fbpx

Blizny po plastyce powiek — działanie, przeciwwskazania, zabieg

blizny po plastyce powiek

Opadające powieki i worki pod oczami to częsty problem dojrzałych pacjentów. Rozwiązaniem może być plastyka powiek, która pozwala przywrócić młodzieńczy wygląd i poprawić komfort życia. Zabieg chirurgiczny wiąże się z ingerencją w tkanki, co u wielu osób budzi obawy związane z widocznością blizn. Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja okolicy oczu. Dowiedz się, jak dbać o blizny po plastyce powiek.

Plastyka powiek na opadające powieki – co to jest?

Z wiekiem skóra wokół oczu traci elastyczność, co może prowadzić do opadania powiek. Innym powszechnym problemem są worki pod oczami będące skutkiem uwypuklenia okołogałkowej tkanki tłuszczowej 1. Takie zmiany dają efekt zmęczonego i smutnego spojrzenia oraz dodają lat. Mogą również mieć wpływ na funkcjonowanie wzroku, ponieważ ograniczają pole widzenia. Rozwiązaniem problemu jest plastyka powiek górnych lub dolnych. Jest to zabieg chirurgiczny z zakresu chirurgii plastycznej.

Podczas korekty powiek lekarz wycina nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej oraz modeluje pozostałe struktury w okolicy oczu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy również w narkozie, jeżeli nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania2. Procedura kończy się założeniem szwów, które usuwane są po około 7–10 dniach.

Blizny po plastyce powiek – czy są widoczne?

Każda ingerencja w tkanki wiąże się z powstaniem blizny. Jest to normalny etap procesu gojenia. Podczas korekty powiek lekarz wykonuje precyzyjne nacięcia w naturalnym załamaniu powieki. Dzięki temu po zakończeniu okresu rekonwalescencji blizna jest praktycznie niewidoczna.

Świeża blizna ma kolor czerwony, przez co łatwo ją zauważyć. W ciągu kolejnych tygodni staje się coraz jaśniejsza, a tym samym mniej widoczna. Nie ma jednak możliwości, aby całkowicie zniknęła.

Należy pamiętać, że na widoczność blizn po korekcie powiek górnych i dolnych ma wpływ kilka czynników. Są to m.in.:

 • indywidualne uwarunkowania organizmu dotyczące gojenia się ran,
 • umiejętności i doświadczenie chirurga,
 • stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Jak dbać o blizny po korekcie powiek  –  zalecenia lekarza

Widoczność blizn po zabiegu plastyki powiek w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń lekarskich. Niektóre działania mogą zaburzyć proces gojenia i regenerację tkanek, co skutkuje powstaniem zmian trudnych do zatuszowania lub usunięcia.

Bliznę po korekcie powiek należy bezwzględnie chronić przed słońcem. Tkanka, która się goi, bardzo dobrze pochłania promienie słoneczne, co zwiększa ryzyko przebarwień. Gdy dojdzie do ich powstania, miejsca nacięć wyraźnie odznaczają się od zdrowej skóry. Konieczne jest codzienne stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie opalania twarzy przez około rok po zabiegu (dotyczy to także solarium). Jest to czas niezbędny do całkowitego zakończenia formowania się blizny.

Po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od nakładania makijażu do momentu całkowitego zagojenia się rany. W przeciwnym razie może dojść do przedostania się pigmentu z kosmetyków pod skórę, co powoduje jej zabarwienie. Tym samy blizny mogą wydawać się bardziej widoczne.

Aby wesprzeć gojenie się tkanek po korekcie powiek, należy także:

 • stosować nawilżające krople do oczu,
 • schładzać okolicę oczu przy pomocy zimnych kompresów,
 • stosować zimne okłady z kwasu borowego,
 • przez 3–4 tygodnie po zabiegu unikać basenu i sauny,
 • stosować maść z antybiotykiem przepisaną przez lekarza.

Po zdjęciu szwów można rozpocząć stosowanie maści, która wspiera regenerację skóry. Podczas aplikacji należy delikatnie masować bliznę.

Usuwanie blizn po plastyce powiek – jakie zabiegi można wykonać?

Zdarza się, że proces gojenia po korekcie powiek nie przebiega prawidłowo, co skutkuje pogrubieniem blizny, a tym samym zwiększeniem jej widoczności. W porozumieniu z lekarzem można podjąć próbę usunięcia defektu estetycznego przy pomocy specjalistycznych zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Sposobem na usunięcie blizn po korekcie powiek jest radiofrekwencja mikroigłowa. To połączenie mezoterapii i radiofrekwencji. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry bardzo cienkimi igłami i podgrzaniu tkanek wokół nich przy pomocy fali radiowej3. Cała procedura trwa około 20–40 minut i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Radiofrekwencja mikroigłowa ma na celu pobudzenie tkanek do intensywnej regeneracji. Komórki są stymulowane do produkcji nowych włókien kolagenowych, co wygładza i ujędrnia skórę oraz eliminuje defekty estetyczne – w tym blizny.

Laser CO2

Aby zmniejszyć widoczność blizn po korekcie powiek, można poddać się laseroterapii. Urządzeniem, które może być stosowane na okolicę oczu jest laser CO2. Wiązka światła wnika w skórę, gdzie powoduje podgrzanie tkanek i odparowanie wody. W efekcie komórki są stymulowane do intensywnej regeneracji, co skutkuje przebudową skóry i redukcją niedoskonałości 4.

Redukcja blizn po operacji powiek – przeciwwskazania

Chociaż zabiegi usuwające blizny na powiekach są powszechnie uznawane za bezpieczne, nie mogą być wykonywane u wszystkich osób. Ma to na celu ograniczenie ryzyka powikłań do minimum. Przeciwwskazania do radiofrekwencji mikroigłowej to3:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • stany zapalne skóry,
 • infekcje w okolicy zabiegowej,
 • choroby nowotworowe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • wszczepione urządzenia elektryczne (m.in. stymulator serca),
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • nieuregulowane choroby tarczycy,
 • implanty (metalowe, silikonowe, złote).

Natomiast przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego CO2 obejmują:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • świeżą opaleniznę,
 • terapię lekami i preparatami światłouczulającymi,
 • bielactwo,
 • skłonność do tworzenia się blizn przerostowych,
 • aktywne infekcje,
 • choroby nowotworowe.

Usuwanie blizn po plastyce powiek w Warszawie

Przy wyborze kliniki pacjenci zwracają szczególną uwagę na wysoki standard świadczonych usług oraz kompetencje personelu przeprowadzającego zabiegi. Jednym z miejsc wyróżniających się w pełni profesjonalnym i holistycznym podejściem jest Projekt Skóra mieszcząca się w ścisłym centrum miasta.

W klinice Projekt Skóra w Warszawie pacjenci mają możliwość poddania się zabiegom redukcji blizn po plastyce powiek. Zespół tworzą eksperci posiadający bogate doświadczenie w realizacji procedur poprawiających wygląd i kondycję skóry, które są zgodne z aktualnymi osiągnięciami medycyny estetycznej. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na wysoce zadowalające rezultaty oraz bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące blizn po plastyce powiek górnych i dolnych.

Jak długo widać blizny po plastyce powiek?

Blizny po plastyce powiek zostają na zawsze. W większości przypadków są niewidoczne, ponieważ powstają w naturalnych zagięciach powiek.

Co stosować na blizny po korekcie powiek?

Bezpośrednio po zabiegu można stosować chłodne okłady w celu zmniejszenia obrzęku i wsparcia procesu gojenia się tkanek. Następnie dopuszczalne jest stosowanie kremów i maści, które wspierają regenerację skóry. O doborze odpowiedniego preparatu warto porozmawiać z lekarzem, który wykonał zabieg korekty powiek.

Jak długo goją się blizny po plastyce powiek górnych?

Proces formowania się blizny po korekcie powiek trwa około 12 miesięcy. Z każdym tygodniem blizna staje się jaśniejsza i mniej widoczna.

Jak pielęgnować blizny po korekcie powiek?

Bliznę po korekcie powiek należy bezwzględnie chronić przed promieniowaniem słonecznym. W tym celu należy stosować kremy z filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać opalania twarzy (również w solarium). Ponadto można stosować krem lub maść, która wspiera regenerację skóry. Podczas aplikacji preparatu wskazane jest wykonywanie delikatnego masażu tkanek.

Jak usunąć blizny po korekcie powiek?

Widoczne i zgrubiałe blizny po korekcie powiek można próbować usunąć przy pomocy specjalistycznych zabiegów – np. radiofrekwencji mikroigłowej lub laseroterapii. O możliwości poddania się danej procedurze należy porozmawiać z lekarzem.

Jak wyglądają blizny po zabiegu plastyki powiek?

Blizny po zabiegu plastyki powiek są małe i cienkie. Znajdują się w naturalnych zagięciach powiek. Początkowo mają kolor czerwony i mogą odznaczać się na zdrowej skórze. Z czasem ulegają rozjaśnieniu i stają się niemal niewidoczne.

Źródła:

 1. Rebowe R.E., Runyan C., Blepharoplasty, 2023
 2. Bhattacharjee K. i in., Lower eyelid blepharoplasty: An overview, 2020
 3. Ruprich M., Radiofrekwencja mikroigłowa, 2020
 4. Załęska I., Atta-Motte M., Laseroterapia w redukcji blizn o różnej etiologii – przegląd literatury, 2017
4.2/5 - (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk