fbpx

Zmiany skórne: czy hormony mają wpływ na zmiany na skórze?

usuwanie zmianon skórnych w warszawie

Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu. Pełni wiele funkcji i jest czułym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Pojawiające się na jej powierzchni zmiany patologiczne mogą być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wykwity skórne powinny wzbudzić Twój niepokój, czytaj dalej!

Zmiany skórne – rodzaje

Zmiany skórne, w nomenklaturze medycznej nazywane wykwitami, są objawem dermatoz, czyli chorób skóry. Niektóre z nich, wspólnie z innymi objawami zgłaszanymi przez pacjenta, mogą naprowadzać na rozpoznanie schorzeń ogólnoustrojowych np. chorób autoimmunologicznych lub zaburzeń hormonalnych. Wykwity skórne można podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy zaliczane są zmiany pojawiające się w początkowej fazie procesu chorobowego. Należy do nich:

  • plama – czyli zmiana zabarwienia pewnego fragmentu skóry, która jest niewyczuwalna przy dotyku. Np. czerwone plamy na ciele mogą sugerować alergię, rumień wędrujący (powiększająca się plama z centralnym przejaśnieniem) to zmiana skórna charakterystyczna dla boreliozy,
  • grudka – to zmiana wynosiła ponad powierzchnię skóry o wielkości do 1 cm. Wykwit o większym rozmiarze nosi nazwę tarczki. Ustępują bez pozostawienia blizny,
  • guz – to wyniosła zmiana skórna o znacznej wielkości. Goi się z pozostawieniem blizny,
  • pęcherz – wyniosły wykwit skórny wypełniony przezroczystym płynem,
  • krosta – w odróżnieniu od pęcherza wypełniona jest treścią ropną,
  • bąbel – to wyniosła zmiana skórna koloru białego lub różowego o znacznej spoistości. Bąble na skórze są objawem chorób nazywanych pokrzywkami, których przyczyną najczęściej jest alergia.

Wykwity wtórne powstają w wyniku progresji zmian pierwotnych i są ich następstwem. Można do nich zaliczyć: strupy, owrzodzenia, nadżerki, blizny, a także przeczosy (linijne ubytki naskórka powstające w wyniku drapania), pęknięcia i sięgające znacznie głębiej rozpadliny. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd, ból oraz pieczenie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?

Zmiany skórne pojawiające się na ciele mogą być objawem zaburzeń hormonalnych lub chorób autoimmunologicznych. Mogą również świadczyć o reakcji alergicznej lub zakażeniu, a także mieć podłoże nowotworowe. Proces złośliwy w szczególności sugerują wykwity o charakterze guzów, ulegające owrzodzeniom.

Zmiany skórne w zaburzeniach hormonalnych

Do zmian skórnych sugerujących zaburzenia hormonalne należą:

  • trądzik i nadmierny łojotok – może być objawem podwyższonego poziomu androgenów,
  • sucha, zimna i blada skóra, łatwo ulegająca uszkodzeniom – charakterystyczne zmiany skórne w niedoczynności tarczycy,
  • rozstępy, łatwe siniaczenie się, teleangiektazje (poszerzenie naczynek) – to objawy sugerujące nadczynność kory nadnerczy,
  • rogowacenie ciemne skóry to brązowo-brunatne przebarwienia zlokalizowane na karku lub w fałdach skórnych – to zmiany skórne mogące sugerować cukrzycę lub insulinooporność.

Zmiany skórne o charakterze alergicznym

Silny świąd, zaczerwienienie, wysypka oraz bąble pokrzywkowe to zmiany skórne z dużym prawdopodobieństwem sugerujące alergię. Mogą się one lokalizować na różnych częściach ciała. Najczęściej swędzące zmiany skórne są zlokalizowane na szyi, tułowiu oraz twarzy. Alergenem, czyli substancją wywołującą reakcję tego typu, może być pokarm np. mleko krowie, jajka, składniki zawarte w kosmetykach, a także w lekach.

Zmiany skórne w chorobach autoimmunologicznych

Zmiany skórne w chorobach autoimmunologicznych mogą mieć wiele postaci. Rumień w kształcie motyla zlokalizowany na policzkach, nasilający się po ekspozycji na światło słoneczne to jeden z charakterystycznych objawów tocznia rumieniowatego układowego. Wypadanie włosów, niebolesne nadżerki i owrzodzenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, a także wysypka pojawiająca się w okolicach narażonych na promieniowanie UV, również są symptomami tego schorzenia.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Skóra jest odbiciem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. W Klinice Projekt Skóra doskonale o tym wiemy. Jeśli na Twoim ciele pojawiły się jakieś niepokojące zmiany skórne, nie bagatelizuj tego i już dzisiaj umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów. 

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk