BADANIA LABORATORYJNE

badania laboratoryjne dermatolog warszawa

Diagnostyka laboratoryjna jest nieodłącznym elementem procesu leczniczego, pierwszym krokiem do przywrócenia zdrowia i fundamentem, na którym osadza się profilaktyka. Lekarzowi dostarcza informacji niezbędnych do ustalenia trafnego rozpoznania. Podstawowe badania laboratoryjne warto wykonywać regularnie – przynajmniej raz w roku – by w porę wykryć choroby i inne niepokojące zmiany w organizmie. Dzięki wczesnemu wskazaniu ich źródła można szybko podjąć leczenie i uniknąć nawrotów w przyszłości.

Zmagasz się z problemami natury dermatologicznej? Skorzystaj ze specjalistycznej pomocy. Wykonaj odpowiednie badania w klinice Projekt Skóra!

Badania laboratoryjne w Klinice Projekt Skóra – kompleksowa diagnostyka dermatologiczna

Projekt Skóra oferuje pacjentom kompleksowe badania laboratoryjne (bakteriologiczne, mykologiczne, wenerologiczne), które są niezbędne do oceny stanu nie tylko samej tkanki skórnej, ale i całego organizmu objętego procesem chorobowym. Badania wykonujemy z zalecenia specjalisty – dermatologa, wenerologa, lekarza medycyny estetycznej, a nawet chirurga – i przeprowadzamy na miejscu, w punkcie pobrań, który jest częścią nowoczesnego laboratorium.

Warszawa (Śródmieście), gdzie mieści się nasza klinika, to idealna lokalizacja dla pacjentów, którym zależy na odbyciu wszystkich konsultacji i przeprowadzeniu potrzebnych procedur medycznych w jednym miejscu – bez zapisów, konieczności dostarczenia skierowania czy długiego oczekiwania w kolejkach.

Jesteśmy profesjonalnym zespołem, podejmującym decyzje kluczowe dla zdrowia pacjenta wyłącznie na podstawie wyników badań. Aby zaproponować właściwą metodę leczenia, rozpoczynamy od zidentyfikowania przyczyny choroby – zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka. Pobieranie krwi czy wymazu to rutynowe czynności, wykonywane przez nasz doświadczony personel każdego dnia, z zachowaniem sterylnych warunków i najwyższej troski o komfort osoby poddającej się badaniu.

Chcesz otrzymać pewną diagnozę? Umów się na konsultację, a następnie wykonaj badania laboratoryjne w Warszawie, w klinice Projekt Skóra!

Projekt Skóra – Klinika Warszawa, Św. Barbary 4 / U2
klinika projekt skóra warszawa

Cennik badań laboratoryjnych w Klinice Projekt Skóra w Warszawie:

Ceny badań laboratoryjnych w Projekcie Skóra mieszczą się w przedziale 30–250 zł i są zależne m.in. rodzaju wykrywanego patogenu i metody diagnostycznej. Na koszt wpływają również inne czynniki, takie jak liczba badanych typów danego wirusa, która jest bardzo duża np. w przypadku HPV.

Nazwa badania Czas oczekiwania* (może ulec wydłużeniu) Cena*

Antygen Chlamydia trachomatis metoda IIF (inny materiał)

10 dni

95 zł

Badanie w kierunku rzęsistka pochwowego

2-3 dni

65 zł

Wymaz (beztlenowce)

do 14 dni

45 zł

Wymaz cewka moczowa

7-10 dni

50 zł

Wymaz cewka moczowa antygen Chlamydia trachomatis metoda IIF

10 dni

95 zł

Wymaz drogi moczowo – płciowe (inny materiał)

7-10 dni

50 zł

Wymaz drogi oddechowe (inny materiał)

7-10 dni

45 zł

Wymaz GC (rzeżączka)

7-10 dni

55 zł

Wymaz kanał szyjki

7-10 dni

50 zł

Wymaz kanał szyjki macicy antygen Chlamydia trachomatis metoda IIF

10 dni

75 zł

Wymaz napletek

7-10 dni

65 zł

Wymaz nos

7-10 dni

45 zł

Wymaz odbyt GBS

3-5 dni

65 zł

Wymaz oko

7-10 dni

45 zł

Wymaz okolice odbytu

7-10 dni

55 zł

Wymaz pochwa

7-10 dni

50 zł

Wymaz pochwa GBS

3-5 dni

65 zł

Wymaz ropa, rana, czyrak, skóra i inne

7-10 dni

65 zł

Wymaz szyjka macicy GBS

3-5 dni

35 zł

Wymaz ucho

7-10 dni

45 zł

Dermatofity: izolacja i identyfikacja

do 6 tygodni

80 zł

Grzyby drożdżopodobne – identyfikacja i lekowrażliwość

5-10 dni

45 zł

HIV

3-5 dni

50 zł

Kiła

3-5 dni

50 zł

Pc HCV

3-5 dni

30 zł

HPV

7-10 dni

150 -250 zł

Podstawowe badania laboratoryjne w dermatologii – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów badań biologicznych, które opierają się na analizie laboratoryjnej materiałów takich jak: krew i szpik kostny, mocz, kał, nasienie, ślina, plwociny, śluz, zeskrobiny skóry i paznokci, włosy. Najczęściej wykonywane są badania krwi (morfologia, morfologia z rozmazem) i badanie ogólne moczu. Znaczne odchylenia od normy w jakichkolwiek z badanych parametrów mogą świadczyć o chorobie i oznaczają zwykle konieczność uzyskania dodatkowych, bardziej szczegółowych wyników.

Niektóre badania warto wykonać na czczo, w przypadku innych niezbędne jest większe przygotowanie np. poprzez okresowe utrzymywanie specjalnej diety, unikanie wysiłku fizycznego lub wykonanie zabiegów higienicznych bezpośrednio przed pobraniem próbki. O szczegółowe informacje na temat danego badania najlepiej poprosić w rozmowie z lekarzem kierującym, który odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości pacjenta.

Badania laboratoryjne krwi

W klinice Projekt Skóra, specjalizującej się w dermatologii i wenerologii, klasyczna morfologia krwi ustępuje miejsca specjalistycznym badaniom wykrywającym konkretne patogeny, takie jak wirusy HIV (ang. Human Immunodeficiency Virus – ludzki wirus niedoboru odporności) czy HCV (ang. Hepatitis C Virus). Wirusy te odpowiadają za powstawanie chorób zakaźnych, które przenoszą się drogą płciową lub w wyniku kontaktu z zakażoną krwią i dają objawy skórne.

Choroby zakaźne nie są jednak jedynym dermatologicznym wskazaniem do przeprowadzenia analizy krwi. Wyniki badań laboratoryjnych krwi to absolutna podstawa diagnostyki wszystkich schorzeń – niezależnie od ich podłoża. Do innych problemów związanych ze zdrowiem skóry, przy podejrzeniu których należy zbadać krew, należą m.in.: trądzik, znamiona skórne (markery nowotworowe), atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie i wypadanie włosów, łuszczyca.

Badania krwi są wykonywane z próbki krwi żylnej pobranej w laboratorium. Analizę przeprowadza wykwalifikowany diagnosta laboratoryjny.

Badania bakteriologiczne

Badania bakteriologiczne służą wykrywaniu zakażeń bakteryjnych, np. Chlamydia trachomatis (chlamydiozy), Neisseria gonorrhoeae (rzeżączki), Treponema pallidum (kiły). Skład flory bakteryjnej można sprawdzić m.in. dzięki posiewowi wymazu ze zmian skórnych, które powstają w przebiegu chorób dermatologicznych i wenerycznych.

Wykonanie badania laboratoryjnego pozwalającego na identyfikację bakterii i ustalenie jej wrażliwości na leki to warunek skutecznego leczenia. Ze względu na miejsce pobrania materiału do analizy laboratoryjnej wyróżnia się:
⚬ badanie bakteriologiczne pochwy i kanału szyjki macicy,
⚬ badanie bakteriologiczne odbytu,
⚬ badanie bakteriologiczne moczu,
⚬ badanie bakteriologiczne nasienia,
⚬ badanie bakteriologiczne skóry.

Możliwe jest również pobranie wymazu z worka spojówkowego bądź dróg oddechowych (gardła, ucha), a następnie poddanie go badaniu mikrobiologicznemu wykrywającemu m.in. gronkowce (Staphylococcus aureus) i paciorkowce (Staphylococcus pneumoniae, Staphylococcus pyogenes). O obecności bakterii świadczy posiew dodatni, a o ich braku posiew ujemny.

Badania mykologiczne

Badania mykologiczne przeprowadza się w celu zdiagnozowania zakażeń grzybiczych, za które mogą odpowiadać np. drożdżaki (skóra, błony śluzowe) bądź dermatofity (skóra, włosy, paznokcie). Podstawową metodą jest analiza mikrobiologiczna, ale w diagnostyce grzybic zastosowanie mają także testy serologiczne, pozwalające na wykrycie w surowicy krwi antygenów lub przeciwciał skierowanych przeciwko grzybom. Najczęściej wykonuje się:
⚬ badanie mykologiczne paznokci,
⚬ badanie mykologiczne jamy ustnej,
⚬ badanie mykologiczne kału,
⚬ badanie mykologiczne pochwy.

Wykonanie badań laboratoryjnych na obecność grzybów u osób, które leczą się z powodu cukrzycy w przypadku znacznej części pacjentów prowadzi do wykrycia zakażenia szczepem Rhizopus. Najczęściej jednak w posiewie identyfikowane są grzyby z rodzaju Candida i Aspergillus.

Choroby dermatologiczne i weneryczne a badania laboratoryjne w ciąży

Regularne wykonywanie badań laboratoryjnych jest rutynowym postępowaniem, które pozwala na monitorowanie ciąży przez cały okres jej trwania. Obowiązkowe, bardzo ważne badania diagnostyczne przeprowadza się w każdym z trzech trymestrów. Ich bezpieczeństwo jest potwierdzone, a o ogromnym znaczeniu tego typu środków ostrożności świadczy fakt, że niewykryta i nieleczona infekcja u kobiety ciężarnej może doprowadzić do: poronienia, przedwczesnego porodu, infekcji wewnątrzmacicznej i wrodzonego zakażenia u dziecka, a także wad rozwojowych.

Duże ryzyko dla ciężarnych niosą zwłaszcza choroby weneryczne. Jeśli chodzi o schorzenia dermatologiczne, niebezpieczeństwo jest mniejsze, ale w czasie ciąży – ze względu na intensywne zmiany hormonalne – może dojść do zaostrzenia się objawów tych chorób. Istnieje też kilka specyficznych dermatoz, które występują w zasadzie wyłącznie u kobiet w ciąży, np. manifestująca się na powierzchni skóry cholestaza wewnątrzwątrobowa.

Zatem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zwłaszcza w okolicy narządów płciowych, oprócz obowiązkowych badań laboratoryjnych w ciąży warto wykonać dodatkową diagnostykę.

Badania laboratoryjne – czas oczekiwania na wyniki

Przeprowadzenie badań laboratoryjnych o charakterze mikrobiologicznym wymaga przeniesienia materiału uzyskanego od pacjenta na specjalne podłoże, a następnie wyhodowania mikroorganizmów i ich identyfikacji pod mikroskopem. Dlatego na wyniki trzeba poczekać przeważnie 10–14 dni, a w przypadku izolacji dermatofitów – aż 6 tygodni. Czas oczekiwania jest znacznie krótszy w przypadku badań krwi – wynosi przeważnie nie więcej niż 3 dni.

O wynikach informujemy natychmiast po otrzymaniu analizy dostarczonego materiału.