Na Twoim ciele od zawsze znajduje się znamię, które ostatnio zmieniło swój wygląd? Martwi Cię nowy pieprzyk o nieregularnym kształcie? Profesjonalne badanie diagnostyczne jest najlepszym, co możesz zrobić, by mieć zdrowie swojej skóry pod kontrolą. Jako jedyni w Warszawie posiadamy Wideodermatoskop ATBM Master, umożliwiający mappowanie znamion całego ciała w kilka minut. Nie zwlekaj i umów się dermo- lub wideodermoskopię w Warszawie – w Klinice Projekt Skóra!
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
Czas trwania
do 60 min
Cena
350 – 700 PLN*
*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego
Wideodermatoskop ATBM Master za sprawą bardzo dużego powiększenia (do 140x) umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.
Wskazania:
Wideodermoskopia – przyszłość diagnostyki dermatologicznej. Poznaj nasz innowacyjny sposób na zdrową skórę!
Wideodermoskopia pozwala na dokładną ocenę znamion barwnikowych i pieprzyków, które z czasem mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. To jedno z najnowocześniejszych badań dermatologicznych, które oferuje bardzo duże możliwości diagnostyczne. Trwa krótko, daje szczegółowe wyniki w postaci mapy znamion całego ciała i jest całkowicie bezbolesne. Masz liczne znamiona skórne? Pomyśl o swoim zdrowiu – skorzystaj z wideodermatoskopii!
Wideodermatoskopia w Projekcie Skóra – dlaczego właśnie my?
W Projekcie Skóra stawiamy na połączenie najnowszych rozwiązań medycyny i technologii o kluczowym znaczeniu w diagnostyce i leczeniu chorób oraz doświadczenie wykwalifikowanego personelu. Nasza klinika to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie do wykonywania wideodermoskopii wykorzystywane jest najnowocześniejsze urządzenie FotoFinder ATBM Master wyposażone w sztuczną inteligencję, która steruje systemem mapowania zmian barwnikowych i tworzy mozaikę znamion.
Urządzenie to pracuje w bardzo dużym powiększeniu (do 140 razy), dzięki czemu umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.Obsługą wideodermatoskopu zajmują się specjaliści z wieloletnią praktyką lekarską. Badanie wideodermatoskopowe poprzedza zabiegi usuwania znamion, pieprzyków i innych zmian skórnych. Pozwala na wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium, kiedy najłatwiej jest je wyleczyć.
Masz liczne znamiona barwnikowe? Nie wahaj się – jeszcze dziś zaplanuj wizytę, podczas której dermatolog oceni je metodą wideodermatoskopii.
Wideodermatoskopia – co to jest? Na czym polega?
Wideodermatoskopia (inaczej wideodermoskopia) to badanie dermatologiczne wykonywane z użyciem kamery cyfrowej, dzięki której można zwizualizować wykryte zmiany skórne na monitorze komputera i zapisać obserwowane obrazy w pamięci urządzenia. Regularnie powtarzana prowadzi do uzyskania w formie cyfrowej wieloletniej historii zdrowia skóry pacjenta.
Taka technika pozwala monitorować znamiona na przestrzeni czasu i w porę wykryć ewentualne transformacje zmierzające do powstania komórek nowotworowych. W ramach wideodermoskopii, z wykorzystaniem specjalistycznych algorytmów, przeprowadzana jest cyfrowa analiza, która w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarza daje gwarancję uzyskania precyzyjnej diagnozy.
Dermatoskopia a wideodermatoskopia – czym różnią się te badania?
Dermatoskopia jest podstawowym dermatologicznym badaniem przesiewowym, na bazie którego powstała jego odmiana cyfrowa. Polega na dokładnym oglądaniu skóry przez specjalny sprzęt nazywany dermatoskopem ręcznym. Dermatoskop to specyficzny rodzaj szkła powiększającego (choć nie przypomina go kształtem). Ma wbudowane oświetlenie ułatwiające ogląd zmiany skórnej w przybliżeniu. Powiększa zwykle 10 razy (a maksymalnie 20–30).
Wideodermatoskopia, w przeciwieństwie do dermoskopii, pozwala nie tylko obejrzeć fragment skóry w zbliżeniu, ale także przeanalizować uzyskany obraz na specjalistycznym urządzeniu i obserwować go w czasie. Jest więc dużo dokładniejszą i bardziej zaawansowaną metodą diagnostyczną, która pozostawia minimalny margines błędu.
Jakie są wskazania do wideodermoskopii?
Wideodermoskopia służy przede wszystkim monitorowaniu i badaniu pieprzyków oraz innych znamion, jest więc badaniem istotnym zwłaszcza dla osób z licznymi zmianami skórnymi, np. o charakterze wrodzonym. Tacy pacjenci znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na nowotwory skóry, podobnie jak osoby z:
⚬ jasną karnacją i tendencją do poparzeń słonecznych,
⚬ zamiłowaniem do opalania się i korzystania z solarium (również w przeszłości),
⚬ przypadkami czerniaka zgłaszanymi w wywiadzie rodzinnym.
Wykonanie badania wideodermatoskopowego staje się koniecznością, gdy:
⚬ na skórze powstają nowe znamiona (zwłaszcza o charakterze guzów, strupów, nadżerek) bądź znamiona już istniejące zmieniają swój wygląd (powiększają się, czerwienieją, wybarwiają),
⚬ pieprzyki bądź inne zmiany skórne zaczynają puchnąć, boleć, krwawić.
Jak wygląda badanie znamion metodą wideodermoskopii?
Wideodermatoskopia przy użyciu urządzenia FotoFinder ATBM Master może przebiegać w dwojaki sposób. Pierwszą możliwością jest analiza pojedynczych zmian skórnych, drugą zaś mapowanie ciała, czyli cyfrowe konstruowanie obszernej mapy znamion na całym obszarze skóry.
W przypadku badania pojedynczych zmian lekarz wykonuje najpierw tzw. zdjęcie lokalizacyjne, a następnie kieruje kamerę na konkretny obszar, by uzyskać jego powiększenie i dokładnie obejrzeć strukturę znamienia na ekranie. Podczas analizy może skorzystać z aplikacji, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji w celu wstępnego określenia, czy dane znamię wykazuje niepokojące cechy.
Wykonanie nowoczesnego mappingu znamion całego ciała wymaga, by pacjent rozebrał się do bielizny i ustawił przed obiektywem na specjalnej macie. Dalsza część badania przebiega błyskawicznie.
Urządzenie FotoFinder ATBM Master w zaledwie 2,5 minuty wykonuje 20 zdjęć całego ciała i automatycznie analizuje zmiany. Jeśli w bazie znajdują się już wcześniejsze zdjęcia pacjenta, oprogramowanie może porównać wygląd tych samych znamion i zidentyfikować miejsca, gdzie powstały nowe. Dodatkowo urządzenie umożliwia dermatologowi skonsultowanie uzyskanych wyników ze specjalistami na całym świecie.
Jak przygotować się do wideodermoskopii?
Wideodermatoskopia nie jest badaniem wymagającym szczególnego przygotowania, istnieją jednak pewne zalecenia dla pacjenta, które ułatwiają lekarzowi przeprowadzenie procedury. Skóra nie powinna być posmarowana żadnymi kosmetykami, również tymi do makijażu (jeśli obserwacji podlega skóra twarzy, do mapowania znamion należy wykonać demakijaż). Przed badaniem warto również pomyśleć o odsłonięciu kluczowych partii skóry. Może w tym pomóc wysokie upięcie włosów lub założenie bielizny, która nie zakrywa pośladków. Zaleca się przeprowadzanie badania na skórze nieopalonej (powinno minąć przynajmniej 30 dni od ostatniej ekspozycji na promieniowanie UV).
Zalecenia po badaniu wideodermoskopowym
Po badaniu wideodermatoskopowym pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności. W zależności od wyników jest kierowany przez lekarza na dalszą diagnostykę lub kończy ścieżkę diagnostyczną już na tym etapie.
Czy i kiedy należy powtarzać wideodermoskopię?
Profilaktyczne badanie skóry, np. metodą wideodermatoskopii, powinno się wykonywać raz do roku lub częściej u osób, które chorowały już na czerniaka, zgłosiły zachorowania na nowotwory skóry w bliskiej rodzinie lub ich znamiona zostały rozpoznane jako atypowe. Takie działanie zapobiegawcze daje szansę na wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu i uniknięcie inwazyjnego leczenia.
Nowoczesny wideodermatoskop w Warszawie
Nasi dermatolodzy przeprowadzają nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie pieprzyków i znamion z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, który pozwala na przeskanowanie całego ciała w niecałe 3 minuty i stworzenie tzw. mapy skóry. Wynik takiego skanowania jest poddawany ocenie dermatologicznej trwającej około 40 minut.