Pomoc w problemach psychologicznych, psychiatrycznych
Ogarnia Cię lęk, depresja, nerwica, bezsenność? Potrzebujesz wsparcia? Czy myśłałeś/aś o konsultacji z psychiatrą? Jesteśmy tu by Ci pomóc. Zapewniamy dyskrecję. Rozmowa w zaciszu naszej Kliniki bądź podczas konsultacji online ukoi Twoją duszę, a życie znów nabierze barw.
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
Zadzwoń i umów się na wizytę W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w poradzeniu sobie z problemami psychicznymi. Nie bądź więźniem swoich emocji!


POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA
Czym jest psychodermatolgia?
Jak wpływa psychika na choroby dermatologiczne?
- zaburzenia psychofizjologiczne,
- zaburzenia psychiczne u osób z problemami skóry
Czym zajmuje się nasz psychiatra?
Jakie są związki psychiki i skóry?
Czym zajmuje się psychodermatologia?
Zaburzenia psychodermatologiczne można podzielić na trzy kategorie:
Główne zaburzenie dermatologiczne przyspieszone lub podrażnione przez stres
Ta grupa schorzeń nazywana jest zaburzeniami psychofizjologicznymi. Należą do nich:- Łysienie plackowate – jest ono chorobą, u której podstawy leżą zmiany zapalne w obrębie mieszka włosowego. Występuje najczęściej u ludzi młodych. Objawia się pojawieniem ognisk łysienia o regularnym kształcie.
- Pokrzywka – jest to schorzenie charakteryzujące się pojawieniem na skórze porcelanowobiałych lub też różowawych zmian w postaci swędzących bąbli.
- Atopowe zapalenie skóry – to zapalna alergiczna choroba, objawiająca się zmianami rumieniowo-wysiękowymi, z towarzyszącym uporczywym świądem.
- Liszaj płaski – choroba związana z występowaniem na skórze i błonach śluzowych zmian o charakterze lśniących płaskich grudek o wielkości 1-3 mm. Łączą się one również z występowaniem świądu.
- Łuszczyca – przewlekła, nawrotowa choroba skóry, dotyczącą około 2 proc. populacji, objawiającą się przede wszystkim obecnością zmian o charakterze grudek, umiejscowionych w okolicy łokci, kolan, oraz kości krzyżowej i pośladków. Związek między stresem a zaostrzeniami łuszczycy jest dobrze znany, pojawiły się bowiem badania, z których wynika, że nawet 39 proc. pacjentów z łuszczycą potwierdziło wystąpienie stresującego wydarzenia w ciągu miesiąca przed zachorowaniem.
- Trądzik – najczęstsza dermatoza, której typowo towarzyszy łojotok oraz obecność zaskórników. Naukowcy Hull i D’Arcy, którzy przebadali występowanie depresji i lęku wykazali, że występują one bardzo często u nieleczonych chorych na trądzik.
Wtórne zaburzenie psychiatryczne ujawniające się jako efekt zaburzenia dermatologicznego
Zaburzenia psychiczne, takie jak chociażby depresja, często są wynikiem powodującej kalectwo lub oszpecenie choroby skóry. Zmiany na skórze mogą być źródłem długotrwałego stresu i powodować wystąpienie zaburzeń psychicznych, nerwicowych lub depresyjnych. Mogą się one pojawiać w przebiegu chorób, takich jak: atopowe zapalenie skóry, trądzik, liszaj, łuszczyca, łysienie plackowate, a także choroby wirusowe. Z kolei w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, pacjenci mogą mieć zmiany na skórze powstałe w wyniku przymusowego, bardzo częstego mycia rąk bądź obsesyjnego drapania się, skubania skóry czy obgryzania paznokci.Główne zaburzenie psychiatryczne, które może objawiać się poprzez skórę
Zaburzenia, w których dochodzi do nieprawidłowego postrzegania rzeczywistości, nazywamy zaburzeniami psychotycznymi. Przejawiają się one poprzez urojenia i omamy. Urojenia są fałszywymi sądami, których pacjent nie koryguje mimo dowodów błędności. Z kolei omamy to fałszywe spostrzeżenia polegające na tym, iż chory widzi, słyszy lub czuje coś, czego nie ma. Pacjenci cierpiący na urojenia mogą być przekonani, że pojawiła się u nich jakaś choroba skóry, a urojeniom tym, mogą towarzyszyć omamy czuciowe: wrażenie pieczenia, świądu, czy bólu, a nawet wrażenie obecności robaków. Taka choroba nazywana jest obłędem pasożytniczym (inaczej zespołem Ekboma lub halucynozą pasożytniczą). Cierpiący na nią pacjent może skarżyć się na świąd skóry i mrowienie. Co więcej, może sobie sam uszkadzać skórę w celu wydłubania pasożytów i udowodnienia ich istnienia. Szczególnym zaburzeniem psychotycznym jest dysmorfofobia – przekonanie, że ciało uległo jakiejś niekorzystnej zmianie lub zniekształceniu, jak chociażby odrażająca twarz, za duży nos albo zbyt odstające uszy. Czasem pacjent może mieć też przeświadczenie, że jego ciało wydziela przykrą woń. Badania pokazują, że nawet 12 proc. pacjentów chorujących na dermatozy wykazuje cechy dysmorfofobii. Innymi zaburzeniami z tego obszaru są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli natręctwa. Jednym z nich jest trichotillomania – czyli schorzenie objawiające się kompulsywnym wyrywaniem włosów. Innym poważnym zaburzeniem jest onychofagia, która polega na kompulsywnym obgryzaniu paznokci. Z kolei dermatillomania to zaburzenie polegające na uszkadzeniu skóry na skutek kompulsywnego drapania.Jak leczyć schorzenia psychodermatologiczne?
Leczenie chorób psychicznych
w Warszawie
Konsultacja psychodermatologiczna jest skoncentrowana na Twoich problemach i uczuciach. Specjalista poświęci swój czas na wsłuchanie się w Twoje potrzeby i zadba o twój stan psychiczny

