bruksizm

leczenie zgrzytania zębami

Twoi bliscy skarżą się, że w nocy zgrzytasz zębami? A może świadomie zaciskasz szczękę w wyniku stresu, napięcia, wzmożonej koncentracji? To objawy bruksizmu. Wiemy, jak go leczyć. Umów się na konsultację w Projekt Skóra w Warszawie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Czas trwania

30 min

peelingi

Ilość powtórzeń

1-2

peelingi

Cena

od 1500 zł do 1800 zł*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku.

Pomożemy Ci pozbyć się problemu zgrzytania zębami

Zaufaj naszym doświadczonym specjalistom i wykonaj zabieg, z użyciem botoksu, w Klinice Projekt Skóra! Zapisz się na wizytę już dzisiaj!

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA bruksizmu - zgrzytania zębami

Toksyna botulinowa

Czym jest bruksizm?

Etymologicznie słowo bruksizm pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgrzytanie zębami”. Jest to dolegliwość wynikająca z nadmiernej aktywności mięśni żwaczy lub mięśni skroniowych. Schorzenie to, inaczej określane jako zespół Costena, polega na mimowolnym zaciskaniu zębów oraz zgrzytaniu zębami zazwyczaj w czasie nocnego odpoczynku. Szczególnie często dotyczy ono osób narażonych na stres i żyjących w napięciu. Okazuje się, że chory na bruksizm może zaciskać szczękę nawet 10 razy mocniej niż przy jedzeniu, co z czasem zaczyna powodować przeciążenia, które doprowadzają do uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo – żuchwowych.

Dodatkowo owe zaburzenia w nadmiernie napiętych mięśniach żwaczowych i mimicznych, przekazywane są dalej do mięśni aż do okolic stawów skokowych ponieważ dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych wpływają na pozostałe układy naszego organizmu. Dlatego też, tak często obserwujemy, że wady zgryzu współwystępują z wadami postawy.

Jakie są rodzaje bruksizmu?

Wyróżniamy bruksizm dzienny, inaczej centryczny, charakteryzujący się silnym zaciskaniem szczęki oraz nocny – inaczej ekscentryczny – polegający na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami podczas snu.

Według innych kryteriów, bruksizm dzielimy na: pierwotny czyli idiopatyczny oraz wtórny – jatrogenny, pojawiający się na skutek farmakoterapii zaburzeń snu oraz schorzeń psychicznych i neurologicznych.

Przyczyny bruksizmu

Na skutek przeciążenia emocjonalnego, dochodzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą. Stają się one napięte i źle funkcjonują mimo prawidłowej budowy anatomicznej. Poza stresem, do czynników ryzyka bruksizmu należą: patologiczny zgryz, a także źle dopasowane protezy lub koronki.

Warto wiedzieć, że na bruksizm wyjątkowo często cierpią ludzie z osobowością lękową – zaburzeniem polegającym na stałym odczuwaniu silnego lęku przed rzeczywistością. Przyczyniają się również do niego zaburzenia nerwicowe.

Etiopatogeneza bruksizmu nie jest w pełni wyjaśniona. Wiadomo jednak, że wpływ na jego wystąpienie, ma nałożenie się na siebie kilku czynników, zarówno miejscowych, jak i ogólnych.

Do tych pierwszych zaliczamy:
⚬ wady zgryzu,
⚬ węzły urazowe – m.in. zbyt wysokie wypełnienia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne,
⚬ dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, powodujące wzrost napięcia mięśni żucia

Z kolei wśród czynników ogólnych wymienia się:
⚬ nadmierny stres,
⚬ nadmierną wrażliwość na stres,
⚬ silne napięcie
⚬ zmiany w obrębie układu nerwowego
⚬ zaburzenia psychiczne i emocjonalne, np.: schizofrenia, depresja i stany lękowe, ADHD, autyzm, zespół Downa, zespół Pradera i Williego,
⚬ zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy,
⚬ choroby przewodu pokarmowego,
⚬ niedobory witamin i magnezu,
⚬ alergie,
⚬ przerost migdałków,
⚬ zażywanie niektórych leków (np.: SSRI, amfetaminy i L-dopaminy).

Bruksizm u dzieci

Lekarze szacują, że bruksizm to problem dzieci może dotyczyć 20-30 proc, dzieci. Większość z nich, wyrasta z tej przypadłości wraz utratą zębów mlecznych. Niekiedy jednak, bruksizm utrwala się jako nawykowe rozładowywanie napięcia. Wówczas, najlepszym sposobem jest pomoc psychologa.

Jak rozpoznać chorobę?

Najczęściej schorzenie to u pacjentów jako pierwsi rozpoznają ich partnerzy, którzy zwracają uwagę, że osoba chora zgrzyta zębami w nocy. Jednak, aby zdiagnozować bruksizm, najlepiej udać się do lekarza dentysty. Stomatolog zauważy, że na powierzchniach siecznych i żujących zębów dochodzi do zmian – zęby ulegają starciu, ich kształt staje się charakterystyczny. Oprócz tego, pojawiają się zmiany na błonach śluzowych policzków, występują tam wybroczyny oraz liniowe zgrubienia na wysokości powierzchni żujących zębów bocznych. Lekarz może zauważyć także wzmożone napięcie mięśni żucia i przerost mięśni żwaczy, co często nadaje twarzy pacjenta kwadratowy kształt.

Konsekwencje zaniedbania objawów zgrzytania zębami

Nieleczony bruksizm prowadzi do nasilenia początkowych objawów i do powstania bardziej zaawansowanych zmian i dolegliwości, takich jak:
⚬ rozchwianie zębów w szczęce,
⚬ ścieranie się szkliwa,
⚬ ścieranie się koron zębowych,
⚬ zmiany zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo-skroniowych,
⚬ odsłanianie się szyjek zębowych,
⚬ asymetria pracy mięśni żwaczy,
⚬ postęp choroby przyzębia, związany z zanikiem kości,
⚬ przygryzanie policzków i języka powodujące bolesne nadżerki,
⚬ jedno lub obustronny przerost mięśni twarzy – tzw. „twarz kwadratowa”,
⚬ przykurcze mięśniowe,
⚬ ograniczona ruchomość głowy, bóle szyi i barków rzutująca na utrudnienia w przyjmowaniu pokarmów,
⚬ ryzyko takich powikłań jak mikrozatory w płucach i mikroudary w mózgu.

Jak wygląda leczenie?

W leczeniu bruksizmu stosuje się leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, ćwiczenia relaksacyjne oraz terapię behawioralną. Nierzadko podjąć trzeba także leczenie farmakologiczne. Skuteczne okazują się również szyny relaksacyjne, usuwanie węzłów urazowych występujących w jamie ustnej oraz relaksacja mięśni żwaczy przy użyciu toksyny botulinowej.

Jak zwalczyć bruksizm za pomocą botoksu?

Ponieważ toksyna botulinowa zmniejsza napięcie nerwowe, jest ona skuteczną metodą zwalczania bruksizmu.

Botoks blokuje przewodnictwo bodźców między nerwem a mięśniem. W czasie zabiegu, preparat wprowadzany jest za pomocą specjalnej strzykawki w przerośnięte mięśnie żwaczy i mięśnie skroniowe. Po kilku dniach, mięśnie zostają rozluźnione, znika ich napięcie, zgrzytanie zębami oraz dolegliwości bólowe.

Zabieg z wykorzystaniem botoxu jest zupełnie nieinwazyjny i bezbolesny. Można jedynie odczuwać dyskomfort związany z wkłuciem igły, ale aby mu zapobiec,wystarczy zastosować miejscową maść znieczulającą.

Efekty kuracji botoksem

Efekty leczenia botoksem widoczne są po około 3 – 7 dniach i utrzymują się do pół roku, także aby leczenie było skuteczne i długotrwałe, zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy. Najlepsze rezultaty daje dwuletnia kuracja, ponieważ taki właśnie czas pozwala odzwyczaić mięśnie od intensywnego napinania. W wyniku kuracji botoksem, dochodzi do:
⚬ zmniejszenia zgrzytania zębami,
⚬ złagodzenia dolegliwości bólowych,
⚬ zmniejszenia napięcia mięśni żuchwy
⚬ zmniejszenia przerostu mięśni żwaczy i wysmuklenia rysów twarzy.

W przypadku powstania ubytków w uzębieniu, konieczne jest jednak leczenie stomatologiczne. Kuracji toksyną botulinową nie można wykorzystywać w leczeniu bruksizmu u dzieci.

Leczenie bruksizmu w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by wyleczyć Cię z problemu zgrzytania zębami! Pozwól sobie pomóc.

bruksizm u dzieci
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl