Prawie każdy z nas ma na ciele bliznę, zwykle mało widoczną.

Są jednak blizny – po trądziku, ospie wietrznej, zabiegach chirurgicznych, których nie chcemy, bądź rzucają się w oczy i nie dają komfortu.

Czym jest blizna

Blizna tworzy się zawsze w skutek uszkodzenia powierzchni błony podstawnej, czyli miejsca na styku naskórka i skóry właściwej.

Zniszczony naskórek zostaje zastąpiony tkanką łączną włóknistą. Wpierw blizna jest czerwona z uwagi na nowo powstałe naczynia krwionośne. Z biegiem czasu staje się biała, twarda, nieelastyczna. Brak w niej gruczołów, włosów i komórek barwnikowych. Niemniej, blizna realizuje swoje podstawowe zadanie – zamyka ranę.

Czasem blizna przerasta. Oznacza to, że jest pogrubiała i wystaje ponad powierzchnię skóry, ale nie przekracza obszaru rany. Jeśli zmiana dalej się powiększa i wykroczy poza pierwotny kształt rany, blizna zmienia się w bliznowiec – zwany również keloidem. Taki twór jest czerwony, gruby, a czasem swędzi. Tego typu zmiany tworzą się szczególnie na klatce piersiowej, nad stawami, gdzie skóra intensywnie się naciąga.

Metody redukcji blizny

Opracowanie blizny by jak najmniej rzucała się w oczy najczęściej wymaga połączenia różnych technik zabiegowych nastawionych na naprawę zarówno wierzchniej warstwy skóry, jak i głębszych warstw. Indywidualnie dobrane metody oraz rozłożone w czasie zabiegi mają decydujący wpływ na osiągnięte rezultaty.

Spośród wielu metod, wykonujemy zabiegi laseroterapii, radiofrekwencji mikroigłowej (RF), peelingi medyczne oraz wykorzystujemy regeneracyjne właściwości osocza bogatopłytkowego oraz preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Liczba zabiegów jest kwestią indywidualną i uzależnioną od samej blizny, jej lokalizacji, głębokości, wieku i innych zmiennych.

 

Przebieg zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Przykładamy szczególną uwagę do terapii blizn. Leczenie jest zawsze poprzedzone wnikliwą analizą zmiany, dokładnym wywiadem lekarskim oraz opracowaniem planu zabiegów. W zależności od metody, pory roku, wrażliwości na ból zaproponujemy dla Twojego komfortu znieczulenie miejscowe. W tym celu zaprosimy Cię 30 minut przed zabiegiem. Czas oczekiwania na działanie znieczulenia umilimy lekturą, dobrą muzyką i smaczną kawą.

Po zabiegu otrzymasz zalecenia, dzięki którym Twoja skóra szybciej się zregeneruje.