PIEPRZYKI I ZNAMIONA

usuwanie pieprzyków i znamion

Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, są zmianami skórnymi obecnymi na ciele każdego człowieka. Pieprzyki na skórze to zupełnie normalne i powszechne zmiany skórne. Specjaliści z Kliniki Projekt Skóra ocenią zmianę, zlecą badania i w razie potrzeby zajmą się jej usunięciem.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w bezpiecznym usunięciu pieprzyków i znamion na całym ciele

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania pieprzyków i znamion

diagnostyka pieprzyków i znamion warszawa

kontrola znamion skórnych

wideodermatoskopia warszawa

wideodermoskopia

badanie histopatologiczne pieprzyków warszawa

badanie histopatologiczne

laser żółty

laser frakcyjny

wycięcie chirurgiczne zmiany skórnej warszawa

wycięcie chirurgiczne zmiany skórnej

Czym są znamiona?

Znamiona na przestrzeni wieków traktowano rozmaicie. We Francji, a wcześniej w starożytnym Rzymie, cieszyły się one popularnością i z tego powodu specjalnie nakładano sobie na twarze sztuczne pieprzyki. Z kolei w średniowiecznej Europie były ukrywane i uważane za symbol kultu diabła.

Znamiona skórne, zwane popularnie pieprzykami, występują u ludzi w różnej postaci. Najczęściej spotykane są włókniaki, brodawki łojotokowe albo znamiona barwnikowe. Te ostatnie, są łagodnymi zmianami zbudowanymi z melanocytów – komórek zlokalizowanych w naskórku, produkujących melaninę chroniącą organizm przed promieniowaniem ultrafioletowym. Przeciętnie człowiek posiada około 20-30 takich znamion. Występują one w różnych odcieniach – od jasnych, niezauważalnych na skórze, oraz czerwonych i brązowych, po całkiem czarne.

Niektóre znamiona barwnikowe są wrodzone, inne w większości pojawiają się z wiekiem pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jeśli dziecko rodzi się np. z pieprzykiem na plecach, może on się powiększyć w okresie dojrzewania i około drugiej dekady życia.

Natomiast u dorosłych pacjentów znamiona nie ulegają większym przeobrażeniom. Dopiero u osób 70-80 letnich występuje ryzyko zezłośliwienia tych zmian.

Jakie pieprzyki należy usunąć?

Po pierwsze pieprzyki usuwa się ze względów zdrowotnych. Decyduje o tym lekarzy, który ocenia, jakie ze zmian mogą się przerodzić w czerniaka. Zaleca się usunięcie znamion barwnikowych znajdujących się w okolicach karku. To miejsce często pocierane krawędzią ubrania oraz często eksponowane na promienie słoneczne. Pieprzyki w okolicach ramion i środkowej linii pleców również mogą być drażnione przez biustonosz, torebki czy plecaki, dlatego tu również może istnieć potrzeba ich usunięcia.

Innym powodem jest chęć usunięcia pieprzyków ze względów czysto estetycznych. Po dokładnym zbadaniu zmiany przez naszego specjalistę, pacjent może pozbyć się niechcianych pieprzyków za pomocą bezkrwawego zabiegu laseroterapii (przeprowadzanego w miejscowym znieczuleniu).

Skąd się biorą pieprzyki?

Pieprzyki na ciele powstają na skutek rozmnażania się melanocytów. Generalnie uważa się, że za większość znamion odpowiedzialne są geny, choć bywają też pieprzyki pochodzenia wirusowego. Z niektórymi znamionami się rodzimy, inne pojawiają się na naszej skórze wraz z wiekiem.

Wrodzone znamiona melanocytowe powstają w momencie urodzenia. Są one zwykle pojedyncze i mają kształt owalny lub okrągły oraz bruzdowatą lub grudkowatą powierzchnię. Odznaczają się też regularną budową, symetrycznym kształtem i bardzo rzadko przekształcają się w czerniaka. Dzielimy je na małe, średnie, duże i olbrzymie.

Wśród pieprzyków nabytych wyróżniamy zmiany łagodne lub lub atypowe, które różnią się między sobą kształtem, wielkością i kolorem, czasami zawierają włosy. Odstające pieprzyki to najczęściej brodawki łojotokowe. Jeśli nie wiemy jak wygląda brodawka i mylimy ją z poważniejszymi zmianami, najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza.

Innymi rodzajami znamion są czerwone pieprzyki na twarzy i ciele. Na ich powstanie narażone są szczególnie osoby z cerą naczynkową. Nabyte znamiona barwnikowe pojawiają w okresie wczesnego dzieciństwa, a około 60-65. roku życia zaczynają częściowo zanikać.

Rodzaje znamion na skórze

Najwięcej zmian barwnikowych powstaje częściach skóry najbardziej eksponowanych na słońce i u osób o jasnej karnacji. Na ich występowanie mają wpływ:
⚬ urazy,
bliznowacenie,
⚬ promieniowanie ultrafioletowe,
⚬ obniżona odporność,
⚬ zaburzenia hormonalne.

Znamię płaskie
W tym typie obserwuje się naprzemienne występowanie różnego typu jasnobrązowych i ciemno brązowych plamek. Jest to znamię wrodzone, a częstotliwość jego występowania wynosi ok. 0,2-2,4 proc.

Znamię dysplastyczne
Inaczej zwane znamieniem Clarka. Należy do zmian barwnikowych wypukłych i może występować w ogromnych ilościach. Ma na ogół średnicę większą niż 5 mm oraz nieregularne brzegi i nieregularnie rozmieszczony barwnik.

Znamię typu halo
Nazywane jest też znamieniem Suttona. Występuje u około 1 proc. populacji. Może też pojawić się w odpowiedzi na czerniaka rozwijającego się w innej lokalizacji.

Znamię spitz
Zwykle pojawia się przed okresem dojrzewania. Przypomina czerniaka, dlatego często jest usuwane. Przyjmuje czerwonawy kolor. Zazwyczaj występuje na tułowiu lub twarzy. Często może zniknąć samoistnie. Czerwone pieprzyki są najczęściej niegroźnymi zmianami skórnymi.

Znamię Beckera
Występuje u 0,5 proc. młodych mężczyzn i powiązane jest ze zwiększoną ilością hormonów płciowych u nich przeważających. Jest brązowe i często towarzyszy mu owłosienie.

Znamię błękitne
Ten typ znamienia występuje przeważnie u kobiet. Posiada charakterystyczne błękitne zabarwienie. Złożone jest z łagodnych melanocytów. Rzadko zmienia się w czerniaka.

Znamię Mieschera
Znamię Mieschera to brązowy lub koloru skóry wypukły pieprzyk, który zwykle pojawia się na twarzy lub szyi. Zazwyczaj jest okrągły, gładki i mogą z niego wychodzić włosy.

Znamię Meyersona
Znamię Meyersona to pieprzyk otoczony swędzącą, czerwoną wysypką. Dotyka ono mężczyzn trzy razy częściej niż kobiety i na ogół rozwija się w wieku około 30 lat.

Znamię zespolone
Znamię zespolone jest skupiskiem podobnych pieprzyków znajdujących się na jednym obszarze ciała. Istnieją również znamiona linijne brodawkowate, występujące pojedynczo w postaci brodawek lub mnogo rozprzestrzeniając się na większe obszary skóry.

Profilaktyka i leczenie

W związku z niebezpieczeństwem przekształcenia się znamienia barwnikowego w czerniaka, wiele osób decyduje się na operację jego usunięcia. Narośl na skórze zawsze powinna być powodem do zaniepokojenia, ale objawy które szczególnie wymagają konsultacji lekarskiej to nagła zmiana charakteru dotychczasowego znamienia, jego szybkie powiększanie się i zaburzenie symetrii.

Pieprzyk zlokalizowany w miejscu ulegającemu stałym uszkodzeniom, np. na linii biustonosza także bywa niebezpieczny, ponieważ sprzyja transformacji w zmianę złośliwą. Dlatego dermatolog powinien mu się przyjrzeć, jeśli zmienił kształt lub kolor lub jeżeli zmiana zaczyna boleć bądź wydzielać płyn.

Innym problemem są atypowe pieprzyki o nieregularnym kształcie, mało widocznym rozgraniczeniu i nierównomiernym rozmieszczeniu barwnika oraz pieprzyki duże powyżej 5 mm. Tego typu zmiany mogą przekształcić się w czerniaka, dlatego należy je dokładnie obserwować i kontrolować. Pieprzyk, nawet czarny, jest zmianą pojedynczą lub mnogą, nie dającą żadnych dodatkowych objawów. Natomiast pieprzyki rakowe niekiedy objawiają się w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia czy też tendencji do krwawienia.

Diagnostyka zmian skórnych

Dermatolog przygląda się pieprzykowi podczas wykonywania dermatoskopii, oceniając go pod względem następujących cech klinicznych:
⚬ asymetria,
⚬ brzegi – czy są nieregularne,
⚬ kolor,
⚬ średnica i prędkość zmian (czerniak rośnie gwałtownie),
⚬ uwypuklenie powierzchni.

Inne sposoby diagnozowania zmian skórnych to: kapilaroskopia, testy kontaktowe skórne, oraz pobieranie wycinków, czyli histopatologia.

Częstszym kontrolom u dermatologa powinny się poddawać osoby:
⚬ o jasnej karnacji,
⚬ u których występują piegi,
⚬ ze skłonnością rodzinną w kierunku występowania czerniaka.

Tatuaż a pieprzyki

Zanim na skórze zostanie przeprowadzone wykonanie tatuażu należy upewnić się, że nie ma na niej pieprzyków a jeśli są, skontaktować się z lekarzem. Generalnie wypukłych pieprzyków nie powinno się w ogóle tatuować, również płaskie są w tym względzie dyskusyjne.

Pieprzyki u dzieci

Wiele dzieci, jak i dorosłych posiada jakieś znamiona na skórze. Większość występujących u nich zmian barwnikowych to zmiany łagodne, gdyż nowotwory skóry występują w młodym wieku bardzo rzadko. Jednak trzeba pamiętać, że czerniak jest najczęściej występującym nowotworem skóry u dzieci i nie należy lekceważyć objawów.
Aby zminimalizować ryzyko tej groźnej choroby, ważne są regularne kontrole znamion skórnych, używanie kremów z filtrem UV oraz unikanie oparzeń słonecznych. Wprawdzie groźne pieprzyki można obejrzeć na zdjęciach w internecie i porównać, ale jeśli w niedługim czasie na skórze dziecka pojawiło się kilka nowych zmian lub szczególnie, gdy dziecko je drapie, należy udać się do dermatologa.

Usuwanie pieprzyków

Każdą niepokojącą zmianę bądź pojawienie się nowej zmiany, należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem specjalistą. Rokowanie w przypadku wczesnego wykrycia czerniaka jest bardzo dobre – odsetek wyleczeń wynosi nawet 97 proc. Należy jednak pamiętać, że czerniak to nowotwór bardzo agresywny, a późne wykrycie zmiany wiąże się ze zmniejszeniem szans na wyleczenie do 5 proc.

Czasami niektóre pieprzyki określa się jako niebezpieczne, ponieważ czerniak może rozwinąć się na tle zmian barwnikowych. Objawy, które powinny skłaniać do konsultacji z lekarzem to najczęściej:
⚬ zaczerwienienie, zgrubienie wokół znamienia,
⚬ swędzenie wokół znamienia,
⚬ krwawienie z okolic znamienia,
⚬ znaczne powiększenie znamienia,
⚬ zmiana barwy znamienia na ciemniejszą lub wielokolorową,
⚬ zaburzenie symetrii znamienia.

Pieprzyki – ryzyko nowotworu

Jedną z metod usuwania pieprzyków jest metoda chirurgiczna polegająca na usunięciu pieprzyka za pomocą skalpela w znieczuleniu miejscowym. Bardzo ważne jest, aby po przeprowadzonym zabiegu zostało wykonane badanie histopatologiczne.

Kolejną metodą usuwania pieprzyków jest metoda laserowa, dzięki której można usunąć zmiany skórne znajdujące się w miejscach trudno dostępnych dla skalpela. Warto wspomnieć, że metoda ta nie pozostawia po sobie blizn, a rana po zabiegu bardzo szybko się goi i nie zachodzi potrzeba jej szycia. Zabieg z użyciem lasera jest prawie bezbolesny. Trwa około 30 minut a rana goi się w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu.

Czerniak

Czerniak jest największym niebezpieczeństwem związanym z pieprzykami. W Polsce rocznie odnotowuje się 30 000 nowych zachorowań na ten rodzaj nowotworu złośliwego. Wywodzi się on z komórek melanocytowych i najczęściej rozwija się w skórze, jednak może pojawić się także w obrębie gałki ocznej i błon śluzowych.
Za rozwój czerniaka najczęściej odpowiedzialny jest nadmiar promieniowania UV, wynikający na przykład ze zbyt długiego opalania. Potrzebuje on jednak do rozwoju komórek barwnikowych i rozwija się głównie z tak zwanych pieprzyków, chociaż może także rosnąć poza skórą.

Podstawowe objawy czerniaka to: owrzodzenie, zaczerwienienie, krwawienie, szybki wzrost oraz obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie unoszącej się.

We wczesnej fazie ograniczonej do zmiany na skórze czerniak nie boli. Ból to objaw towarzyszący bardziej zaawansowanym stanom chorobowym i obecności przerzutów.

Nie należy zapominać, że są także inne problemy skórne onkologiczne, których nie wolno bagatelizować. Na pierwszym miejscu znajduje się występujący najczęściej spośród raków skóry – rak podstawnokomórkowy.

Pieprzyki – profilaktyka

Im więcej znajduje się na ciele znamion barwnikowych, tym większe jest zagrożenie rozwoju czerniaka. Warto zauważyć, że najwięcej znamion powstaje w lecie, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na promienie słoneczne. Z tego właśnie powodu nie należy zapominać o ochronie skóry przed słońcem i o korzystaniu z kremów z filtrem UV. Dobrze jest również unikać słońca w najbardziej gorących godzinach. Uważać powinny zwłaszcza osoby, które:
⚬ pracują fizycznie na zewnątrz,
⚬ mają większe możliwości do obtarć znamion lub ich zranienia,
⚬ ktoś w ich rodzinie chorował na nowotwór skóry,
⚬ często się opalają, niestosujące filtrów przeciwsłonecznych,
⚬ mają jasną karnację,
⚬ w okresie dzieciństwa borykały się z poparzeniami słonecznymi.

Bezbolesne usuwanie pieprzyków
i znamion
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

usuwanie pieprzykow warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl