fbpx

Badanie trichoskopowe, czyli badanie trychologiczne – na czym polega?

Na czym polega badanie trychologiczne skóry głowy

Badanie trichoskopowe, obok wywiadu, stanowi podstawowy element diagnostyki trychologicznej. Umożliwia ocenę zarówno struktury włosów, jak i stanu skóry głowy. To proste badanie pozwala na rozpoznanie przyczyn utraty włosów i powodu uciążliwych zapaleń skóry głowy. Dzięki niemu trycholog może zalecić odpowiedni sposób leczenia lub zdecydować o konieczności pogłębienia diagnostyki. Na czym polega badanie trichoskopowe? Jeśli chcesz wiedzieć, czytaj dalej!

Na czym polega badanie trychologiczne skóry głowy?

Badanie trychologiczne skóry głowy, czyli trichoskopia, to nowoczesna metoda obrazowania skóry głowy i cebulek włosów. Umożliwia ich oglądanie w dużym powiększeniu i rozpoznanie wielu schorzeń włosów i skóry głowy. Trichoskop to urządzenie łączące w sobie mikroskop i komputer. W klinice Projekt Skóra badanie trichoskopowe wykonujemy przy użyciu wideodermatoskopu, który pozwala na uzyskanie nawet 140-krotnego powiększenia oglądanego obrazu. W takcie badania trycholog dokładnie ogląda i fotografuje trzy strategiczne obszary skóry głowy – okolicę czołową, skroniową oraz potyliczną. Wyniki badania są analizowane przez specjalistę dermatologii, zajmującego się trychologią. Na jego podstawie zostaje podjęta decyzja o dalszym leczeniu. Całe badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i stanowi podstawę diagnostyki trychologicznej.

Niezwykle ważną rolę odgrywa właściwe przygotowanie się do trichoskopii. Na 3 dni przed badaniem nie należy myć włosów. W tym czasie nie należy również farbować włosów i wykonywać trwałej ondulacji. W dniu badanie nie wolno nakładać na włosy żadnych kosmetyków służących do ich stylizacji. Całe badanie trwa ok. 30 minut, a wyniki są dostępne po 7-14 dniach.

Jakie są wskazania do wykonania badania trichoskopowego?

Wskazaniami do wykonania badania trichoskopowego jest obecność niepokojących objawów mogących sugerować choroby skóry głowy i włosów. Należą do nich:

 • swędzenie, pieczenie oraz nadmierne łuszczenie się skóry głowy,
 • zaczerwienienia oraz wypryski zlokalizowane na skórze głowy,
 • łojotok skóry głowy,
 • nadmierne wypadanie włosów.

Takich dolegliwości nie wolno bagatelizować. Wczesne wykrycie przyczyny problemów i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego oraz, jeśli to konieczne zabiegowego, są w stanie poprawić kondycję włosów.

Badanie trychologiczne a przyczyny wypadania włosów

Badanie trychologiczne umożliwia rozpoznanie przyczyny nadmiernej utraty włosów. Jest to problem, który stanowi najczęstszy powód wizyty w gabinecie specjalisty zajmującego się leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Prawidłowo w ciągu dnia może wypadać od 50 do 100 włosów. Ich nadmierna utrata może być spowodowane przez wiele przyczyn. Ze względu na to wyróżnia się następujące rodzaje łysienia:

 • łysienie androgenowe – ma odmienny wygląd u mężczyzn i kobiet,
 • łysienie telogenowe,
 • łysienia anagenowe,
 • łysienie plackowate,
 • łysienie mechaniczne – trichotillomania,
 • łysienie bliznowaciejące,
 • łysienie związane z przyczynami hormonalnymi.

Każdy z typów łysienia wymaga innego sposobu leczenia, dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniego rozpoznania. Trichoskopia jest również pomocna w rozpoznaniu przyczyny przewlekłego zapalenia skóry głowy np. nadmiernego łojotoku, egzemy czy łuszczycy.

W klinice Projekt Skóra w Warszawie oferujemy Ci współpracę z najlepszymi specjalistami zajmującymi się leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Nasi trycholodzy wykorzystują nie tylko swoją szeroką wiedzę dermatologiczną, ale również wiedzę z zakresu kosmetologii, dietetyki oraz psychologii. Wszystko to poparte jest doświadczeniem. Możesz nam śmiało zaufać!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk