fbpx

Blizny pooperacyjne – czym smarować? Jak dbać o blizny po operacji?

blizna pooperacyjna a krem

Blizny pooperacyjne to problem wielu kobiet i mężczyzn. Jak o nie dbać po operacji, aby były jak najmniej widoczne? Czy starą bliznę pooperacyjną można usunąć?

Blizna pooperacyjna — definicja

Blizna pooperacyjna to pozostałość po zabiegu chirurgicznym, która tworzy się kilka dni po operacji. Jest ona wynikiem procesu gojenia poprzedzonego uszkodzeniem tkanek skóry. Niestety, każda operacja będzie skutkowała pojawieniem się blizny na skórze. Jej obecność może wiązać się z dyskomfortem, w szczególności wtedy, gdy znajduje się ona w widocznym miejscu — dotyczy to m.in. blizn po cięciu cesarskim.

Przejście procesu gojenia nie musi wiązać się z posiadaniem dużej, mocno widocznej blizny. Wręcz przeciwnie — pacjent, który odpowiednio zadba o ranę w procesie gojenia, może sprawić, że blizna będzie prawie niewidoczna. Istnieją również nowoczesne metody ich usuwania, takie jak laserowe usuwanie blizn.

Czym smarować bliznę po operacji? Jak dbać?

W początkowym okresie rekonwalescencji pacjent może liczyć na pomoc personelu szpitala. W tym czasie to on zajmuje się oczyszczaniem rany, zmianą opatrunków. Proces gojenia ma duży wpływ na wygląd blizn, dlatego do czasu zabliźnienia rany należy o nią właściwie dbać.

Po pewnym czasie pacjent będzie musiał samodzielnie zajmować się pielęgnacją rany pooperacyjnej. Przed wyjściem ze szpitala warto zorientować się, w jaki sposób robią to lekarze, a dodatkowo poprosić o konsultacje z tego zakresu. Podstawą jest dbanie o to, aby opatrunek był zawsze suchy — należy go zmieniać 1-2 razy w ciągu doby, a w razie potrzeby jeszcze częściej.

Proces odbudowy skóry prowadzi do powstania blizny. W celu zmniejszenia jej widoczności należy jak najszybciej zacząć stosować odpowiednie żele i kremy, w tym zawierające retinoidy, które złuszczają naskórek, a w efekcie wyrównują powierzchnię skóry. Niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę — warto poprosić o nią jeszcze przed opuszczeniem szpitala.

Jak usunąć bliznę pooperacyjną? Laserowe usuwanie blizn

Właściwa dbałość o ranę pozwala ograniczyć widoczność rany. Może jednak zdarzyć się, że proces gojenia nie przebiegł zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. Pacjent może zdać sobie sprawę po latach, że niechlubna pamiątka mu przeszkadza i chciałby ją usunąć — niestety, w przypadku starych blizn farmakoterapia może okazać się nieskuteczna. Co wtedy? 

Istnieje pewne rozwiązanie, które może skutecznie rozwiązać opisany problem. Jest nim laserowe usuwanie blizn. Polega ono na emitowaniu wiązki światła, która przechodzi przez kolejne warstwy skóry, powodując mikrouszkodzenia. To z kolei wznawia procesy regeneracyjne i powoduje przebudowę tkanki skórnej. 

Wykorzystanie lasera frakcyjnego stanowi jedną z najlepszych form korekcji blizn. Jest to metoda niezwykle wszechstronna, bo stosowana zarówno w przypadku blizn pooperacyjnych, jak i potrądzikowych, pourazowych czy rozstępów. Czas trwania zabiegu nie przekracza 15 minut. Jego wykonanie może spowodować czasowe zaczerwienienie i podrażnienie skóry. 

Istnieje szereg przeciwwskazań wykluczających pacjenta z możliwości przystąpienia do zabiegu. Z laseroterapii nie mogą skorzystać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

Umów się na wizytę laserowego usuwania blizn już dzisiaj! Zaufaj specjalistom! 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk