fbpx

Od czego zależy wybór metody usuwania blizn?

metody usuwania blizn

Blizny na ciele są defektem estetycznym i źródłem dyskomfortu psychicznego. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które pozwalają zniwelować niechciane pamiątki po trądziku, operacji, urazie czy poparzeniu. Jak usunąć blizny i którą metodę wybrać, by zrobić to szybko, efektywnie i bez bólu? Podpowiadamy, czym warto się kierować.

Jak wybrać metodę usuwania blizny?

Dzięki medycynie estetycznej możliwe jest zmniejszenie widoczności, a nawet usunięcie niemal każdej blizny, niezależnie od jej pochodzenia. Zazwyczaj opracowanie blizny w taki sposób, by była jak najmniej widoczna, wymaga zastosowania różnych technik zabiegowych (jedne działają na wierzchnią warstwę skóry, inne docierają głębiej). 

W wyborze metod znaczenie mogą mieć takie czynniki jak rodzaj i głębokość blizny, jej powierzchnia, lokalizacja, czas, jaki upłynął od powstania zmiany. Proces usuwania blizny może okazać się wieloetapowy i długotrwały, warto odpowiednio się do niego przygotować – wiedzieć jakie plusy i minusy mają poszczególne rozwiązania. Decyzja o sposobie usunięcia blizny powinna być uzgodniona ze specjalistą: chirurgiem, dermatologiem lub kosmetologiem.

Metody usuwania blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe są bliznami hipertroficznymi (wyniesionymi ponad powierzchnię skóry), atroficznymi (zanikowymi, zagłębionymi) lub odbarwionymi. Ich głębokość, kształt i powierzchnia mogą być różne w zależności od stopnia zaawansowania trądziku.

Najtrudniej jest usunąć kraterowate blizny głębokie. Blizny płytkie można zredukować peelingami chemicznymi, np. TCA lub TCA z kwasem glikolowym. Głębsze zmian wymagają wykorzystania metod zakładających przerwanie ciągłości tkanki (np. mikronakłuwania, mezoterapii, radiofrekwencji mikroigłowej), wypełniaczy (np. kwasu hialuronowego) lub preparatów autologicznych (np. osocza bogatopłytkowego). 

Dużą popularnością cieszy się również laseroterapia, która jest mało inwazyjna, bardzo skuteczna, a przy tym wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Laserowe usuwanie blizn po trądziku to metoda, która wyjątkowo dobrze radzi sobie z uszkodzeniami wysepkowymi (cząstkowymi) skóry. Światło lasera trafia w skórę punktowo i pozostawia mikrokanalik otoczony zdrową tkanką. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych daje efekty już po pierwszym zabiegu.

Blizny wpędzają Cię w kompleksy? Nie musisz przyzwyczajać się do ich widoku. Przyjdź na konsultację do Projektu Skóra, a podpowiemy Ci, jak możesz pozbyć się tych nieestetycznych zmian.

Metody usuwania blizn pooparzeniowych

Dla stanów popoparzeniowych charakterystyczne są blizny przykurczowe, które często bywają rozległe i głębokie. W najcięższych przypadkach obejmują nie tylko skórę, ale również mięśnie i nerwy. Takie blizny mogą powodować nawet ograniczenie ruchomości. Powstają one zwykle po oparzeniach III stopnia. Blizny po oparzeniach II stopnia są płytsze i łatwiejsze do usunięcia. W obydwu przypadkach zastosowanie mają takie rozwiązania jak np. laseroterapia, mezoterapia igłowa czy radiofrekwencja. Każdą z tych metod można połączyć z terapią osoczem bogatopłytkowym. Twarde blizny pooparzeniowe dodatkowo wymagają użycia środków zmiękczających. Wyraźny efekt korekcji przy usuwaniu blizn wypukłych dają lasery frakcyjne. 

Metody usuwania blizn pooperacyjnych

Po operacjach na ciele pozostają blizny o typie zrostów, które tworzą się, kiedy gojenie przebiega niejednolicie. Jest to nieuniknione, ponieważ proces gojenia obejmuje nie tylko skórę, ale również tkanki położone głębiej. Do usuwania blizn pooperacyjnych wykorzystuje się te same metody, które mają zastosowanie w przypadku blizn pooparzeniowych i potrądzikowych, czyli m.in. ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, mezoterapię cienkoigłową, peelingi, laser frakcyjny. Możliwe jest także chirurgiczne usuwanie blizn pooperacyjnych, podejmowane najczęściej wówczas, gdy mają one postać kleoidów – przerośniętych, zgrubiałych bliznowców.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk