fbpx

Wizyta u wenerologa – dlaczego nie warto zwlekać?

Wizyta u wenerologa – dlaczego nie warto zwlekać

Lekarz wenerolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do rozwoju powikłań zagrażających płodności, a nawet życiu. Z tego powodu z wizytą u lekarza wenerologa nie warto zwlekać. Szybkie wykrycie choroby wenerycznej skraca okres terapii i chroni przed rozwojem groźnych powikłań.

Z jakim objawami należy udać się do lekarza wenerologa?

Zaczerwienienie, krosty, pęcherzyki oraz owrzodzenia zlokalizowane na narządach płciowych zewnętrznych mogą być objawem chorób przenoszonych drogą płciową. Często towarzyszą im takie dolegliwości jak uporczywy świąd oraz pieczenie okolic intymnych, a także wyciek nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej lub pochwy. Wystąpienie takich objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza wenerologa. Jednak wiele infekcji wenerycznych może mieć bezobjawowy przebieg, dlatego z porady Specjalisty dermatologii i wenerologii powinny również skorzystać partnerzy seksualni chorego oraz osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia – często zmieniające partnerów.

Dlaczego leczenie chorób wenerycznych jest takie ważne?

Choroby weneryczne mogą mieć bezobjawowy przebieg, doprowadzając po cichu do rozwoju groźnych powikłań np. zapalenia narządów miednicy mniejszej, bezpłodności czy też upośledzenia odporności w przypadku zakażenia wirusem HIV. Część z nich może stanowić zagrożenie dla życia. Cechą charakterystyczną niektórych infekcji przenoszonych drogą seksualną np. kiły, rzeżączki, chlamydii jest samoistne ustępowanie dolegliwości. To jednak nie oznacza, że uległy one samowyleczeniu. Po upływie kilku tygodni pozornego zdrowia mogą pojawić się inne objawy świadczące o większym rozsiewie infekcji. Z tego powodu, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany chorobowe w okolicach intymnych, zgłoś się jak najszybciej do lekarza wenerologa. Tak samo postąp, w sytuacji, gdy u Twojej partnerki lub partnera wystąpiły niepokojące dolegliwości, a Ty nie masz żadnych objawów. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia, w wielu przypadkach gwarantują całkowite wyleczenie. W ten sposób masz szansę uchronić siebie, a także swoich potencjalnych partnerów seksualnych przed groźnymi powikłaniami chorób wenerycznych.

Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Oto kilka zasad, dzięki którym zmniejszysz ryzyko zakażenia się chorobami wenerycznymi:

  • podczas kontaktów seksualnych z nowym partnerem lub partnerką zawsze używajcie prezerwatyw,
  • jeśli często zmieniasz partnerów seksualnych, zgłoś się do lekarza wenerologa, który skieruje Cię na przesiewowe badania wykrywające choroby przenoszone drogą płciową,
  • unikaj przygodnych kontaktów seksualnych,
  • jeśli zauważysz u siebie objawy mogące sugerować infekcję weneryczną, jak najszybciej udaj się do lekarza wenerologa. Do czasu wdrożenia skutecznego leczenia unikaj kontaktów seksualnych.

Choroby weneryczne nie powinny stanowić powodu do wstydu. Jak każda choroba, one również wymagają leczenia. W ofercie klinki Projekt Skóra znajdziesz możliwość odbycia konsultacji wenerologicznej. Na podstawie towarzyszących Ci objawów oraz testów na choroby weneryczne nasz Specjalista ustali szczegółowy harmonogram terapii. Gwarantujemy dyskrecję i zapewniamy skuteczne leczenie.

4.7/5 - (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk