fbpx

Blizny po trądziku a przebarwienia – jak je rozróżnić?

Blizny po trądziku a przebarwienia – jak je rozróżnić

Trądzik to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry. Towarzyszące mu zmiany zapalne pozostawiają na skórze ślady w postaci długo utrzymujących się przebarwień oraz trwałych blizn. Są one utrapieniem nie tylko dla nastolatków, ale również dla dużego grona osób dorosłych. Czym różnią się blizny po trądziku od przebarwień? W jaki sposób można z nimi skutecznie walczyć? 

Czym się różnią przebarwienia i blizny po trądziku?

Zmiany trądzikowe o charakterze zapalnym goją się zazwyczaj z pozostawieniem ciemniejszych plam na skórze. Początkowo mają one postać czerwonych przebarwień pozapalnych i są utworzone przez skupisko rozszerzonych na skutek stanu zapalnego naczyń włosowatych. Jeśli nie będą chronione przed promieniowaniem UV emitowanym przez słońce, ulegną przekształceniu w przebarwienia pigmentacyjne. Mają one kolor brązowy i powstają w wyniku nagromadzenia się barwnika (melaniny) w skórze. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegom gabinetowym możemy zahamować ten proces i sprawić, że przebarwienia pozapalne zmniejszą się i znikną.

Blizny po trądziku powstają w wyniku rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. Są one konsekwencją nasilonych zmian ropnych i zapalnych towarzyszących trądzikowi. Blizny potrądzikowe zniekształcają skórę, są trwałe i trudne do usunięcia. Na twarzy zazwyczaj przyjmują postać wgłębień o różnej wielkości i głębokości. Zmiany o takim charakterze noszą nazwę blizn zanikowych. Blizny po trądziku na plecach i klatce piersiowej bardzo często przyjmują postać twardych w dotyku wypukłych guzków (blizny przerostowe).

Przebarwienia po trądziku – jak je wyeliminować?

W przypadku przebarwień po trądziku podstawową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry, którą można dodatkowo wesprzeć zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Podczas codziennego dbania o cerę traktują ją delikatnie. Skup się przede wszystkim na jej nawilżeniu, ukojeniu i regeneracji. W kosmetykach szukaj takich substancji jak: kwas azelainowy, kwas traneksamowy, kwas kojowy, niacynamid, arbutyna, ceramidy, alantoina oraz witamina C, A i E. Pamiętaj o codziennej fotoprotekcji. Regularne stosowanie preparatów zawierających SPF 50 zapobiega progresji przebarwień pozapalnych do pigmentacyjnych.

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień jest laseroterapia. W naszej klinice korzystamy z nowoczesnego lasera frakcyjnego CO2 Fraxis. Emitowane przez to urządzenie światło precyzyjnie trafia w przebarwienie, rozbijając barwnik na małe cząsteczki, które ulegają usunięciu. Liczba potrzebnych zabiegów jest zależna od rozległości zmiany. W klinice Projekt Skóra oferujemy również inne zabiegi usuwania przebarwień:

  • peelingi medyczne,
  • mezoterapię,
  • mikrodermabrazję,
  • radiofrekwencję mikroigłową,
  • krioterapię.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Blizny po trądziku mają charakter trwały. Odpowiednia pielęgnacja w domowych warunkach może zmniejszyć ich widoczność, ale nie zniweluje ich całkowicie. Leczenie blizn powinno być prowadzone pod okiem lekarza dermatologa. Podczas pierwszej wizyty oceni on głębokość oraz typ blizn, a także stan skóry. Zbierze również wywiad na temat chorób współistniejących i przyjmowanych leków. Dzięki temu będzie mógł zaproponować optymalną metodę leczenia zabiegowego lub farmakologicznego. Aby pozbyć się blizn po trądziku, należy je ponownie uszkodzić, a następnie zmusić skórę do prawidłowej regeneracji poprzez pobudzenie produkcji kolagenu w warunkach kontrolowanych. W klinice Projekt Skóra stosujemy następujące metody ich usuwania:

  • laserowe usuwanie blizn,
  • peelingi medyczne,
  • radiofrekwencję mikroigłową,
  • fibrynę bogatopłytkową,
  • iniekcję ze sterydów.

Blizny po trądziku i przebarwienia mogą wystąpić jednocześnie. Jeśli marzysz o ich pozbyciu się, już dzisiaj umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów, który oceni wygląd Twoich zmian potrądzikowych i zaproponuje optymalne postępowanie. W niektórych przypadkach skuteczna terapia wymaga połączenia kilku metod zabiegowych.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk