TWÓJ PROBLEM - ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Skuteczenie leczenia atopowego zapalenia skóry u dorosłych i dzieci

atopowe zapalenie skóry warszawa

AZS – przewlekła zapalna choroba skóry 

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną skóry, która ma podłoże genetyczne. Niemal u wszystkich pacjentów występuje suchość skóry i towarzyszący jej bardzo nasilony świąd, który skłania do intensywnego drapania. W konsekwencji tworzą się ranki zwane
przeczosami. Zmiany skórne przypominają wyprysk – tworzą się grudki, pęcherzyki, dochodzi do sączenia i łuszczenia. Świąd prowadzi do drapania, a drapanie nasila zmiany skórne.

Lokalizacja zmian skórnych w AZS jest charakterystyczna i typowa dla różnych okresów życia, bowiem objawia się różnie u niemowląt, w okresie dziecięcym, a jeszcze inaczej w okresie dojrzewania i u dorosłych. Specjaliści z kliniki Projekt Skóra wskażą Ci, jak należy postępować jeżeli pojawią się u Ciebie objawy typowe dla AZS. Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych ekspertów z dziedziny dermatologii klinicznej!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

klinika projekt skóra warszawa
leczenie atopowego zapalenia skóry warszawa

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie AZS jest procesem długotrwałym, wymagającym systematyczności i dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem. Celem terapii jest: stabilizacja objawów, zmniejszenie stanu zapalnego skóry, zapobieganie nawrotom i unikanie działań ubocznych leków. Podstawową metodą postępowania w AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Atopowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym, w której naprzemiennie występują okresy poprawy i pogorszenia kondycji skóry. Nie można jej wyleczyć, ale można kontrolować jej objawy.

W przypadku AZS najważniejsze jest poznanie choroby oraz holistyczne podejście do leczenia, dzięki czemu możliwa jest jej stabilizacja bez pojawiania się okresów zaostrzeń oraz znaczna poprawa jakości życia.

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

dermatologia estetyczna

konsultacja dermatologiczna

CENA KONSULTACJI DERMATOLOGICZNEJ ZWIĄZANEJ Z LECZENIEM ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Konsultacja Dermatologiczna

180 zł

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry dotyka już najmłodszych pacjentów. U większości osób pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed piątymi urodzinami. Co ciekawe, lokalizacja zmian skórnych w AZS jest charakterystyczna i typowa dla różnych okresów życia. Dlatego warto wiedzieć, na jakie obszary skóry należy zwracać szczególną uwagę u dzieci w różnym wieku. 

Dzieci do 2. roku życia

U najmłodszych zmiany zlokalizowane są najczęściej na twarzy – zwłaszcza w okolicy policzków i czoła. Mogą pojawiać się również na owłosionej skórze głowy, przedniej części nóg oraz tylnej powierzchni ramion. Atopowe zmiany nie dotykają obszaru pieluszkowego. Charakterystyczną cechą są tak zwane „lakierowane policzki”, czyli szklisty, intensywny rumień, który przypomina skórę pokrytą lakierem. Mogą pojawić się liszaje, nadżerki, pęcherzyki oraz czerwone, łuszczące się i pokryte małymi strupami plamki. Włosy są matowe, suche i łamliwe. Maluchy często są rozdrażnione i płaczliwe ze względu na uporczywy świąd skóry. 

Dzieci w wieku 3–12 lat

U nieco starszych dzieci zmiany dotykają głównie dołów łokciowych i podkolanowych, obszaru wokół ust i oczu, tułowia oraz grzbietów dłoni i stóp. Główne objawy AZS w tym wieku to sucha skóra ze skłonnością do podrażnień, a także czerwone plamy, grudki, strupy i zadrapania. Częstym zjawiskiem jest również dermografizm biały. To zjawisko, kiedy po przejechaniu palcem po skórze pozostają białe ślady. 

Dzieci powyżej 12. roku życia oraz dorośli

Lokalizacja zmian dotyka tułów oraz biodra, ramiona, grzbiety dłoni oraz okolice oczu i ust. Z biegiem czasu skóra staje się zgrubiała, szorstka oraz ciemniejsza. Od uporczywego drapania mogą pojawić się również blizny. Charakterystyczną cechą są również lśniące paznokcie, które wyglądają jakby były pomalowane bezbarwnym lakierem. 

leczenie AZS warszawa
atopowe zapelenie skóry warszawa

Czynniki nasilające objawy atopowego zapalenia skóry

Choć skłonność do stanów zapalnych przy AZS jest dziedziczna, istnieje wiele czynników, które mogą nasilać lub wywoływać objawy choroby. Najbardziej narażone są osoby zamieszkujące obszary miejskie w suchym i chłodnym klimacie. Objawy AZS mogą nasilać zanieczyszczenia powietrza, smog oraz częste zmiany temperatury otoczenia. Badania wykazały, że wpływ na atopowe zapalenie skóry ma również stres oraz uczucie napięcia. Inne czynniki wywołujące lub nasilające objawy to:

 • alergeny (kurz, pyłki, sierść),
 • palenie papierosów,
 • późny wiek rozrodczy matki,
 • zakażenia drobnoustrojami,
 • woda, konserwanty oraz substancje zapachowe zawarte w kosmetykach,
 • wełniane ubrania.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych?

Przyczyny rozwoju AZS są złożone i zależą od uwarunkowań genetycznych, zaburzeń immunologicznych, zwiększonej produkcji przeciwciał IgE, defektu budowy i funkcji bariery naskórkowej (niedobór filagryny, niedobór i nieprawidłowy skład lipidów w górnej warstwie naskórka), co umożliwia wnikanie czynników drażniących i alergenów w głąb skóry. Zaburzona struktura naskórka sprzyja, niestety, transepidermalnej (przeznaskórkowej) utracie wody (TEWL) i aktywacji różnych substancji prowadzących do rozwoju stanu zapalnego.

atopowe zapelenie skóry u dzieci

Kto jest najbardziej narażony na AZS?

AZS rozwija się zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa. Statystyki mówią o 15-30% dzieci, których problem może dotyczyć. Choroba może rozwinąć się także w późniejszym okresie życia – tzw. late onset atopic dermatitis.

AZS informacje o chorobie

Informacje o chorobie AZS – atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym, w której naprzemiennie występują okresy poprawy i pogorszenia kondycji skóry. Nie można jej wyleczyć, ale można kontrolować jej objawy. W przypadku AZS najważniejsze jest poznanie choroby oraz holistyczne podejście do leczenia, dzięki czemu możliwa jest jej stabilizacja bez pojawiania się okresów zaostrzeń oraz znaczna poprawa jakości życia. 

Ważne jest nawilżanie skóry

Jednym z charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry jest bardzo sucha, zaczerwieniona i szorstka skóra. Podstawowym krokiem we właściwej pielęgnacji osób dotkniętych AZS jest częste nawilżanie oraz natłuszczanie za pomocą specjalnych kosmetyków, najlepiej emolientów. Właściwe nawilżenie pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry, wspierając naturalne procesy regeneracyjne oraz redukując ryzyko powstawania kolejnych wykwitów. Niewskazane są długie i gorące kąpiele, natomiast krótki pobyt w wannie oraz prysznic mogą schłodzić skórę, co przynosi tymczasową ulgę. Do mycia należy używać delikatnych substancji myjących, które nie zawierają mydła. 

Unikać czynników nasilających objawy

Na rozwijanie się AZS wpływa wiele czynników, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Mogą to być np. kosmetyki, środki do prania, zapachowe mydło do rąk, pyłki roślinne, syntetyczne tworzywa. W wielu przypadkach już sama eliminacja lub chociażby zredukowanie drażniących czynników prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy wyglądu skóry. Reakcje alergiczne w formie wykwitów AZS mogą występować również po spożyciu określonych pokarmów. Częstym alergenem jest między innymi mleko krowie, orzechy, jajka lub pszenica. Jednym z elementów kompleksowej terapii może być wyeliminowanie tych składników z diety.

Jakie jeszcze są sposoby leczenia?

W przypadku nasilonych objawów atopowego zapalenia skóry wskazane jest miejscowe stosowanie maści sterydowych. Najlepiej wprowadzić je pod kontrolą lekarza, gdyż te dostępne bez recepty mogą mieć zbyt słabe działanie. Najczęściej nakłada się je 1–2 razy dziennie na zmiany. Warto pamiętać, że powinno się je stosować tylko tymczasowo, gdyż długotrwałe nakładanie może negatywnie wpłynąć na skórę. 

W kontrolowaniu świądu oraz innych objawów atopowego zapalenia skóry mogą pomóc również:

 • leki immunosupresyjne,
 • leki przeciwhistaminowe,
 • fototerapia,
 • psychoterapia.