fbpx

Rozstępy na łydkach. Poznaj przyczyny, powody występowania i metody ich usunięcia

rozstępy na łydkach

Rozstępy na łydkach to powszechnie występujący defekt estetyczny. Z ich powodu wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, unika eksponowania nóg, nawet w upalne letnie dni. Jakie są przyczyny rozstępów na łydkach? Jakie ukryć charakterystyczne pręgi, aby odzyskać pewność siebie i bez kompleksów odsłaniać nogi? Podpowiadamy, jak zmniejszamy widoczność rozstępów na łydkach w Klinice Projekt Skóra!

Rozstępy na łydkach – wygląd

Nim przedstawimy przyczyny rozstępów na łydkach wyjaśnijmy, czym one w ogóle są. Rozstępy, które występują na różnych partiach ciała, w tym na łydkach, to nieestetyczne pręgi, będące efektem zbyt powolnej produkcji kolagenu względem szybkiego zwiększenia bądź spadku masy ciała. Najczęściej dochodzi do nich na skutek odchudzania, gwałtownego tycia lub chudnięcia, ciąży czy nadmiernej aktywności fizycznej. W każdym z tych przypadków włókna ulegają rozciągnięciu, które widoczne jest najpierw jako czerwony, z czasem fioletowy pasek, a na końcu, jako biały rozstęp. Tworzeniu się rozstępów na łydkach może towarzyszyć lekkie swędzenie i pieczenie skóry. Skóra w obszarze rozstępów jest cienka i delikatna.

Rozstępy na łydkach – przyczyny powstawania

Rozstępy, charakterystyczne pręgi mogące pojawiać się w różnych obszarach ciała (zwykle na pośladkach, udach, plecach czy brzuchu), występują również na łydkach. Bez względu na lokalizację, przyczyny rozstępów są zawsze podobne.

Główne przyczyny rozstępów na łydkach to:

  • zbyt duża aktywność fizyczna – rozstępy mogą być skutkiem ćwiczeń zorientowanych na rozbudowę łydek, w efekcie czego skóra w ich okolicy rozszerza się i pojawiają się na niej nieestetyczne pręgi,
  • znacząca utrata lub nabranie wagi w krótkim czasie – nagłe wahania wagi również powodują rozciąganie się skóry, a co za tym idzie powstawanie rozstępów,
  • zaburzenia hormonalne – powodując zatrzymywanie wody w organizmie, mogą przyczyniać się do powstawania rozstępów,
  • ciąża – rozciągająca się w jej okresie skóra traci jędrność i elastyczność, przez co kobiety są bardziej podatne na rozstępy w ciąży,
  • uwarunkowania genetyczne – u niektórych osób obserwowana jest dziedziczna skłonność do powstawania rozstępów.

Rozstępy na łydkach u nastolatków 

Chociaż rozstępy wydają się być problemem dorosłych, to bardzo często powodujące kompleksy pręgowane zmiany pojawiają się już w wieku nastoletnim. Prawdopodobną przyczyną rozstępów na łydkach w młodym wieku jest gwałtowny wzrost, powodujący rozciąganie się skóry i tworzenie się rozstępów.

Rozstępy na łydkach – jak im zapobiegać?

Rozstępom na łydkach można zapobiegać. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia należy przede wszystkim unikać gwałtownych zmian wagi oraz zbyt intensywnych 

ćwiczeń fizycznych na rozbudowę mięśni łydek. Ważne jest również dbanie o jędrność i elastyczność skóry za pomocą specjalnych kosmetyków. Należy również regularnie nawadniać skórę od wewnątrz oraz stosować odpowiednią dietę, bogatą w białko i witaminy. 

Jak ukryć rozstępy na łydkach?

Istnieją różne sposoby na ukrycie rozstępów na łydkach. Wbrew pozorom najlepszym z nich nie jest zakrywanie nóg pod długimi spodniami, spódniczkami czy sukienkami. W przypadku charakterystycznych zmian na skórze warto sięgnąć po kremy na rozstępy, które odżywiają skórą, wygładzają ją i przywracają jej jędrność. Dobre efekty przynoszą również masaże na bazie olejków. Pielęgnacja sprawdza się przede wszystkim przy świeżych zmianach.

Białe rozstępy na łydkach – skuteczne leczenie

Niekiedy, mimo stosowania profilaktyki rozstępów, nieestetyczne zmiany mogą pojawić się w obszarze łydek. Po zaobserwowaniu charakterystycznych pręgów warto działać możliwie jak najszybciej – świeże rozstępy można usunąć praktycznie całkowicie, podczas gdy przy utrwalonych, białych rozstępach, zmniejsza się jedynie ich widoczność.

Współczesna medycyna estetyczna przychodzi z pomocą wszystkim osobom, które borykają się z problemem rozstępów na łydkach. 

Zabiegami najczęściej stosowanymi na rozstępy na łydkach są:

  • laseroterapia – wiązka lasera tulowego Lavieen stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które na skutek zniszczenia spowodowały powstanie różowo-fioletowych, a z czasem białych rozstępów na łydkach,
  • mezoterapia – mikronakłuwanie polecane jest zwłaszcza w przypadku świeżych blizn,
  • peelingi chemiczne – polegające na kontrolowanym uszkodzenie naskórka w obrębie blizn, jego złuszczeniu i następnej odbudowie za pomocą odpowiednio dobranych związków.

Efektem zabiegów są znacznie wygładzone rozstępy na łydkach, które stają się dzięki temu  mniej widoczne. Skóra w okolicy zmian jest przy tym wyraźnie gładsza dzięki poprawie napięcia i jędrności. 

Najlepsze efekty lecznicze daje łączenie ze sobą różnych metod. Plan leczenia jest każdorazowo dopasowywany do potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Po specjalistycznych zabiegach na rozstępy na łydki można wrócić do pracy i innych codziennych czynności.

Masz rozstępy na łydkach, które odbierają Ci pewność siebie? Chcesz bez kompleksów odsłaniać nogi? Zapraszamy na konsultację do Kliniki Projekt Skóra, w której w zależności od lokalizacji i głębokości rozstępów, dobieramy do nich odpowiednie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk