twój problem - przebarwienia

Skuteczne usuwanie przebarwień na skórze

przebieg zabiegu modelowania twarzy

Usuwanie przebarwień, czyli jak przywrócić naturalny koloryt skóry

Przebarwienie to inaczej zaburzenie barwnikowe skóry takie jak ostuda (inaczej zwana melasmą), piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne (np. powstałe po zmianach trądzikowych).

Istotą problemu jest nagromadzenie barwnika (melaniny) w skórze w wyniku jego nadmiernej produkcji, zaburzonego rozkładu, bądź zwiększonej liczby komórek odpowiedzialnych za jego syntezę (melanocytów).

Ostuda (chloasma, melasma, maska ciążowa), jak i przebarwienia po trądziku, to dwa z najczęstszych powodów konsultacji w klinice Projekt Skóra w związku z przebarwieniami skóry, z którymi pomogą Ci się zmierzyć nasi Eksperci. 

zarezerwuj wizytę!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

klinika projekt skóra warszawa
Skonsultuj się ze specjalistą!
usuwanie przebarwień warszawa

Stosujemy terapie łączone, aby wdrożyć najskuteczniejszy plan leczenia!

Niwelowanie przebarwień jest procesem złożonym w związku z ich charakterem oraz lokalizacją barwnika w różnych warstwach skóry. Mając to na uwadze stosujemy terapie łączone, które z uwagi na czas potrzebny skórze do regeneracji są rozłożone w czasie.

Warto pamiętać, że to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia – eksponowanie ciała, w tym przebarwień, na szkodliwy wpływ promieniowania UV stwarza ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Dlatego oprócz korzystania z kremów z filtrami przeciwsłonecznymi wskazane jest zastosować zabieg mający na celu pozbycie się już istniejących przebarwień.

Proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

laserowe usuwanie przebarwien

Laserowe usuwanie przebarwień

peeling

Peelingi medyczne

mezoterapia

Mezoterpia

Cosmelan

Cosmelan

Dermamelan

Dermamelan

Mikronakłuwanie z TCA

Mikronakłuwanie z TCA

Cena laserowego usuwania przebarwień

Pojedyncza zmiana barwnikowa do 1 cm2

400 zł

Zmiana o powierzchni do 16 cm2

900 zł

Zmiana o powierzchni do 32 cm2

1 300 zł

Sprawdź w naszym cenniku ceny innych metod usuwania przebarwień, które stosujemy w naszej klinice Projekt Skóra w Warszawie.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to różnego rodzaju i kształtu plamy na powierzchni skóry kontrastujące z naturalnym, prawidłowym odcieniem cery. Przybierają kolory poprzez wszystkie odcienie brązu, przez beż, aż do intensywnie szarego. Pojawiają się na różnych częściach ciała i zależą od wielu czynników, takich jak: tzw. fototyp skóry, ekspozycja na działanie słońca, choroby czy farmakologia. Powstają na skutek nadmiernej produkcji naturalnego brązowego barwnika skóry jakim jest melanina. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są hormony, które zaburzają funkcjonowanie melanocytów – komórek które ją wytwarzają. Pod wpływem owych zaburzeń melanocyty produkują za dużo barwnika, a jego nadmiar wydostaje się na powierzchnię skóry tworząc nieestetyczne przebarwienia. Pojawiają się one najczęściej na twarzy, dekolcie i dłoniach – czyli w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieniowania słonecznego.

Piegi, melasmy oraz plam soczewicowatych starczych

Przebarwienia pojawiają się w postaci piegów, melasmy czy plam soczewicowatych starczych. Większość tych zmian nie wpływa korzystnie na wygląd i samopoczucie, dlatego tak wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Jednakże, każde przebarwienie wymaga indywidualnego postępowania, ponieważ różnią się one zarówno rozległością, jak i głębokością ułożenia w skórze nadmiaru melaniny. Zazwyczaj kuracja, która likwiduje przebarwienia na skórze obejmuje serię indywidualnie dobranych technik i zabiegów. Niezależnie jednak od tego, z jakim rodzajem przebarwień mamy do czynienia proces ich usuwania najlepiej rozpocząć wiosną lub jesienią, kiedy nie eksponuje się skóry na tak intensywne światło, jak w przypadku zimy czy lata.

Profilatyka

W zapobieganiu przebarwieniom istotna jest przede wszystkim całoroczna ochrona przed promieniowaniem UV przy pomocy właściwych kosmetyków. Na zmiany pigmentacyjne wpływają też problemy na tle hormonalnym, a także antykoncepcja. Szczególnie ważne jest więc regularne wykonywanie badań w tym zakresie. 

Usuwanie przebarwien
leczenie przebarwien warszawa

Jakie są główne rodzaje przebarwień?

Najczęstszymi przebarwieniami, jakie pojawiają się na skórze, są:

 • piegi – niewielkie plamki na policzkach, nosie, czy ciele, 
 • melazma, inaczej ostuda lub melanodermia – zmiany przybierające postać brązowych plam na twarzy z odcieniem szarości. Pojawiają się zazwyczaj w czasie ciąży, zmian hormonalnych czy stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i są zlokalizowane najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust,
 • plamy soczewicowate – brązowe przebarwienia mające charakter wrodzonych znamion skórnych lub nabytych wraz z wiekiem,
 • plamy typu „kawa z mlekiem” jasnobrązowe przebarwienia skóry, 
 • przebarwienia pozapalne np. przebarwienia po trądziku, które powstają wskutek urazu skóry, 
 • przebarwienia starcze –  większe od piegów plamy, które pojawiają się samoistnie w starszym wieku. Na ich powstawanie wpływ ma również kolor skóry. Ludzie o ciemniejszej karnacji zwykle miewają większą ilość przebarwień niż osoby o jasnej cerze, które ogólnie posiadają mniejszą ilość melaniny w skórze,
 • przebarwienia toksyczne lub chemiczne, czasami pojawiające się w związku ze stosowaniem kosmetyków.

Laserowe usuwanie przebarwień

Laseroterapia uważana jest za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień. Światło emitowane przez laser precyzyjnie trafia w zmianę przebarwieniową nie uszkadzając pozostałej powierzchni skóry. Barwnik rozbijany jest za pomocą emitowanej energii na małe cząsteczki, które poprzez proces naturalnego oczyszczania usuwane są z organizmu.

Jak wygląda zabieg?

W zależności od dobranej metody, rozległości zmian i ich głębokości, przy tym zabiegu można zastosować miejscowe znieczulenie oraz nawiew chłodnego powietrza. Konieczne jest zabezpieczenie oczu pacjenta specjalnymi okularami. Następnie do ciała przykładana jest głowica emitująca impulsy, skoncentrowane precyzyjnie na zmianach pigmentacyjnych. Wiązka światła emitowana przez urządzenie jest wybiórczo absorbowana przez melaninę. Dochodzi do podgrzania komórek zawierających barwnik, co prowadzi do ich zniszczenia.

Po zabiegu naświetlane przebarwienia ulegają ściemnieniu, stopniowemu złuszczeniu i w konsekwencji zanikowi, stąd może być widoczne zaczerwienienie oraz delikatny obrzęk utrzymujący się maksymalnie do kilku godzin. 

Wskazania i przeciwwskazania

Usuwanie przebarwień laserem to zabieg wskazany dla każdego, komu przeszkadzają nieestetyczne zmiany na twarzy i ciele. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zaliczamy do nich: 

 • stany zapalne skóry, 
 • nowotwory, 
 • cukrzycę, 
 • przyjmowanie leków światłouczulających, 
 • ciążę, 
 • choroby tkanki łącznej, 
 • obniżenie odporności organizmu.
Ile zabiegów jest niezbędne by uzyskać dobry efekt?

W zależności od rozległości przebarwień zaleca się wykonywanie zabiegu w 2-5 seriach – najlepiej w odstępach co 3-6 tygodni. Dzięki temu skóra nabiera jednolitego kolorytu.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy niemal od razu po wykonaniu zabiegu. Należy jedynie zwracać uwagę na stosowanie ochrony przeciwsłonecznej i nie wystawianie przez kilka dni poddanych zabiegowi miejsc na ciele działaniu skrajnie niskich i wysokich temperatur. Trzeba też pamiętać, by w tym czasie nie podrażniać skóry, unikać mydła i toników zawierających alkohol oraz zrezygnować z peelingów czy innych zabiegów złuszczających.

Na obszarach pozabiegowych możliwe jest wystąpienie niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku, swędzenia lub pieczenia. Po upływie mniej więcej tygodnia koloryt skóry wraca do normy.

laser warsZawa
usuwanie przebarwień warszawa

Inne metody usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień na twarzy nie jest łatwe. Do wyboru mamy jednak kilka zabiegów nie tylko poprawiających koloryt skóry, ale również spowolniających działania tyrozynazy, czyli enzymu odpowiadającego za produkcję melaniny oraz likwidację komórek ze zbyt dużą ilością pigmentu. Istnieje kilka sposobów na usuwanie przebarwień na skórze. Należą do nich:

Peelingi medyczne

Zabiegi z użyciem kwasów AHA i BHA oraz preparatów z zawartością hydrochinonu, kwasu azelainowego i kojowego, a także pochodnych witaminy A, czyli peelingi chemiczne, zwane też medycznymi. Oprócz usuwania martwego naskórka oczyszczają, wygładzają, nawilżają one skórę wpływając na pobudzenie fibroblastów.

Mikrodembrazja

Daje dobre efekty w przypadku usuwania przebarwień pozapalnych, ścierając naskórek za pomocą kryształów tlenku glinu lub głowicy diamentowej.

Mezoterapia

Działa silnie rozjaśniająco, przeciwstarzeniowo i ujędrniająco, przy okazji nawilżając skórę i wyrównując jej koloryt.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Jest ona zabiegiem, w którym wykorzystuje się jednocześnie radiofrekwencję i mezoterapię mikroigłową. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanych minimalnych uszkodzeń wierzchnich warstw skóry, które pobudzają tkanki do intensywnej syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, Radiofrekwencja mikroigłowa jest skuteczna w usuwaniu blizn i przebarwień po trądziku

Krioterapia

Leczenie zimnem, doskonale sprawdzająca się w walce z plamami soczewicowatymi i rogowaceniem słonecznym.

Chirurgiczne usuwanie przebarwień

Stosuje się, jeśli zachodzi ryzyko zezłośliwienia.

Jedną z najczęściej wybieranych metod jest jednak usuwanie przebarwień laserem. Opinie osób, które wykonały ten zabieg potwierdzają bowiem jego skuteczność. 

Przebarwienia to wstydliwy problem… Dlatego pozbądź się go!

Dla wielu osób przebarwienia na twarzy stanowią wstydliwy problem estetyczny, bo nie da się ich ukryć. Cierpi na nie ponad 30 proc. kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90 proc. po pięćdziesiątym. Mogą mieć one charakter wrodzony lub powstawać przy udziale promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez promienie słoneczne albo na skutek opalania w solarium. Niekiedy mają one związek z zaburzeniami hormonalnymi lub problemami endokrynologicznymi, a także zażywaniem leków. Ich powstawaniu może sprzyjać przyjmowanie środków antykoncepcyjnych oraz preparatów o działaniu światłouczulającym, do których należą chociażby popularne, ziołowe herbatki na bazie dziurawca.

nie zwlekaj i zadzwoń