fbpx

Rozstępy u mężczyzn. Poznaj przyczyny, powody występowania i metody ich usunięcia

rozstępy u mężczyzn

Chociaż rozstępy są utożsamiane głównie z kobietami, to problem charakterystycznych pręgowatych zmian na skórze jest niezależny od płci. Nieestetyczne, będące źródłem kompleksów rozstępy bardzo często pojawiają się również u mężczyzn. Wyjaśniamy, na skutek czego powstają rozstępy u mężczyzn – na udach, plecach, brzuchu, łydkach, bicepsie czy kolanach. Przedstawiamy też skuteczne sposoby na to, jak usunąć rozstępy u mężczyzn.

Skąd się biorą rozstępy u mężczyzn? Przyczyny powstawania

Rozstępy u mężczyzn, tak samo jak u kobiet, mogą mieć wiele różnych przyczyn. W przypadku panów do powstawania pręgowatych pasm przyczyniają się najczęściej intensywne treningi na siłowni. Szybki przyrost masy powoduje rozciągnięcie skóry. W efekcie tego dochodzi do jej uszkodzeń, których skutkiem są pęknięcia, czyli rozstępy. 

U mężczyzn, które trenują regularnie, problem rozstępów jest powszechną przypadłością. Przyjmowane na budowę masy sterydy również mogą prowadzić do powstawania rozstępów na skórze, która na skutek stosowanie leków steroidowych jest osłabiona i bardziej podatna na pękanie.

Rozstępy u mężczyzn powstają nie tylko w dorosłym życiu. Na pojawienie się blizn narażeni są też nastolatkowie – w okresie dojrzewania, na skutek gwałtownego wzrostu, skóra nadmiernie się rozciąga i pojawiają się na niej rozstępy. 

To jednak nie wszystko – rozstępy u mężczyzn mogą być również efektem zaburzeń hormonalnych, dużych wahań wagi czy predyspozycji genetycznych.

Rozstępy u mężczyzn – miejsca występowania i ich wygląd

Rozstępy mogą występować na różnych częściach męskiego ciała, przede wszystkim tych, w obrębie których następuje szybki przyrost masy (mięśniowej lub tłuszczowej). Najczęściej spotykane są u mężczyzn:

Rozstępy łatwo rozpoznać. W początkowej fazie (faza zapalna) wyglądają jak czerwone lub fioletowawe pęknięcia. Skóra wokół nich swędzi i piecze, jest cienka i napięta. W fazie zaniku rozstępy są białe – kolor ten oznacza, że ustąpił stan zapalny. W tym przypadku całkowite pozbycie się blizn jest już niemożliwe. Leczone rozstępy stają się jaśniejsze, a dzięki temu mniej widoczne, jednak nie znikają.

Domowe sposoby na rozstępy u mężczyzn

Dla wielu mężczyzn rozstępy są powodem do wstydu. Dlatego w pierwszej kolejności prowadzą z nimi walkę w domowym zaciszu. Najpopularniejszym sposobem zmniejszania widoczności pręgowatych zmian jest stosowanie kosmetyków, zwłaszcza kremów na rozstępy u mężczyzn, w składzie których znajdują się: witaminy (A, C, E i z grupy B), kolagen, krzem, cynk i magnez. Dobre efekty przynoszą również preparaty z olejkiem migdałowym czy jojoba.

Regularnie aplikowane kosmetyki dbają o nawilżenie i odżywienie skóry. Warto nakładać je podczas dość energicznego masażu, który dodatkowo poprawi ukrwienie skóry. W przeciwdziałaniu rozstępom ważne jest również picie dużych ilości wody oraz stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa.

Rozstępy, wrzecionowate pęknięcia na skórze, odbierają pewność siebie. Niewielkie i słabo widoczne zmiany warto niwelować za pomocą domowej pielęgnacji. Jeśli jednak problem jest zaawansowany lub zależy nam na pozbyciu się czerwonych rozstępów u mężczyzn, konieczne będą specjalistyczne zabiegi.

Zabiegi kosmetyczne – jak leczyć rozstępy u mężczyzn?

Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne w walce z rozstępami dla mężczyzn. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i wykonywane w jej ramach specjalistyczne zabiegi na rozstępy. Wbrew obiegowej opinii, chętnie korzystają z nich nie tylko panie – również panowie coraz częściej goszczą w klinikach kosmetologicznych, w których mogą zadbać o swój wygląd. 

Jakie zabiegi kosmetyczne pozwalają pozbyć się świeżych, czerwonych rozstępów u mężczyzn? Do najpopularniejszych sposobów na usuwanie charakterystycznych pęknięć należą:

  • laseroterapia – w naszej Klinice polecamy zabiegi laserem tulowym Lavieen, polegające na wykorzystaniu kontrolowanej emisji wiązki światła, która dociera do głębokich warstw naskórka w miejscach rozstępów. Innowacyjne urządzenie działa precyzyjnie, wyłącznie na obszary z defektem estetycznym, bez wpływu na sąsiednie tkanki. Zabieg laseroterapii jest bezinwazyjny, a po jego wykonaniu Pacjent może wrócić do codziennych czynności.
  • radiofrekwencja mikroigłowa – kolejnym ze sposobów na usuwanie rozstępów u mężczyzn jest radiofrekwencja mikroigłowa, która polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł do określonej głębokości skóry i następnej emisji fali radiowej nagrzewającej skórę. Energia wytwarzana w tkance inicjuje regenerację skóry i powstawanie nowych struktur kolagenowych.
  • mezoterapia igłowa – na rozstępy u mężczyzn rekomendujemy również wykonywany w Klinice Projekt Skóra zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę właściwą niewielkich ilości substancji leczniczych. Ich zadaniem jest pobudzenie krążenia i zwiększenie lipolizy (metabolizmu komórek tłuszczowych). 

Najlepsze efekty usuwania rozstępów u mężczyzn można osiągnąć dzięki zastosowaniu terapii łączonej. O wyborze odpowiedniego zabiegu lub zabiegów decyduje Specjalista, na podstawie wywiadu z Pacjentem i po obejrzeniu rozstępów na jego skórze.

Obserwujesz u siebie białe lub czerwone rozstępy na bicepsie, plecach, brzuchu, udach lub łydkach? Zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów lub zmniejszyć ich widoczność? Zapraszamy na konsultację ze Specjalistą – w Klinice Projekt Skóra oferujemy skuteczne i bezpieczne zabiegi na rozstępy u mężczyzn.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk