metody farmakologiczne, pomagamy w doborze odpowiednich kosmetyków oraz stosujemy metody zabiegowe. Z uwagi na postępujący charakter niektórych typów łysienia, leczenie może być konieczne przez wiele lat.

 

Leczenie farmakologiczne

Niewątpliwie, w przypadku leczenia łysienia typu męskiego, czyli androgenowego korzystnym leczeniem jest terapia farmakologiczna. Im wcześniej zostanie podjęta, tym lepsze są efekty terapeutyczne.

 

Zabiegi

Wśród metod zabiegowych dostępnych na rynku powodzeniem cieszą się zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej. Ideą zabiegu jest dostarczenie w okolicę cebulki włosa naturalnych czynników wzrostu, które mają ją pobudzić. Zabiegi należy powtórzyć 3-6 razy w serii co 4 tygodnie. Konkurencją dla „osocza i fibryny” jest seria zabiegów z użyciem znanego na rynku preparatu Dr. Cyj. Produkt zawiera mieszankę peptydów i kwasu hialuronowego, która ma na celu stymulację mikrokrążenia skóry głowy i tym samym odżywienia osłabionych mieszków włosowych.