fbpx

Usuwanie blizn z twarzy – sprawdź dostępne metody

usuwanie blizny na twarzy

Blizna na twarzy może negatywnie wpływać nie tylko na samoocenę danego pacjenta, ale również na postrzeganie go w oczach innych osób. Odbija się to na pewności siebie, a także kontaktach towarzyskich, co może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia oraz poziom zadowolenia z życia. Dlatego w przypadku blizn powypadkowych i potrądzikowych warto szybko reagować. Usuwanie blizny z twarzy w przypadku, gdy jest ona stosunkowo świeża, daje znacznie lepsze efekty – mogą stać się nawet całkowicie niedostrzegalne gołym okiem.

Skąd się biorą blizny potrądzikowe?

Trądzik to zmora wielu osób. W wyniku braku leczenia lub jego zbyt późnego podjęcia, a także błędów pielęgnacyjnych choroba może prowadzić do pojawienia się przebarwień i blizn potrądzikowych. Szczególnie łatwo się ich nabawić w przypadku samodzielnego wyciskania lub rozdrapywania zmian skórnych. Może to prowadzić do zakażenia bakteryjnego i pojawiania się stanów zapalnych. W efekcie skóra nie goi się prawidłowo. Blizny potrądzikowe można podzielić na następujące rodzaje:

  • zanikowe – sieć wgłębień o nieregularnych kształtach oraz różnej wielkości. Początkowo mogą być niewidoczne, lecz z upływem czasu i zanikiem kolagenu pogłębiają się, przez co stają się wyraźniejsze; 
  • przerostowe – grube, twarde i wypukłe guzki;
  • przebarwienia – różowe lub brązowe plamy na skórze.

W przypadku niektórych pacjentów blizny trądzikowe mogą być efektem genetycznych predyspozycji. 

Przygotowanie do zabiegu usuwania blizny na twarzy

Zabieg usuwania blizny na twarzy najlepiej wykonywać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy są niższe temperatury, a delikatna skóra twarzy nie jest wystawiona na działanie światła słonecznego. Na miesiąc przed zabiegiem powinno się całkowicie zrezygnować z opalania skóry. Natomiast dwa tygodnie wcześniej wskazane jest odstawienie leków oraz ziół światłouczulających, które mogą powodować powikłania po zabiegu laserowego usuwania blizn na twarzy.

Laserowe usuwanie blizny na twarzy

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2 opiera się na precyzyjnej wiązce światła, kierowanej bezpośrednio w miejsce zbliznowacenia. Promień lasera przedostaje się przez naskórek do skóry właściwej. W tym miejscu zachodzi reakcja fototermiczna, czyli woda zgromadzona w tkance zostaje podgrzana i odparowana, przez co tworzą się mikroskopijne uszkodzenia struktury tkanki. To zjawisko wyzwala naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz produkcję kolagenu, które odbudowują uszkodzenia oraz wyrównują blizny oraz ich kolor, sprawiając, że stają się niewidoczne. Warto pamiętać, że laser najlepiej działa na stosunkowo „świeże” blizny. W przypadku starych zmian skórnych wymagane może być więcej serii zabiegów, a efekty mogą nie być aż tak satysfakcjonujące. Po zabiegu może pojawić się stan podgorączkowy, co jest całkowicie naturalną reakcją organizmu, która powinna minąć po kilku godzinach. Niewskazane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, gdyż mogą one niweczyć efekty zabiegu laserowego usuwania blizny z twarzy.

Laserowe usuwanie blizny na twarzy

Inne metody usuwania blizn na twarzy

W klinice Projekt Skóra podchodzimy kompleksowo do usuwania blizny na twarzy, dlatego naszym pacjentom proponujemy różnorodne rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Z tego względu stosujemy także:

  • osocze bogatopłytkowe,
  • radiofrekwencję mikroigłową,
  • mikronakłuwanie połączone ze stosowaniem kwasów chemicznych,
  • peelingi medyczne,
  • podcinanie blizn z jednoczesnym uzupełnianiem ich kwasem hialuronowym. 

Pielęgnacja po zabiegu

Po laserowym usuwaniu blizn na twarzy może pojawić się opuchlizna, obrzęk oraz zaczerwienienia i strupki. Objawy te powinny minąć w ciągu kilku dni. Zalecane jest jednak odpowiednia pielęgnacja oraz nawilżenie skóry. W tym celu należy stosować łagodne kremy nawilżające oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. Przez 24 godziny po zabiegu nie można natomiast moczyć skóry twarzy wodą.. 

Niewskazane jest przebywanie na słońcu, w saunie oraz gorące kąpiele. Przed wyjściem z domu najlepiej stosować kremy z wysokim filtrem UV, które zapobiegają oparzeniom delikatnej i podrażnionej po zabiegu skóry. Pozwala to również uniknąć nieestetycznych przebarwień. Skóra regeneruje się całkowicie w ciągu maksymalnie 4–6 tygodni. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Jest to szczególnie ważne, bo do uzyskania satysfakcjonujących efektów w przypadku starych i głębokich blizn, może być potrzebna większa ilość sesji pod laserem frakcyjnym. 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk