trądzik

bezbolesne leczenie i usuwanie trądziku

Specjaliści z Kliniki Projekt Skóra z Warszawy mierzą się bardzo często w swojej praktyce dermatologicznej z problemem trądziku. Pomogą Ci w osiągnięciu możliwie najlepszych rezultatów przy użyciu technik mieszanych

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

EFEKT ZABIEGU usuwania trądziku PRZED I PO

Leczenie Trądziku Warszawa

CIESZ SIĘ życiem bez trądziku

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA trądziku

Leczenie trądziku

Istnieje szereg terapii, które najłatwiej podzielić na miejscowe, czyli stosowane zewnętrznie oraz na doustne. Sposób leczenia nasi dermatolodzy dobierają indywidualnie w zależności od nasilenia choroby, wieku i Twojego stanu oraz powikłań potrądzikowych. Wiedz, że czasem stan skóry wymaga rozpoczęcia terapii antybiotykiem lub izotretinoiną – pochodną witaminy A.

Leczenie trądziku jest procesem złożonym, w którym ważną rolę odgrywa dobra współpraca z dermatologiem. Terapia jest zwykle długotrwała z uwagi na charakter choroby. Wymaga od pacjenta cierpliwości, systematyczności i konsekwencji.

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego, której przyczyną jest dysfunkcja gruczołów łojowych w nadmiarze wydzielających sebum. Zatyka on pory skóry, doprowadzając tym samym do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych głównie na twarzy i plecach.

Na trądzik młodzieńczy choruje ponad 80 proc. młodych ludzi między 12. a 24. rokiem życia, coraz częściej pojawia się także u osób powyżej 30 lat. Trądzik na twarzy pojawia się głównie w tzw strefie T, która obejmuje okolice brody, nosa oraz czoła. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się również na plecach, ramionach, szyi lub dekolcie. To choroba przewlekła, która prowadzi do łojotoku – nadmiar sebum staje się bowiem przyczyną licznych stanów zapalnych.

Sebum pełni rolę naturalnej bariery ochronnej skóry którą natłuszcza i nawilża oraz blokuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jednakże, jeśli gruczoły produkują go za dużo, zaczyna on zatykać pory, blokuje aparat włosowo-łojowy, w zamkniętym przejściu zaczynają gromadzić się bakterie, a ujścia mieszków włosowych ulegają rogowaceniu.

Problem dotyczący tylko młodzieży?
Chociaż trądzik kojarzy się głównie z nastolatkami, coraz częściej słyszy się, że występuje również u dorosłych. Okazuje się, że trądzik u dorosłych występują aż u ponad 54 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25 roku życia. Problem z wypryskami na skórze może dotyczyć, nawet tych, którzy w wieku nastoletnim nie przechodzili trądziku lub przebiegał on u nich łagodnie. Wykwity w postaci grudek, krostek i zaskórników przeważnie umiejscowione są u nich w dolnej części twarzy, na brodzie żuchwie i szyi. Często pojawiają się także duże, bolesne, czerwone zmiany zapalne. Objawom trądziku u dorosłych towarzyszy wzmożona produkcja sebum i łoju, które są pożywką dla bakterii.

Rodzaje trądzików

Trądzik pospolity
Naazywany jest także trądzikiem młodzieńczym, występuje w okresie pokwitania. Ze względu na różny typ zmian skórnych wyróżnia się trądzik:
⚬ zaskórnikowy – obecność jedynie zaskórników otwartych i zamkniętych,
⚬ grudkowo-krostkowy,
⚬ guzkowo-cystowy,
⚬ piorunujący – oprócz zmian trądzikowych występują objawy ogólne, dotyczące całego organizmu.

Trądzik zaskórnikowy
Jest to najczęściej występująca postać trądziku. Choroba w tej postaci przeważnie obejmuje nos, czoło i brodę. Zaskórniki to wykwity o średnicy 1-3 mm, które pojawiają się na skórze albo pod nią. Trądzik zaskórnikowy zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku latach, mniej więcej w momencie wejścia w dorosłość.

Trądzik ropowiczy
Na twarzy osoby cierpiącej na ten rodzaj trądziku pojawiają się torbiele ropne, które gojąc się, pozostawiają szpecące blizny.

Trądzik skupiony
Jest on domeną mężczyzn, Na skórze oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego, pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki, które mogą się ze sobą zlewać i pozostają po nich duże, nierówne blizny. Oprócz skóry twarzy, pojawiają się pod pachami lub w okolicy pachwin czy pośladków.

Trądzik różowaty
Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, między 40 a 60 rokiem życia. Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce. Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.

Trądzik wywołany
Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, między 40 a 60 rokiem życia. Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce. Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.

Trądzik grudkowy
Polega na tworzeniu się na skórze grudek, wypukłości o stałej konsystencji i wielkości powyżej 1 centymetra. Są one widoczne gołym okiem i wyczuwalne pod palcem podczas dotyku. mogą być rozmieszczone na skórze twarzy i ciała, a szczególnie strefie T i plecach; są trudne do usunięcia i sprawiają, że ich posiadacz odczuwa ogromny dyskomfort a skóra pokryta grudkami swędzi.

Trądzik torbielowaty
Objawia się zmianami skórnymi nazywanymi cystami. Można je rozpoznać po tym, że są wypełnione ropą, a zdarza się, że również i krwią. Pozostawia on nieestetyczne ślady na skórze w postaci blizn, plam i przebarwień.

Trądzik hormonalny
Zbliżony charakterem do trądziku pospolitego, jest trądzik hormonalny. Występuje on u osób po 25-roku życia I najczęściej ma podłoże hormonalne, związany jest z nadprodukcją i nadaktywnością męskich lub żeńskich hormonów płciowych.

Trądzik noworodkowy
Może występować w okresie pierwszych 4-6 tygodni życia i dotyka aż 20 proc. noworodków. Zmiany skórne mają postać małych grudek zlokalizowanych na czole, policzkach oraz nosie, a takim objawom towarzyszy zazwyczaj przerost gruczołów łojowych. Przebieg trądziku u noworodka jest zazwyczaj łagodny i nie wymaga leczenia, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji.

Trądzik niemowlęcy
Może mieć bardziej nasilony przebieg niż noworodkowy. Do głównych jego objawów możemy zaliczyć: grudki, krosty i torbiele. Trądzik niemowlęcy pojawia się zwykle na twarzy – na policzkach. Jego przyczyną są zazwyczaj zaburzenia endogennego wydzielania androgenów, np. DHEA, przez korę nadnerczy u dzieci. Pojawia się głównie u chłopców.

Trądzik odwrócony
To przewlekła choroba zapalna, która głównie dotyka mężczyzn po okresie pokwitania. Guzki, które pojawiają się w przypadku tego schorzenia, często lokalizują się w nietypowych miejscach, takich jak okolice odbytu czy narządy płciowe Początkiem tej choroby najczęściej jest zapalenie mieszków włosowych a następnie stan zapalny wywołany infekcją gruczołów apokrynowych. Ocenia się, że trądzik odwrócony dotyka około 2 proc. ludzkiej populacji. Wśród czynników ryzyka pojawienia się tego schorzenia szczególną uwagę poświęca się otyłości i nałogowemu paleniu papierosów.

Trądzik neuropatyczny
Może dotyczyć zarówno twarzy, jak i ciała i może występować w postaci wągrów krost i wykwitów. Podstawową cechą charakterystyczną trądziku neuropatycznego jest rozdrapywanie wszelkich zmian na skórze w celu ich eliminacji i uzyskania idealnej skóry.

Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne, i jest określany jako problem psychologiczny. Wśród podstawowych przyczyn trądziku neuropatycznego wyróżnia się przede wszystkim nieustanne dążenie do perfekcji, nerwice i przekonanie, że usuwanie zmian skórnych na własną rękę jest jedynym skutecznym rozwiązaniem i stanowi najważniejszy element pielęgnacji twarzy.

Trądzik na plecach
Trądzik jest chorobą, która daje objawy nie tylko na skórze twarzy, ale może występować także na plecach. Z powodu umiejscowienia zmian skórnych, leczenie trądziku na plecach i ramionach jest trudniejsze, ale wykonalne. Odpowiednie leki i pielęgnacja pomogą pozbyć się wyprysków, blizn i przebarwień.

Przyczyny powstawania trądziku

Jedną z głównych przyczyn schorzenia są zaburzenia hormonalne bądź też genetyczne skłonności do występowania trądziku. Do przyczyn jego powstawania należą również:
⚬ nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych,
⚬ namnażanie bakterii,
⚬ zaburzenia hormonalne,
⚬ nieprawidłowa dieta,
⚬ czynniki psychologiczne.

Jak wygląda leczenie trądziku?

W leczeniu cięższych postaci trądziku zastosowanie mają leki zarówno przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne jak i przeciwzapalne.W zmianach zaskórnikowych i grudkowych zaleca się stosowanie kwasu witaminy A. W zmianach zaskórnikowych, grudkowych i krostkowych stosuje się nadtlenek benzoilu, aerozole lub roztwory zawierające antybiotyki. Korzystne jest łączenie preparatów zawierających kwas salicylowy i cynk z erytromycyną.
W nasilonym trądziku, zaleca się podawane doustnie tetracykliny działające przeciwbakteryjnie. Skuteczny lek na trądzik to także duże dawki witamin z grupy B oraz witaminy działające przeciwłojotokowo: witamina PP, witamina C. Do oczyszczania skóry używa się różnych roztworów i żeli oczyszczających oraz roztworów spirytusowych z dodatkiem 1 proc. tymolu lub mentolu, 2-3 proc. kwasu salicylowego.
Istnieją leki w postaci żeli na trądzik, kremów na trądzik i roztworów na skórę, zawierających erytromycynę bądź metronidazol.
Leczenie hormonalne trądziku ograniczone jest do terapii dziewcząt i kobiet, które borykają się z objawami nadmiaru męskich hormonów. Preparaty hormonalne zawierające estradiol – mają działanie przeciwbakteryjne, hamują wydzielanie gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie.

Dla tych, którzy zastanawiają się jak wyleczyć trądzik o niewielkim lub średnim nasileniu wystarcza leczenie miejscowe – aerozole, zawiesiny, pudry, pasty. Do preparatów złuszczających zaliczamy pochodne retinoidów, nadtlenek benzoilu, kwas azalainowy i salicylowy. Na rynku dostępne są także preparaty na trądzik bez recepty. Ich formuła opiera się o naturalne składniki. Tabletki na trądzik bez recepty oczyszczają, działają antyoksydacyjnie i chronią skórę.
A co na trądzik będzie najlepsze z leków naturalnych? Otóż, pewnie nie wszyscy wiedzą, że jedną ze skuteczniejszych naturalnych substancji, która stosowana jest jako składnik maści, kremów na trądzik, a także będąca w składzie suplementów jest cynk. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów, syntezie DNA i białka.

Do leczenia lżejszych postaci trądziku oraz blizn powstałych po przebyciu postaci ciężkiej stosuje się również Alfa-hydroksykwasy (AHA) – są to związki organiczne pochodzące z naturalnych źródeł lub otrzymywane chemicznie.

Przy lżejszych postaciach trądziku stosować można również zioła. Do grupy ziół o działaniu oczyszczającym i ściągającym należą: korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, natka pietruszki, nawłoć, zielona herbata, bazylia, kwiat bzu czarnego, bratek polny. Z kolei zioła łagodzące podrażnienia to: nagietek, liść babki lancetowatej, liść żywokostu, lipa i aloes. Inną grupą ziół stosowanych przy leczeniu trądziku są zioła o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, takie jak: tymianek, rozmaryn, szałwię, lawendę, oczar wirginijski oraz arnika. Inne sposoby na trądzik to picie napoju z drożdży lub stosowanie maseczek płatków owsianych, mleka i miodu, albo z surowego ogórka.

Dieta na trądzik

Dieta stosowana przy trądziku pospolitym oraz różowatym przede wszystkim powinna bazować na posiłkach niskoprzetworzonych i nie powodujących stanów zapalnych w organizmie Powinny się w niej znaleźć się przede wszystkim duże ilości świeżych warzyw i owoców. Warto sięgnąć także po produkty zmniejszające zmiany trądzikowe, takie jak:
cynk owoce morza, ryby,
błonnik i witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony,
witaminy z grupy B: rośliny strączkowe, orzechy i pestki,
kwasy omega 3 oraz witaminę E: orzechy i nasiona,olej rzepakowy lub lniany,
beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż.

Do tej pory nie stwierdzono związku między spożyciem czekolady a nasileniem trądziku. Niemniej jednak część pacjentów obserwuje zaostrzenie choroby w wyniku stosowania diety bogatowęglowodanowej, w której skład wchodzą słodycze i słodkie napoje.

Rozpocznij leczenie trądziku
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, abyś cieszyła się skórą bez niedoskonałości.

trądzik młodzieńczy leczenie
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl