blizny zanikowe

leczenie i usuwanie blizn zanikowych

Po przebytej chorobie lub na skutek trądziku na Twoim ciele pojawiły się nieestetyczne i trudne do zakrycia makijażem blizny? Źle się z nimi czujesz i chciałbyś jak najszybciej pozbyć się tego defektu? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Umów się na konsultację w Projekt Skóra w Warszawie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Czas trwania

30 – 45 min

peelingi

Ilość powtórzeń

4 – 8

peelingi

Cena

250 – 1 500 PLN*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

CIESZ SIĘ PIĘKNYM piękną twarzą bez blizn zanikowych

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA blizn zanikowych

Czym są blizny zanikowe?

Blizny zanikowe na twarzy są to okrągłe, niewielkie wgłębienia znajdujące się poniżej powierzchni skóry, spowodowane trądzikiem, pozostałościami po ospie wietrznej lub nieprawidłowym leczeniu sterydami. Powstają one z powodu zakłóceń w procesie gojenia i wytwarzania zbyt małej ilości kolagenu. Ich wielkość i głębokość zależy od nasilenia przebytych dolegliwości.

Dlaczego powstają blizny?

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Im trudniej się goi rana, tym większe niebezpieczeństwo tego, że w danym miejscu powstanie blizna. Kiedy goi się szybko i bezproblemowo, istnieje większa szansa, że blizna w danym miejscu nie powstanie albo że będzie minimalna; blizny są bowiem zakłóceniem procesu gojenia się rany.

Na wygląd wygojonej skóry mają oczywiście wpływ genetyka i predyspozycje, ale równie istotna jest długość stanu zapalnego i to, jak głęboko wniknęła infekcja bakteryjna. Na proces gojenia ma także wpływ higiena.

Blizny zanikowe po trądziku stanowią przeciwieństwo często spotykanych innych blizn. W ich przypadku tkanka także nie wraca do swojej pierwotnej postaci, jednak problemu nie stanowi jej nadmiar, lecz zbyt mała ilość. Wiele przebytych chorób, jak chociażby ospa czy trądzik, których objawami jest wysypka, pozostawia po sobie drobne blizny przybierające postać małych dziurek w skórze. Właśnie takie zmiany nazywane są bliznami zanikowymi lub inaczej atroficznymi. Występują one na całej powierzchni twarzy, są nieestetyczne i trudno jest zakryć je makijażem.

Proces, w którym powstają blizny zanikowe zachodzi w głębszej warstwie skóry. Dochodzi do niego zwykle u osób o złych nawykach, posiadających głębokie ropnie i nie podejmujących leczenia. Po samodzielnym rozdrapywaniu i wyciskaniu takich zmian skóra robi się sztywna, nierozciągliwa i jakby „podziobana”, co dla wielu osób stanowi duży problem estetyczny.

Przyczyną tworzenia się blizn zanikowych jest nieprawidłowa synteza nowej tkanki. Powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry, który powoduje, że w danym miejscu brakuje tkanki. Właśnie dlatego nie wracają one do swojej pierwotnej postaci. Chociaż zależnie od źródła powstania blizny zanikowe przyjmują różne kształty i mają zróżnicowaną powierzchnię, w każdym przypadku mają postać zagłębień odróżniających się od pozostałych, sąsiednich struktur skóry. Na ogół ich kształt jest okrągły lub półokrągły.

Czynniki wpływające na wystąpienie blizn zanikowych

Do najczęstszych schorzeń powodujących pojawienie się blizn zanikowych należą:
trądzik pospolity,
⚬ ospa wietrzna,
⚬ bakteryjne infekcje skóry z głębokimi zmianami ropnymi,
nieprawidłowa terapia miejscowymi glikokortykosteroidami.

Czym różnią się blizny potrądzikowe od przebarwień?

Blizny potrądzikowe są to zmiany o charakterze trwałym, które powstają na skutek utraty tkanki. Najłatwiej o nie, gdy w nieprawidłowy sposób chcieliśmy usunąć zmiany na skórze np. wyciskając je lub rozdrapując. Blizna potrądzikowa może mieć różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, trzeba ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i tak zmusić organizm do prawidłowej regeneracji bez wytworzenia nowej blizny.

Natomiast przebarwienia pozapalne pozostają na ogół w miejscu zagojonego wykwitu. Kluczowym elementem jest tutaj promieniowanie UV, które przyczynia się do zwiększonej produkcji melaniny w skórze. Stan zapalny w połączeniu z promieniowaniem UV w większości przypadków kończy się powstaniem przebarwień Mogą pozostać one na twarzy nawet przez okres kilku miesięcy, jednak ostatecznie znikną one z powierzchni skóry.

Jak usunąć blizny zanikowe?

Sama terapia zależy od tego, z jaką blizną mamy do czynienia. Inaczej postępujemy z bliznami wypukłymi, inaczej z wklęsłymi czy bliznami o różnych kolorach. Generalnie leczenie blizn zanikowych możemy podzielić na dwa rodzaje. Musimy bowiem pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry już w trakcie choroby i tuż po jej ustąpieniu.
Aby nie doprowadzić do powstania blizn zanikowych po ospie, należy unikać rozdrapywania krostek, co oczywiście jest trudne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, bo zmiany bardzo swędzą. Ważne jest także stosowanie tzw. metod domowych np. kremów z masą perłową wspomagających metabolizm komórek skóry, ale też wygładzających ją i rozjaśniających. Blizny zanikowe szczególnie dobrze poddają się leczeniu u młodych pacjentów, którzy posiadają duże zdolności regeneracyjne skóry. Podatność na ich leczenie to cecha indywidualna, uzależniona od wielu różnych czynników. Przy świeżych bliznach można stosować maści lub kremy zawierające heparynę, alantoinę, wyciąg z cebuli lub masę perłową. Świetną metodę walki z bliznami stanowi zastosowanie silikonu, który zmiękcza, wygładza i wspiera zanikanie blizn.

Jeśli blizny stają się defektem kosmetycznym, z którym nie sposób sobie samodzielnie poradzić, warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Stanowią one drugi rodzaj sposobów na blizny zanikowe.
Do walki z nimi możemy stosować terapię światłem LED, czy iniekcje. W usuwaniu blizn zanikowych najbardziej skuteczne bywają laser frakcyjny i radiofrekwencja mikroigłowa, zwłaszcza w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową, lipotransferem czy atelokolagenem. Do metod wspomagających leczenie blizn zanikowych zalicza się też peelingi medyczne, karboksyterapię, mikrodermabrazję diamentową i mezoterapię mikroigłową. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniejsze będą ślady po bliznach.

Oddzielnym problemem jest kolor blizny. Najtrudniejsze do usunięcia są stare, wieloletnie blizny odbarwione. Wymagają one zabiegów bardzo agresywnych. Z bliznami zanikowymi na policzkach w kolorze czerwonym i brązowym jest łatwiej sobie poradzić. Jeśli przez około rok blizna biaława, brązowa czy czerwona nie odzyska wcześniejszego koloru skóry, wówczas do procesu leczenia powinny już wkroczyć zabiegi medycyny estetycznej.

Usuwanie blizn zanikowych
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, abyś cieszyła się skórą bez niedoskonałości.

blizny zanikowe warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl