czerniak skóry i paznokcia

Leczenie czerniaka u doświadczonych specjalistów

Zaobserwowałeś na ciele niepokojącą Cię zmianę? Chciałbyś sprawdzić, czy nie jest ona złośliwa? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Usunięcie czerniaka miejscowego, kiedy choroba nie rozprzestrzeniła się bardziej, pozwala na wyleczenie aż 97 proc. chorych, dlatego też niezmiernie ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie. Konsultacja z naszymi specjalistami w Warszawie pomoże Ci sprawnie zdiagnozować charakter zmiany i w razie potrzeby podjąć właściwe leczenie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w leczeniu czerniaka skóry lub paznokciaWskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA czerniaka

konsultacja wenerologiczna zmiana na prąciu

Badanie znamion

dermatoskopia warszawa

Dermatoskopia

wideodermatoskopia warszawa

Wideodermatoskopia

Czym jest czerniak?

To nowotwór złośliwy najczęściej atakujący skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także jako czerniak na paznokciu. Możliwy jest również czerniak oka. Nowotwór ten wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry wytwarzających pigment o nazwie melanina.

Przyczyny powstawania czerniaka

Duży wpływ na rozwój groźnego nowotworu, jakim jest czerniak ma promieniowanie nadfioletowe światła słonecznego i związana z nim wieloletnia, intensywna ekspozycja na promieniowanie UV, prowadząca do poparzeń słonecznych skóry. Innym istotnym czynnikiem jest jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie tęczówki. W przypadku takiego fenotypu, częściej zdarzają się bowiem oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych.

Niewątpliwie bardziej narażone na zachorowanie są też osoby, u których występują:
⚬ zespół znamion dysplastycznych,
⚬ plamy soczewicowate,
⚬ jasna karnacja, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi,
duża liczba znamion barwnikowych i znamion w miejscach drażnienia,

oraz osoby:
⚬ które doznały oparzeń słonecznych,
⚬ słabo tolerują słońce, opalają się z dużym trudem lub w ogóle,
przebywające w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie
⚬ u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry,
⚬ korzystające często z solarium.

Niewątpliwą rolę w przyczynianiu się do występowania czerniaka odgrywają też cechy genetyczne, do których należą mutacje występujące w chromosomach 1, 6, 7, 9, 10.

Jak szybko rozwija się czerniak?

Jest jednym z najbardziej agresywnych raków skóry. Początkowo pojawia się na powierzchni skóry, z czasem jednak wrasta w jej głąb na ponad 1 mm. Stopniowo wychodzi on poza obręb skóry właściwej i dostaje się do naczyń krwionośnych. Naczyniami komórki nowotworowe docierają najpierw do węzłów chłonnych, które są najbliżej miejsca gdzie pojawił się czerniak. Węzły chłonne przez jakiś czas zatrzymują wewnątrz siebie komórki nowotworowe, ale po kolejnych kilku miesiącach ta bariera może być złamana i przedostają się one do całego organizmu. Odznacza się bardzo agresywnym wzrostem oraz tworzeniem wczesnych i licznych przerzutów. Jest to tzw. czerniak przerzutowy, który rozprzestrzenia się poza powierzchnię skóry do innych organów: węzłów chłonnych, płuc, mózgu i innych obszarów organizmu. Czerniak guzkowy to najbardziej agresywny typ czerniaka, który od samego początku rozrasta się w głąb warstw skóry.

Diagnostyka czerniaka

Czerniak jest nowotworem bardzo łatwym do zdiagnozowania, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry. Może pojawić się zarówno na skórze niezmienionej chorobowo albo rozwinąć się ze znajdujących się na niej znamion. Podczas obserwacji uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące objawy dotyczące szczególnie stref barwnikowych, niekoniecznie jedynie ciemnych, również niebieskich, sinych, czarnych, a nawet bezbarwnych. Wszystkie narośle, które gwałtownie ulegają zmianom, należy jak najszybciej skontrolować, czy to czerniak czy pieprzyk, i w razie jakichkolwiek wątpliwości, wyciąć w całości do badania histopatologicznego. W takiej sytuacji nie wolno wykonywać biopsji cienkoigłowej ani biopsji wycinającej polegającej jedynie na częściowym wycięciu znamienia.

Dalsze badania diagnostyczne, w przypadku stwierdzenia czerniaka w badaniu histopatologicznym, obejmują badanie ultrasonograficzne (USG) regionalnego obszaru chłonnego w kierunku wykrycia powiększonych węzłów chłonnych, które mogą zawierać przerzuty czerniaka. Badania dodatkowe przydatne w procesie diagnostycznym raka skóry obejmują: podstawowe badania krwi – morfologię, próby wątrobowe, aktywność dehydrogenazy mleczanowej, badanie rentgenowskie RTG klatki piersiowej.

Aby samodzielnie rozpoznać zmianę kwalifikującą się do konsultacji lekarskiej, na pewno warto wiedzieć, jak wygląda czerniak. Żeby go rozpoznać można zastosować tzw. kryteria ABCDE według których:
⚬ A oznacza asymetrię np. znamię zdecydowanie przeważa w jedną stronę,
⚬ B odnosi się do brzegów; budzą niepokój, gdy są nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia,
⚬ C oznacza czerwony lub czarny i niejednolity kolor zmiany,
⚬ D symbolizuje duży rozmiar zmiany przekraczający 0,5 cm,
⚬ E oznacza ewolucję, czyli zmiany zachodzące w znamieniu.

Inne niepokojące objawy to również: swędzenie, krwawienie i pękanie i jeśli się pojawiają, wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.

Jak często występuje czerniak?

Czerniak skóry stanowi nieco ponad 2 proc. wszystkich zdiagnozowanych zachorowań na nowotwory złośliwe. W 2017 roku zachorowalność na czerniaka w Polsce wynosiła 1796 nowych przypadków wśród mężczyzn i 1989 wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów występuje on coraz częściej u młodych ludzi w wieku 24–40 lat. Jak podkreślają eksperci zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10 proc. Czerniak skóry jest 10. w kolejności nowotworem złośliwym pod względem umieralności wśród mężczyzn w naszym kraju. Natomiast u dzieci czerniak występuje bardzo rzadko. Jednak jest on jednocześnie najczęstszym nowotworem skóry w tej grupie wiekowej.

Jakie są objawy fizyczne czerniaka?

Symptomy czerniaka złośliwego występują w postaci guza o różnorodnej barwie – począwszy od ciemnowiśniowej do czarnej, a nawet pozbawionej barwnika. Posiada on nieregularny kształt, nierówne brzegi, niejednorodną grubość, charakteryzuje się asymetrią i możliwymi owrzodzeniami.

Do specyficznych objawów czerniaka należą:
⚬ owrzodzenie,
⚬ świąd,
⚬ zaczerwienienie,
⚬ krwawienie,
⚬ zmiana kształtu zmiany,
⚬ asymetria wzrostu,
⚬ obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”.

W jakich miejscach występuje czerniak?

Czerniaki najczęściej występują na nogach (z przodu i z tyłu) oraz na plecach i karku. Mogą pojawić się także na skórze głowy między włosami. Czasami rozwijają się też w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV, takich jak pośladki czy wargi sromowe. Mogą również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także jako czerniak paznokcia. Czerniak podpaznokciowy jest niebezpieczną chorobą, która prócz charakterystycznej, ciemnej pręgi pod paznokciem, nie daje praktycznie żadnych objawów. Rozwija się ona po cichu i nieleczona prowadzi do powstania przerzutów do innych części ciała. Czerniak pod paznokciem diagnozowany jest na ogół na etapie, kiedy jest już za późno na leczenie.

Leczenie czerniaka

Czerniaka leczy się wieloetapowo. Na początku na ogół rozpoczyna się leczenie chirurgiczne, czyli wycięcie nowotworu, które niekiedy musi nastąpić wraz z częścią zdrowej skóry. Przy dużych czerniakach lekarz usuwa także powięź powierzchowną, by nie pozostały w niej komórki nowotworowe.

Niekiedy usuwane zostają również węzły chłonne. Przy małych guzach lekarze dokonują jedynie oceny węzła znajdującego się najbliżej guza. Do aktualnie stosowanych metod leczenia czerniaka należą:
⚬ wycięcie chirurgiczne wraz z marginesem skóry zdrowej,
⚬ chemioterapia perkusyjna w hipertermii,
⚬ chemioterapia,
⚬ immunosupresja,
⚬ immunoterapia,

Leczenie czerniaka
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

leczenie czerniaka warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl