fbpx

Skąd biorą się pieprzyki na ciele?

Skąd biorą się pieprzyki

Pieprzyki mogą powstawać w różnych okresach życia. Niektóre z nich są obecne już w chwili narodzin, inne pojawiają się wraz z upływem lat. Czynnikiem ryzyka rozwoju znamion barwnikowych, podobnie jak czerniaka, jest przewlekłe narażenie skóry na promieniowanie słoneczne. Zabieg laserowego usuwania pieprzyków pozwala na pozbycie się znamion skórnych nieposiadających cech złośliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd biorą się pieprzyki, jakie są ich rodzaje i na czym polega zabieg ich laserowego usuwania, czytaj dalej!

Skąd biorą się pieprzyki na ciele i jakie są ich rodzaje?

Znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami, to zmiany skórne obecne na ciele każdego człowieka. Wywodzą się z melanocytów (komórek pigmentowych), które są zlokalizowane w warstwie podstawnej naskórka. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do namnożenia się melanocytów i zwiększenia ilości produkowanego przez nich barwnika – melaniny. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem słońca. W efekcie skóra brązowieje, a w niektórych miejscach powstają nowe pieprzyki. Znamiona barwnikowe mają postać ostro odgraniczonych plam, które mogą mieć różną barwę – od czarnej, przez brązową i niebieską aż do koloru skóry. Najczęściej powstają w miejscach odsłoniętych, narażonych na przewlekłą ekspozycję promieni słonecznych np. na twarzy, przedramionach, grzbietach rąk oraz na karku. Ze względu na czas ich powstania można wyróżnić następujące rodzaje pieprzyków:

  • wrodzone – są widoczne już w chwili urodzenia. Przeważnie mają postać pojedynczej zmiany skórnej o owalnym kształcie i jednolitym kolorze. Zazwyczaj są pokryte włoskami,
  • nabyte – powstają w ciągu całego życia, większość z nich rozwija się w wieku dojrzewania i we wczesnej dorosłości.

Znamiona barwnikowe nabyte, w zależności od wyglądu i związanego z nim ryzyka rozwoju czerniaka, mogą mieć postać łagodną lub atypową (inaczej dysplastyczną). Te pierwsze charakteryzują się regularnym i symetrycznym kształtem, równomiernym zabarwieniem i dobrze odgraniczonymi brzegami. Rzadko ulegają progresji do czerniaka – nowotworu wywodzącego się z melanocytów. Znamiona barwnikowe atypowe mają nieregularny kształt oraz barwę, a także wielkość powyżej 5 mm. Mogą ulec zezłośliwieniu w kierunku czerniaka, dlatego wymagają stałej obserwacji dermatologicznej co 6-12 miesięcy.

Wygląd zmian skórnych może zmieniać się wraz z wiekiem. Znamiona barwnikowe łagodne mogą ulegać progresji do atypowych, a te do czerniaka. Z tego powodu każdy pieprzyk wymaga regularnej kontroli dermatologicznej raz do roku. 

Jakie są wskazanie do usunięcia pieprzyków?

Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia pieprzyka są cechy wskazujące na duże ryzyko rozwoju czerniaka. Jeśli zauważyłeś/-aś, że któreś z Twoich znamion barwnikowych ma nieregularne zabarwienie, jego kształt i wielkość uległy zmianie, a na jego powierzchni pojawiły się guzki lub owrzodzenia, jak najszybciej udaj się do lekarza dermatologa. Poza tym zalecane jest również usunięcie znamion barwnikowych narażonych na przewlekłe drażnienie np. umiejscowionych na karku, ramionach oraz środkowej linii pleców, nawet jeśli nie przejawiają one charakteru złośliwego. Kolejnym wskazaniem są względy estetyczne. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianego pieprzyka, możesz to zrobić w naszej klinice za pomocą bezkrwawego zabiegu laseroterapii.

Laserowe usuwanie pieprzyków – kiedy można je wykonać?

Laserowe usuwanie pieprzyków pozwala na pozbycie się zmiany skórnej bez wykorzystania skalpela chirurgicznego. Brak lub minimalna blizna, szybkie gojenie się i brak konieczności zakładania szwów to istotne zalety tej metody. Cały zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest prawie bezbolesny. O kwalifikacji do wykonania zabiegu laserowego usuwania pieprzyków decyduje lekarz dermatolog na podstawie ich wyglądu oraz badania dermatoskopowego pieprzyka.

Laserowe usuwanie pieprzyków – na czym polega?

W naszej klinice korzystamy z nowoczesnego lasera frakcyjnego CO2 FRAXIS z certyfikatem FDA. Emitowana przez to urządzenie wiązka lasera wnika do wody, stanowiącej składnik usuwanego znamienia skórnego. Dzięki temu ulega ono odparowaniu lub odcięciu. Wycięte zmiany można następnie poddać badaniu histopatologicznemu w celu dokładniejszej analizy.

W klinice Projekt Skóra wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęty medyczne i działamy zgodnie z najnowszą wiedzą. Jeśli chcesz skontrolować swoje pieprzyki, już dzisiaj zgłoś się na wizytę do jednego z naszych lekarzy dermatologów. Na podstawie badania dermatoskopowego, Specjalista ustali plan dalszego postępowania – usunięcie zmiany lub regularne kontrole dermatologiczne.

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk