fbpx

Codzienna pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane wypryskiem atopowym, to schorzenie spotykane najczęściej u małych dzieci. Szacuje się, że z tą chorobą mierzy się nawet do 20% dzieci oraz ok.3 % dorosłych. Z tego powodu obecnie jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Objawy Atopowego zapalenia skóry wynikają z nieprawidłowej budowy skóry i zmieniają się w czasie. W jaki sposób dbać o skórę dotkniętą wypryskiem atopowym?

Atopowe Zapalenie Skóry – objawy i przyczyny

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawracająca choroba zapalna. Przyczyną jej rozwoju jest genetycznie uwarunkowane zaburzenie działania białka wchodzącego w skład komórek skóry – filagryny. W konsekwencji skóra nie jest w stanie pełnić funkcji ochronnej. Rozluźnienie połączeń pomiędzy budującymi ją komórkami sprawia, że nie stanowi już bariery dla czynników szkodliwych. Wówczas, w wyniku kontaktu z alergenem (substancją uczulającą), dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który charakteryzuje się silnym świądem, co jeszcze bardziej potęguje uszkodzenie skóry.

Zmiany skórne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry zmieniają się w zależności od wieku. U najmłodszych do 2 roku życia są one zazwyczaj zlokalizowane w okolicach policzków, czoła, a także na owłosionej skórze głowy, ramionach oraz przedniej części nóg. Nigdy nie dotykają okolicy pieluszkowej. Zmiany chorobowe mają postać zaczerwienienia, grudek, pęcherzyków, a niekiedy sączących się ran. Towarzyszy im nasilony świąd, dlatego maluch może być rozdrażniony. Z biegiem czasu skóra staje się sucha i pogrubiała, zaś zmiany skórne zmieniają swoją lokalizację. U starszych dzieci AZS lokalizuje się najczęściej w dołach łokciowych i podkolanowych, na grzbietach dłoni i rąk, a także wokół ust i dłoni. Zmiany skórne u dorosłych są jeszcze bardziej pogrubione i szorstkie. Mogą pojawić się również blizny.

Codzienna pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry wymaga podejścia holistycznego, a podstawową metodą postępowania jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Jej głównym celem jest niedopuszczenie do zaostrzenia się zmian skórnych. Należy pamiętać, że skóra dotknięta AZS nie ma wystarczającej warstwy ochronnej, przez co jest niezwykle podatna na podrażnienia. Preparaty pielęgnacyjne powinny przywracać jej szczelność i chronić przed nadmierną utratą wody. Takie zadanie spełniają emolienty – produkty kosmetyczne o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i ochronnym. Należy smarować nimi skórę co najmniej 2 razy dziennie – rano oraz wieczorem zaraz po umyciu. Kąpiele, zwłaszcza długie i gorące, sprzyjają odwodnieniu skóry. Jej uszkodzenie może zostać jeszcze bardziej nasilone przez stosowanie powszechnych preparatów myjących. Jeśli cierpisz na AZS, używaj delikatnych, emolientowych środków myjących. Unikaj drapania swędzących zmian skórnych. Zamiast tego możesz je delikatnie uciskać lub poklepywać. Pomocne mogą się również okazać okłady z mokrej gazy.

Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Skóra dotknięta AZS jest niezwykle delikatna, dlatego na wiele czynników reaguje podrażnieniem. Jeśli zauważyłeś/-aś nasilenie zmian chorobowych po kontakcie z niektórymi kosmetykami, środkami do prania lub po spożyciu określonych pokarmów, unikaj ich. Podobna reakcja może również wystąpić w porze pylenia roślin. Ograniczenie kontaktu z czynnikami uczulającymi prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji objawów atopowego zapalenia skóry.

W klinice Projekt Skóra wiemy, że skuteczna terapia atopowego zapalenia skóry wymaga podejścia holistycznego. Jeśli zauważyłeś/-aś u siebie lub u swojego dziecka zmiany skórne typowe dla tego schorzenia, umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów. Lekarz dermatolog podzieli się z Tobą informacjami na temat pielęgnacji skóry, a w razie konieczności włączy odpowiednie leczenie. W przypadku nasilonych objawów AZS konieczne może być miejscowe stosowanie preparatów sterydowych. W terapii atopowego zapalenia skóry zastosowanie mają również leki przeciwhistaminowe oraz immunosupresyjne, a także dietoterapia, psychoterapia i fototerapia.

5/5 - (1)

One thought on “Codzienna pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

  1. Maggi says:

    Do pielęgnacji skóry z AZS, szczególnie u tych najmłodszych dzieci, polecam Balsam Atopigo. Stosuje w domu na co dzień, jest delikatny i doskonale łagodzi podrażnioną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk