fbpx

Jak pozbyć się blizn po cięciu cesarskim i chirurgicznym?

usuwanie blizny po cięciu cesarskim

Wiele osób cierpi z powodu nieestetycznych i często bolesnych blizn pozostałych po przebytych operacjach czy innych zabiegach chirurgicznych, takich jak choćby cesarskie cięcie. Na szczęście, istnieją obecnie różne metody pomagające w pozbyciu się tych szpecących „pamiątek”

Dlaczego powstają blizny?

Gojenie ran jest procesem wykształconym w ciągu długiego okresu rozwoju człowieka. Podczas gojenia ran, zachodzą złożone zjawiska chemiczne i fizyczne biologicznie aktywnych substancji, doprowadzające do wytworzenia blizny. Blizna po cesarskim czy innym chirurgicznym cięciu jest konsekwencją procesu gojenia się rany, a na jej wypukłość i rozmiar wpływ ma sposób w jaki sposób wykonano cięcie i zeszycie rany, a także indywidualna skłonność pacjenta do występowania bliznowców i przebarwień. Na jej wygląd, wpływa również nieprawidłowe gojenie się rany, do którego przyczynić się mogą predyspozycje operowanego do ulegania zakażeniom lub powikłania na skutek złej tolerancji na nici chirurgiczne. Blizny pooperacyjne w czasie gojenia mogą także ulec zrostom z tkanką podskórną lub powięzią, na skutek czego powstają szpecące zaciągnięcia i unieruchomienia blizn.

Jak powstaje blizna po zabiegu chirurgicznym?

Kiedy na skutek cesarskiego cięcia lub innej operacji, dojdzie do przerwania ciągłości tkanek, organizm dąży w pierwszej kolejności do ograniczenia krwawienia. W kolejnej fazie, następuje napływ komórek, których zadaniem jest odbudowa uszkodzonych tkanek, aż zaczynają być produkowane włókna kolagenowe, i na skutek ich odkładania w okolicach, w których doszło do przerwania ciągłości skóry, powstaje blizna.

Metody usuwania blizn po cięciu

W dzisiejszych czasach dzięki medycynie estetycznej, można skutecznie zredukować szpecące i niekiedy bolesne blizny, ponieważ istnieje wiele zabiegów usuwania blizn po cięciu, pomocnych w pozbyciu się tego nieprzyjemnego problemu.

Laserowe usuwanie blizn

Najskuteczniejszą formą leczenia blizn jest laseroterapia. Zabieg ten, polega na przeprowadzeniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które stymulują proces jej regeneracji oraz odbudowy tkanek. Leczenie laserem frakcyjnym ma na celu spłycenie i uelastycznienie tkanki skóry. Jednakże, należy pamiętać, iż blizna pooperacyjna jest trudniejsza do usunięcia, niż w przypadku blizn pourazowych. Laserowe usuwanie blizn jest niezwykle skuteczne i bezbolesne.

Surgen

Innym skutecznym zabiegiem jest również surgen – zabieg regenerujący skórę, który łączy dwie technologie: fale radiowe i impulsy elektryczne. Stosuje się go w przypadku tzw. twardych, utrwalonych już blizn.

Karboksyterapia

Karboksyterapia jest to terapia dwutlenkiem węgla, który wstrzykiwany jest pod skórę pacjentki za pomocą pulsacyjnych, trwających sekundę nakłuć i aplikowany pod powierzchnię blizny.

Dermapen

Dermapen za pomocą systemu pulsujących igieł dostarcza do skóry substancje czynne, stymulujące produkcję kolagenu.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia przyczynia się do poprawy mikrokrążenia w tkance podskórnej, poprawia metabolizm komórek tłuszczowych, przyspiesza krążenie i spalanie energii. Powszechnie stosowanym rodzajem terapii, polegającym na masażu uciskowym w miejscu blizny, jest również presoterapia. Innym zabiegiem, skutecznym w trakcie walki z bliznami może być również złuszczanie chemiczne. Pacjentom polecane bywa też ostrzykiwanie sterydami oraz rzadko wykorzystywane w przypadku blizn przerostowych – chirurgiczne usuwanie blizn. Obecnie na rynku jest też dostępne wiele rodzajów maści, kremów, żeli i plastrów na blizny o różnym działaniu.

Cierpisz z powodu blizny po cięciu cesarskim? Możesz pozbyć się kompleksów! Skontaktuj się z naszymi specjalistami już dzisiaj i przyjdź na wizytę. 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk