fbpx

Rozstępy – gdzie najczęściej się pojawiają i dlaczego?

przyczyny występowania rozstępów

Rozstępy to częsta przypadłość, będąca dla wielu osób źródłem kompleksów. Na szczęście istnieje wiele metod zabiegowych charakteryzujących się skutecznością w ich usuwaniu lub zmniejszeniu widoczności. Czym tak właściwie są rozstępy i z jakich powodów się pojawiają? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej!

Co to są rozstępy i jakie są przyczyny ich powstania?

Rozstępy pod względem wyglądu przypominają blizny. Ich pojawienie się jest spowodowane zaburzeniem struktury skóry właściwej – warstwy skóry zbudowanej z licznych włókien kolagenowych oraz elastynowych. Powstanie rozstępów jest wynikiem ich rozerwania oraz ścieńczenia skóry. Początkowo mają one postać czerwonych wrzecionowatych pasm. Jest to faza zapalna. Następnie, w fazie zanikowej, zamieniają się w białe rozstępy. Wówczas stają się nieco mniej widoczne. Do przyczyn mogących spowodować powstawanie rozstępów należą:

 • nadmierny przyrost masy ciała – nadmiar tkanki tłuszczowej lub mięśniowej nadmiernie rozciąga skórę,
 • szybki wzrost – jest często przyczyną powstawania rozstępów u nastolatków,
 • zaburzenia hormonalne – w szczególności nadmiar kortyzolu np. w zespole Cushinga,
 • miejscowe oraz ogólnoustrojowe przyjmowanie glikokortykosteroidów,
 • ciąża – przyczyniają się do tego zarówno zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie w organizmie kobiety, jak i nadmierne rozciągnięcie skóry przez powiększającą się macicę,
 • predyspozycje genetyczne.

Rozstępy lokalizują się w miejscach najbardziej narażonych na rozciąganie. Najczęściej pojawiają się na udach, piersiach oraz brzuchu. U nastolatków w okresie skoku wzrostowego oraz u osób, które szybko przybrały na wadze mogą lokalizować się na plecach.

Jak można zapobiec pojawieniu się rozstępów?

Ryzyko pojawienie się rozstępów można w pewnym stopniu zniwelować poprzez stosowanie się do konkretnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Zbilansowany sposób żywienia bogaty w pokarmy będące doskonałym źródłem makro- oraz mikroelementów (np.cynku) ma pozytywny wpływ na kondycję skóry właściwej. Warto również do swojej codziennej pielęgnacji włączyć produkty nawilżające. Sucha i uszkodzona skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia. Wymienione zasady, choć zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów, nie zawsze są w stanie im zapobiec. Predyspozycje genetyczne, ciąża, skok wzrostowy, a także współistniejące zaburzenia hormonalne, to czynniki na które mamy niewielki wpływ. Jeśli zauważysz pojawienie się pierwszych rozstępów, zacznij stosować specjalne kremy przeznaczone do ich pielęgnacji. Jednak przed zakupem konkretnego preparatu udaj się na wizytę do lekarza dermatologa, który dobierze krem na rozstępy z odpowiednim składem.

Usuwanie rozstępów

Rozstępy, podobnie jak blizny, powstają w wyniku zmian zachodzących w głębokich warstwach skóry – w skórze właściwej. Właśnie dlatego ich usuwanie to długotrwały proces wymagających ściśle ukierunkowanego działania. W Klinice Projekt Skóra z myślą o tym przygotowaliśmy rozbudowaną ofertę zabiegów na rozstępy, charakteryzujących się wysoką skutecznością. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam zaobserwować, że w tej przypadłości najlepiej sprawdza się terapia łączona złożona z kilku rodzajów zabiegów. Podczas pierwszej konsultacji lekarz dermatolog rozpozna charakter i głębokość rozstępów, i na tej podstawie dobierze optymalne postępowanie.

Do metod stosowanych w celu usunięcia i zmniejszenia widoczności rozstępów należą:

 • laserowe usuwanie rozstępów,
 • peelingi medyczne,
 • mezoterapia,
 • radiofrekwencja mikroigłowa (RF),
 • mikronakłuwanie połączone z głębokim złuszczaniem skóry kwasem TCA,
 • mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym.

Klinika Projekt Skóra może pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii medycyny estetycznej oraz wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Jeśli rozstępy są dla Ciebie źródłem kompleksów, nie zwlekaj i już teraz zgłoś się na konsultację do jednego z naszych Specjalistów.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk