fbpx

Rozstępy na plecach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć u dziewczyn i chłopców? Sprawdź

rozstępy na plecach

Rozstępy stanowią powszechny problem estetyczny. Według różnych szacunków dotykają one nawet do 80% społeczeństwa, niezależnie od wieku i płci. Chociaż rozstępy najczęściej obserwowane są na udach, brzuchu czy piersiach, to mogą występować również na plecach. Rozstępy w tym miejscu są typowe przede wszystkim dla wieku nastoletniego. Co powoduje pojawienie się rozstępów na plecach? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze?

Czym są i jak wyglądają rozstępy na plecach?

Rozstępy są to biegnące równolegle pasma ścieńczałej skóry. Bezpośrednim powodem ich powstawania jest nadmierne rozciąganie się skóry w bardzo krótkim czasie. Skóra ta nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości kolagenu i elastyny, przez co ulega osłabieniu. Skutkiem tego jest zerwanie włókien i pojawienie się rozstępów

W początkowej fazie zapalnej charakterystyczne bliznowate zmiany wyglądają jak czerwone lub fioletowe pęknięcia. Skóra wokół nich jest napięta, czemu towarzyszyć może uczucie swędzenia lub pieczenia, a nawet obrzęk. W fazie zaniku rozstępy są białe. Rozstępów w fazie bliznowacenia nie da się całkowicie usunąć, można jedynie zmniejszać ich widoczność. 

Defekt w postaci rozstępów może lokalizować się w różnych miejscach na ciele. Często obserwowane są rozstępy na plecach. Blizny w tym miejscu są charakterystyczne dla wieku nastoletniego (częściej u chłopców, rzadziej u dziewczyn), chociaż mogą pojawiać się również u dorosłych mężczyzn. Charakterystyczne pręgi widoczne są po bokach i w dolnej części pleców.

Rozstępy na plecach u nastolatków – co je wywołuje?

Bezpośrednim czynnikiem wywołującym rozstępy jest osłabienie i pękanie włókien kolagenowych. U chłopców i dziewczyn rozstępy na plecach są skutkiem zmian zachodzących w okresie dojrzewania. Dynamiczny wzrost powoduje, że organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek, co z kolei skutkuje powstaniem ubytków w skórze i wytworzeniem wrzecionowatych pręgów na plecach. Przybieranie na wadze powoduje uwidocznienie blizn. U dziewcząt częściej niż na plecach pojawiają się natomiast rozstępy na piersiach, udach i pośladkach.

Rozstępy na plecach u mężczyzn – czym są spowodowane?

Rozstępy na plecach u mężczyzn, powstałe na skutek zmniejszenia wytrzymałości skóry, są związane ze zbyt szybkim przyrostem mięśni w wyniku intensywnych treningów. Dochodzi wtedy do uszkodzeń skóry, których efektem są pęknięcia, czyli rozstępy. Wrzecionowate blizny mogą pojawiać się również w wyniku tycia. Bywają też powikłaniem po stosowaniu restrykcyjnych diet odchudzających. To jednak nie wszystko – rozstępy na plecach u mężczyzn mogą być również efektem zaburzeń hormonalnych i wynikać z predyspozycji genetycznych.

Jak zapobiegać rozstępom na plecach?

Rozstępom na plecach można, przynajmniej częściowo, zapobiegać. Aby uniknąć ich wystąpienia należy przede wszystkim chronić się przed dużymi wahaniami wagi i szybkim przyrostem masy mięśniowej. Ważne jest również dbanie o jędrność i elastyczność skóry – w tym celu warto korzystać ze specjalnych kosmetyków. Należy również troszczyć się o regularne nawadnianie skóry od wewnątrz. Ważnę rolę w profilaktyce rostępów pełni oprócz tego dieta bogata w witaminy.

Kremy na rozstępy na plecach – po jakie kosmetyki sięgać?

Rozstępy na plecach, których pojawienie się może powodować obniżenie samooceny, w wielu przypadkach zwalczane są najpierw za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków. Najpopularniejsze wśród nich są kremy na rozstępy – w składzie preparatów do smarowania skóry znaleźć można przede wszystkim kolagen, witaminy (A, C, E i z grupy B), krzem, cynk i magnez. Regularne stosowanie kremów pozwala zadbać o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry, a w efekcie również jej wygładzenie. 

Jak się pozbyć rozstępów na plecach? Polecane zabiegi

W przypadku utrwalonych, białych rozstępów, z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym można usunąć rozstępy. Pacjentom Kliniki Projekt Skóra proponujemy przede wszystkim zabiegi laserem tulowym Lavieen, polegające na wykorzystaniu kontrolowanej emisji wiązki światła, która dociera do głębokich warstw naskórka w miejscach rozstępów. Nieinwazyjny zabieg zmniejsza widoczność rozstępów na plecach. Świetnie efekty daje również radiofrekwencja mikroigłowa, która polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł do skóry. Regenerujący zabieg powoduje powstawanie nowych struktur kolagenowych. Rozstępy na plecach pozwala niwelować również mezoterapia igłowa. W trakcie zabiegu w skórę właściwą wstrzykujemy niewielką ilość substancji leczniczych, które pobudzają krążenie i metabolizm komórkowy

Zapraszamy na konsultację ze specjalistą – w Klinice Projekt Skóra oferujemy skuteczne i bezpieczne zabiegi na rozstępy na plecach. Rekomendowanym przez nas sposobem leczenia rozstępów na plecach jest zastosowanie terapii łączonej.

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk