fbpx

Czerwone (świeże) rozstępy: czym są i jak wyglądają? Poznaj przyczyny i metody ich leczenia

Czym są czerwone rozstępy?

Czerwone rozstępy to zmiany na skórze powstałe wskutek mechanicznego rozciągania włókien kolagenowych i elastynowych. Dobra wiadomość jest taka, że świeże blizny łatwiej poddają się terapii. Dlatego wszelkie działania mające na celu ich likwidację powinny rozpocząć się właśnie na tym etapie. Poznaj mechanizm rozwoju czerwonych rozstępów i dowiedź się jakie metody ich usuwania są najskuteczniejsze!

Czym są i jak wyglądają czerwone rozstępy?

Czerwone rozstępy to ubytki o wrzecionowatym kształcie, położone najczęściej równolegle obok siebie. Wokół otacza je zdrowa tkanka, jednak skóra w ich obrębie jest cienka i pomarszczona, niczym pergamin. Powstanie świeżych rozstępów w dużej mierze determinują m.in. czynniki genetyczne. Jeżeli najbliższa osoba boryka się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia również odziedziczą skłonność do tworzenia się nieestetycznych zmian. Warto podkreślić, że problem rozstępów pojawia się znacznie częściej u osób o jasnej karnacji, gdyż skóra tego typu jest znacznie bardziej delikatna i tym samym narażona na uszkodzenia mechaniczne. Wpływ na świeże rozstępy mają również gwałtowne zmiany wagi (zarówno chudnięcie jak i tycie), wahania hormonalne, szybki wzrost oraz zażywanie niektórych leków.

Wyróżniamy dwie fazy rozwoju rozstępów:

  • faza I (zapalna) – trwa ok. pół roku, wówczas świeże rozstępy dopiero zaczynają się pojawiać, przybierając sino-czerwone zabarwienie. W obrębie skóry właściwej występuje niewielki obrzęk i miejscowy stan zapalny. Naczynia krwionośne są rozszerzone, a w ich świetle obecne są nacieki limfocytów. Wiele osób w tej fazie odczuwa swędzenie i pieczenie zmian. Na tym etapie szansę na trwałą likwidację rozstępów za pomocą zabiegów medycyny estetycznej są największe.
  • faza II (zanikowa)rozstępy stopniowo bledną i stają się mniej widoczne (ich zabarwienie jest zbliżone do koloru otaczającej je tkanki). Pomimo procesu blaknięcia pozostają widoczne na skórze jako białe lub perłowe prążki. Wówczas przywrócenie pożądanego stanu skóry wymaga zdecydowanie większej ilości terapii.

Jak pozbyć się czerwonych rozstępów?

W terapii czerwonych rozstępów stosuje się identyczne metody, jak w przypadku leczenia blizn, których celem jest zwiększenie zdolności regeneracyjnych skóry właściwej. Należą do nich:

  • Laseroterapia usuwanie czerwonych rozstępów laserem tulowym Lavieen to świetny sposób na trwałe pozbycie się zmian i wzmocnienie skóry. Światło urządzenia wynika w głębsze warstwy tkanki, likwidując starsze komórki. Proces powoduje szereg korzystnych reakcji w naszym organizmie. Prowadzi do wygładzenia blizn oraz wyrównania kolorytu.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala leczyć zarówno nowe, jak i stare rozstępy. Zabieg wykazuje się dwutorowym działaniem – nakłuwanie skóry mikroigłami powoduje mechaniczne uszkodzenie tkanek, w wyniku czego dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych. Z kolei przegrzanie skóry za pomocą fal radiowych stymuluje jej odnowę.
  • Zabiegi złuszczające – z wykorzystaniem peelingów chemicznych (np. kwasu glikolowego, retinoidów, kwasu trichlorooctowego) oraz mechanicznych (mikrodermabrazja) pobudzają odnowę komórkową i poprawiają elastyczność skóry.

Jeśli zauważyłaś/eś w obrębie ciała na brzuchu, plecach, udach, pośladkach czy innych miejscach czerwone wrzecionowate pasma, to znak, że prawdopodobnie zmagasz się z rozstępami. Nie zwlekaj i już dziś zgłoś się do naszej Kliniki Projekt Skóra. Wcześnie rozpoczęcie usuwania rozstępów daje znacznie lepsze efekty w odróżnieniu od zmian bardziej zaawansowanych. Zapraszamy na konsultację.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk