fbpx

Usuwanie pieprzyków – chirurgicznie czy laserowo?

usuwanie zmian skórnych

Zmiany barwnikowe w postaci pieprzyków występują u każdej osoby. Niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka lub po prostu być traktowane jako defekt kosmetyczny i powodować dyskomfort psychiczny. W takiej sytuacji lekarz dermatolog zaleca ich usunięcie. Pomimo tego, że laserowe usuwanie pieprzyków budzi mniej obaw od procedury chirurgicznej, nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Jeśli chcesz wiedzieć, od jakich czynników zależy dobór metody, koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu!

Co to jest pieprzyk?

Pieprzyk to potoczne określenie znamienia barwnikowego. Powstaje w wyniku łagodnej proliferacji komórek barwnikowych – melanocytów. W zależności od liczby tworzących je komórek barwnikowych pieprzyk może przybierać barwę niebieską, jasnobrązową lub ciemnobrązową. Wrodzone znamiona barwnikowe są widoczne już w chwili urodzenia. Postacie nabyte pojawiają się w wyniku ekspozycji na czynniki zewnętrzne. Skłonność do ich powstawania jest dziedziczna.   

Pieprzyk – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pieprzyki występują na skórze każdej osoby. Niektóre z nich mogą być początkiem czerniaka – złośliwego nowotworu wywodzącego się z melanocytów. W zależności od ryzyka jego rozwoju znamiona barwnikowe są dzielone na łagodne i atypowe, czyli dysplastyczne. Te ostatnie związane są z wysokim ryzykiem przemiany złośliwej. Charakterystyczne cechy znamion atypowych to:

  • asymetryczny kształt,
  • nieregularne brzegi,
  • wielkość powyżej 5 mm,
  • nierównomierne zabarwienie.

Takie pieprzyki wymagają pilnej konsultacji dermatologicznej. Zespół dermatologów pracujących w Klinice ma wieloletnie doświadczenie w ocenie znamion barwnikowych na podstawie badania dermatoskopowego lub wideodermatoskopowego. 

Pamiętaj, że każdy pieprzyk wymaga regularnej kontroli dermatologicznej raz do roku. W przypadku stwierdzenia czynników ryzyka rozwoju czerniaka (dodatni wywiad rodzinny, liczne znamiona barwnikowe lub zespołu znamion atypowych) lekarza dermatolog może zlecić częstsze kontrole lub usunięcie znamienia.  

Jakie pieprzyki należy usunąć?

Usunięcie pieprzyków jest zalecane w przypadku:  

  • niepokojącego wyniku badania dermatoskopowego,
  • krwawienia lub swędzenia zmiany,
  • lokalizacji w miejscach narażonych na otarcia,
  • preferencji estetycznych pacjenta.  

Nasi doświadczeni dermatolodzy ustalają charakter znamienia barwnikowego i na tej podstawie decydują o rodzaju zabiegu. W przypadku pieprzyków podejrzanych o przemianę złośliwą przeprowadzamy wycięcie chirurgiczne i badanie histopatologiczne. Laserowe usuwanie pieprzyków to metoda stosowana w celu usunięcia zmian łagodnych. 

laserowe usuwanie pieprzyków

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków?

Zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wycięciu podejrzanego pieprzyka z niewielkim marginesem otaczającej skóry. Następnie lekarz zakłada szwy. Należy je ściągnąć po 7 do 14 dniach od zabiegu. Pobrany materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego. Jego celem jest wykluczenie obecności przemiany złośliwej. Zabieg chirurgiczny związany jest z powstaniem niewielkiej blizny, którą można skorygować za pomocą zabiegu laserowego.    

Na czym polega zabieg laserowego usuwania pieprzyków?

Zabieg laserowego usuwania pieprzyków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W naszej klinice wykorzystujemy w tym celu nowoczesny laser frakcyjny CO2 FRAXIS z certyfikatem FDA. Procedura jest bezkrwawa i bezbolesna. Po zabiegu, w miejscu usuniętego pieprzyka, powstaje niewielki strupek, który goi się bez pozostawienia blizny.

W klinice Projekt Skóra stawiamy na doświadczenie i profesjonalizm. Jeśli chcesz skontrolować swoje pieprzyki, zauważyłeś coś niepokojącego lub po prostu pragniesz usunąć nieestetyczną zmianę, skonsultuj się z jednym z naszych specjalistów.   

3.8/5 - (43)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk