twój problem - rumień na twarzy

Skuteczne usuwanie rumienia na twarzy

rumień na twarzy

Miejscowe zaczerwienie na skórze?

Na Twojej twarzy pojawiło się miejscowe zaczerwienienie? Odczuwasz z jego powodu dyskomfort i chciałbyś jak najszybciej pozbyć się krępującego rumienia na twarzy? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się tego problemu. 

zarezerwuj wizytę!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

klinika projekt skóra warszawa
czym jest rumień na twarzy

Czym jest rumień na twarzy?

Rumień na twarzy to charakterystycznie zaczerwieniony fragment skóry. Przybiera różne formy i rozmiary – może mieć kształt obrączek bądź nieregularnych lub okrągłych plam. Bardzo często takiej zmianie towarzyszy łuszczenie, swędzenie skóry, popękane naczynka i wypryski. Rumień powstaje w wyniku tendencji naczynek do pękania oraz rozszerzania się. Objawy te pojawiają się okresowo – zanikają, po czym pojawiają się na nowo.

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

konsultacja dermatologiczna warszawa

konsultacja dermatologiczna

laserowe usuwanie zmian warszawa

laseroterapia

Cena usuwania rumienia na twarzy w Warszawie

Cena zabiegu zależna jest od jego rodzaju, ilości niezbędnych konsultacji lekarskich, badań i zastosowanych preparatów.

Co powoduje czerwony rumień na twarzy?

Określenie „rumień” z łac. erythema stosuje się do nazwania mocnego i wyraźnie ograniczonego miejscowego zaczerwienienia na skórze. Nie zawsze jest on objawem choroby – bardzo często zdarza się, że występuje okresowo lub wyłącznie jako reakcja na określony bodziec. Może mieć różne rozmiary i kształty – spotyka się np. rumień na twarzy w kształcie motyla, okrągłych albo nieregularnych plam oraz obrączek. Zwykle pojawia się na policzkach i w okolicy nosa, brody, szyi i tuż pod kośćmi policzkowymi w postaci wyraźnie ograniczonych czerwonych plam. Może pojawiać się stale, w tym samym miejscu lub zmieniać swoje położenie. Niekiedy towarzyszą mu popękane naczynka czy uczucie gorąca. Jednakże w większości przypadków, jest to defekt kosmetyczny, a nie objaw choroby. Problem występowania rumienia najczęściej związany jest z posiadaniem cery naczynkowej. Charakteryzuje się ona mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi, jest cienka, delikatna i na dodatek bardzo podatna na podrażnienia. Do czynników prowokujących wystąpienie nagłego rumienia na twarzy u osób predysponowanych zaliczamy:

 • spożywanie gorących napojów,
 • przebywanie w wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze,
 • spożywanie gorących i pikantnych posiłków,
 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • stres oraz emocje,
 • nadmiar alkoholu, 
 • stosowanie niektórych leków.
Czynniki przyczyniające się do powstawania przebarwień

Chorobowe przyczyny rumienia na twarzy

Miejscowe zaczerwienienie twarzy może być także wywołane zakażeniem wirusami lub niedoborem witaminy B. Rumień na twarzy jest często jednym z objawów zmian skórnych, takich jak trądzik różowaty, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry.

Czerwona twarz u dorosłych może być spowodowana miejscowym podrażnieniem, stanowić objaw stanu zapalnego lub infekcji w obrębie skóry. Może także występować w przebiegu wielu chorób o różnych podłożach, a także być skutkiem urazów i ran skóry. Piekący rumień na twarzy jest wówczas objawem przekrwienia powstającego w celu zwiększenia przepływu krwi. 

Kolejnym czynnikiem, powodującym rozszerzenie naczyń, jest histamina uwalniana w organizmie przy różnego rodzaju alergiach.

Do innych schorzeń współistniejących z rumieniem należą niektóre choroby tkanki łącznej jak np. toczeń rumieniowaty układowy, w przebiegu którego na twarzy może występować charakterystyczny rumień w kształcie motyla.

Szczególną postacią tego schorzenia jest gorący rumień na twarzy dziecka w postaci jasnoczerwonej, plamistej wysypki na policzkach, która może oznaczać rumień zakaźny o podłożu wirusowym. Dotyka on głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ale atakuje również dorosłych, dla których nie jest groźny. Wyjątkiem jest pojawienie się rumienia na twarzy u kobiet w ciąży. Ta zakaźna choroba może być bowiem niebezpieczna dla płodu.

Rumień na twarzy powinien być w każdym przypadku skontrolowany przez lekarza dermatologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leki oraz wdroży proces leczenia. 

Jak leczyć rumień na twarzy?

Leczenie rumienia na skórze twarzy zależy od przyczyny, która spowodowała rozszerzenie lub pękanie naczyń krwionośnych. Dermatolog najlepiej wie jak usunąć rumień na twarzy w zależności od jego przyczyn. Jeśli nie ma on podłoża chorobowego, można go leczyć za pomocą maści i kremów, które wzmacniają drobne naczynia krwionośne. Ponadto osoby ze skłonnościami do rozszerzania naczyń krwionośnych powinny unikać: gorących kąpieli, zbyt intensywnego przebywania na słońcu, nagłych zmian temperatury, spożywania ostrych i gorących posiłków, alkoholu, kawy, jak i słodyczy. Natomiast korzystne jest dla nich jedzenie warzyw i owoców, które zawierają duże ilości witaminy C.

W przypadku przewlekłego schorzenia sama profilaktyka bywa niewystarczająca. Zapewne wiele osób zastanawia się, jak zlikwidować rumień na twarzy za pomocą zabiegów kosmetycznych. Otóż do najskuteczniejszych należą:

 • naświetlanie światłem IPL. Celem zabiegu IPL jest usunięcie rumienia i drobnych naczyń powierzchownych. Zabieg zapobiega także powstawaniu zmian naczyniowych oraz cech trądzika różowatego.
 • naświetlanie VPL. Stosuje się je w celu usuwania przewlekłego rumienia i usuwania mniejszych naczynek krwionośnych, które nie zostały zniszczone w trakcie zabiegów światłem IPL. 
 • laseroterapia. Światło lasera przedostaje się w głąb naczynia krwionośnego po czym jest absorbowane przez barwnik znajdujący się w czerwonych krwinkach i przekształcane na energię cieplną. Przez to działanie dochodzi do nagłego podgrzania naczynka, które zostaje zostaje na stałe zniszczone oraz wchłonięte.
 • krioterapia,
 • ultradźwięki, 
 • jonoforeza.
usuwanie rumienia na twarzy warszawa