fbpx

Czym zajmuje się specjalista dermatolog – wenerolog?

Czym zajmuje się Specjalista dermatolog – wenerolog

Wenerologia to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Schorzenia tego typu bardzo często objawiają się zmianami skórnymi i śluzówkowymi. Z tego powodu wenerologia jest zawarta w programie specjalizacyjnym dermatologii. Po ukończeniu tej specjalizacji lekarz uzyskuje tytuł Specjalisty dermatologii oraz wenerologii.

Specjalista dermatolog – wenerolog – czym się zajmuje?

Dermatologia w połączeniu z wenerologią stanowi jedną ze specjalizacji lekarskich. To znaczy, że każdy Specjalista dermatologii posiada również niezbędną wiedzę pozwalającą na rozpoznawanie i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową (wenerycznych). Schorzenia tego typu charakteryzują się stanem zapalnym oraz zmianami na skórze lub błonach śluzowych okolic intymnych. Z tego powodu dermatologia – dziedzina medycyny zajmująca się chorobami skóry, jest ściśle związana z wenerologią. Choroby przenoszone drogą płciową to schorzenia zakaźne wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Do najczęściej występujących chorób wenerycznych należą:

 • kiła,
 • rzeżączka,
 • chlamydioza,
 • kandydoza,
 • kłykciny kończyste,
 • bakteryjne zapalenie pochwy,
 • opryszczka,
 • rzęsistkowica,
 • ureaplasma.

Zadaniem lekarza wenerologa jest diagnostyka, leczenie oraz podnoszenie świadomości pacjentów na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Kiedy należy udać się do lekarza wenerologa?

W naszym społeczeństwie choroby okolic intymnych bardzo często uznawane są za wstydliwe. Konsekwencją czego jest skrępowanie pacjenta, który unika wizyty u lekarza wenerologa. Tymczasem nie ma się czego wstydzić. Choroby weneryczne wymagają leczenia. Bagatelizowanie ich objawów może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych powikłań np. bezpłodności. W przypadku pojawienia się zmian skórnych lub śluzówkowych np. zaczerwienienia, krostek, pęcherzyków, owrzodzeń, zlokalizowanych na zewnętrznych narządach płciowych, a także świądu, pieczenia tej okolicy oraz nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej, skonsultuj się z lekarzem wenerologiem. Zmiany chorobowe umiejscowione w okolicy genitalnej nie zawsze są spowodowane przez infekcje przenoszone drogą kontaktów seksualnych np. kiłę, rzeżączkę, opryszczkę lub chlamydię. Mogą mieć one etiologię alergiczną lub nowotworową, a także być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych np. łuszczycy, liszaja twardzinowego lub płaskiego.

Jak wygląda wizyta u lekarza wenerologa?

Celem wizyty u lekarza wenerologa jest rozpoznanie chorób okolic intymnych i zalecenie odpowiedniej terapii. Sam jej przebieg jest podobny do wizyt odbywanych w gabinecie dermatologicznym. W czasie jej trwania Specjalista zbiera dokładny wywiad dotyczący zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości, chorób współistniejących oraz przyjmowanych na co dzień leków. Następnie przeprowadza badanie wenerologiczne polegające na dokładnym oglądaniu zmian chorobowych. Może on również zlecić wykonanie dodatkowych badań mikrobiologicznych lub laboratoryjnych. Po ustalenie rozpoznania lekarz wenerolog ustala plan leczenia i edukuje pacjenta, w jaki sposób może się on uchronić przed chorobami wenerycznymi.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Choroby weneryczne mogą przytrafić się każdej aktywnej seksualnie osobie. W Klinice Projekt Skóra możesz liczyć na komfort oraz dyskrecję podczas konsultacji z lekarzem wenerologiem. Jeśli zauważyłeś/-aś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, u Twojego partnera lub partnerki została wykryta choroba weneryczna lub po prostu pragniesz się przebadać, już dzisiaj umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów.

4.5/5 - (22)

5 thoughts on “Czym zajmuje się specjalista dermatolog – wenerolog?

 1. Ewa Janczak says:

  Fantastycxne miejsce…. IZnajkomita ekipalekarska… lekarze kompetentni i mila obsluga.. mam nowa twarz I nowe zycie!!! Dziekuje Bardzo Bardzo

 2. Ewa Janczak says:

  Dziekuje jeszcze raz za wspanialy zabieg .. mam nowa twarz I nowe zycie !! Lekarze wspanialy I kompetentni…i ta domowy atmosfera w pieknym otoczeniu
  Bardzo Bardzo dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk