twój problem - blizny zanikowe

Skuteczne leczenie i usuwanie blizn zanikowych u osób w każdym wieku

blizny zanikowe warszawa

Blizny po ospie, trądziku? Usuń blizny zanikowe

Po przebytej chorobie lub na skutek trądziku na Twoim ciele pojawiły się nieestetyczne i trudne do zakrycia makijażem blizny? Źle się z nimi czujesz i chciałbyś jak najszybciej pozbyć się tego defektu? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się tego problemu.

zarezerwuj wizytę!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

  • prewencja,
  • regeneracja
  • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

klinika projekt skóra warszawa
usuwanie blizn zanikowych warszawa

Czym są blizny zanikowe?

Blizny zanikowe na twarzy są to okrągłe, niewielkie wgłębienia znajdujące się poniżej powierzchni skóry, spowodowane trądzikiem, pozostałościami po ospie wietrznej lub nieprawidłowym leczeniu sterydami. Powstają one z powodu zakłóceń w procesie gojenia i wytwarzania zbyt małej ilości kolagenu. Ich wielkość i głębokość zależy od nasilenia przebytych dolegliwości. 

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

laserowe usuwanie zmian warszawa

laser frakcyjny

osocze bogatopłytkowe

osocze bogatopłytkowe

Radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy

radiofrekwencja mikroigłowa

peeling

peeling medyczny

mezoterapia

mezoterapia mikroigłowa

Cena usuwania blizn zanikowych w Warszawie

Cena leczenia i usuwania blizn zanikowych zależna jest od jego rodzaju, ilości niezbędnych konsultacji lekarskich, badań i zastosowanych preparatów.

Dlaczego powstają blizny?

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Im trudniej się goi rana, tym większe niebezpieczeństwo tego, że w danym miejscu powstanie blizna. Kiedy goi się szybko i bezproblemowo, istnieje większa szansa, że blizna w danym miejscu nie powstanie albo że będzie minimalna; blizny są bowiem zakłóceniem procesu gojenia się rany

Na wygląd wygojonej skóry mają oczywiście wpływ genetyka i predyspozycje, ale równie istotna jest długość stanu zapalnego i to, jak głęboko wniknęła infekcja bakteryjna. Na proces gojenia ma także wpływ higiena.

Blizny zanikowe po trądziku stanowią przeciwieństwo często spotykanych innych blizn. W ich przypadku tkanka także nie wraca do swojej pierwotnej postaci, jednak problemu nie stanowi jej nadmiar, lecz zbyt mała ilość. Wiele przebytych chorób, jak chociażby ospa czy trądzik, których objawami jest wysypka, pozostawia po sobie drobne blizny przybierające postać małych dziurek w skórze. Właśnie takie zmiany nazywane są bliznami zanikowymi lub inaczej atroficznymi. Występują one na całej powierzchni twarzy, są nieestetyczne i trudno jest zakryć je makijażem.

Proces, w którym powstają blizny zanikowe zachodzi w głębszej warstwie skóry. Dochodzi do niego zwykle u osób o złych nawykach, posiadających głębokie ropnie i nie podejmujących leczenia. Po samodzielnym rozdrapywaniu i wyciskaniu takich zmian skóra robi się sztywna, nierozciągliwa i jakby „podziobana”, co dla wielu osób stanowi duży problem estetyczny.

Przyczyną tworzenia się blizn zanikowych jest nieprawidłowa synteza nowej tkanki. Powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry, który powoduje, że w danym miejscu brakuje tkanki. Właśnie dlatego nie wracają one do swojej pierwotnej postaci. Chociaż zależnie od źródła powstania blizny zanikowe przyjmują różne kształty i mają zróżnicowaną powierzchnię, w każdym przypadku mają postać zagłębień odróżniających się od pozostałych, sąsiednich struktur skóry. Na ogół ich kształt jest okrągły lub półokrągły.

Czynniki wpływające na wystąpienie blizn zanikowych

Do najczęstszych schorzeń powodujących pojawienie się blizn zanikowych należą:

  • trądzik pospolity,
  • ospa wietrzna,
  • bakteryjne infekcje skóry z głębokimi zmianami ropnymi,
  • nieprawidłowa terapia miejscowymi glikokortykosteroidami.
leczenie blizn zanikowych warszawa

Jak usunąć blizny zanikowe?

Sama terapia zależy od tego, z jaką blizną mamy do czynienia. Inaczej postępujemy z bliznami wypukłymi, inaczej z wklęsłymi czy bliznami o różnych kolorach. Generalnie leczenie blizn zanikowych możemy podzielić na dwa rodzaje. Musimy bowiem pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry już w trakcie choroby i tuż po jej ustąpieniu. 

Aby nie doprowadzić do powstania blizn zanikowych po ospie, należy unikać rozdrapywania krostek, co oczywiście jest trudne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, bo zmiany bardzo swędzą. Ważne jest także stosowanie tzw. metod domowych np. kremów z masą perłową wspomagających metabolizm komórek skóry, ale też wygładzających ją i rozjaśniających. Blizny zanikowe szczególnie dobrze poddają się leczeniu u młodych pacjentów, którzy posiadają duże zdolności regeneracyjne skóry. Podatność na ich leczenie to cecha indywidualna, uzależniona od wielu różnych czynników. Przy świeżych bliznach można stosować maści lub kremy zawierające heparynę, alantoinę, wyciąg z cebuli lub masę perłową. Świetną metodę walki z bliznami stanowi zastosowanie silikonu, który zmiękcza, wygładza i wspiera zanikanie blizn. 

Jeśli blizny stają się defektem kosmetycznym, z którym nie sposób sobie samodzielnie poradzić, warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Stanowią one drugi rodzaj sposobów na blizny zanikowe. Do walki z nimi możemy stosować terapię światłem LED, lipotransfer czy iniekcje. W usuwaniu blizn zanikowych najbardziej skuteczne bywają laser frakcyjny i radiofrekwencja mikroigłowa, zwłaszcza w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową, lipotransferem czy atelokolagenem. Do metod wspomagających leczenie blizn zanikowych zalicza się też peelingi medyczne, karboksyterapię, mikrodermabrazję diamentową i mezoterapię mikroigłową. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniejsze będą ślady po bliznach.

Oddzielnym problemem jest kolor blizny. Najtrudniejsze do usunięcia są stare, wieloletnie blizny odbarwione. Wymagają one zabiegów bardzo agresywnych. Z bliznami zanikowymi na policzkach w kolorze czerwonym i brązowym jest łatwiej sobie poradzić. Jeśli przez około rok blizna biaława, brązowa czy czerwona nie odzyska wcześniejszego koloru skóry, wówczas do procesu leczenia powinny już wkroczyć zabiegi medycyny estetycznej.

zadzwoń już dziś i usuń blizny zanikowe!