bliznowiec (keloid)

leczenie i usuwanie bliznowców (keloidów)

Bliznowiec jest to rodzaj patologicznego gojenia się skóry, następujący po urazie powodującym przerwanie jej ciągłości. Tkanki bliznowca rozrastają się w sposób niekontrolowany poza granice rany, tworząc w miejscu blizny złożone z tkanki łącznej włóknistej zgrubienia w postaci twardych włóknistych guzów.

W klinice Projekt Skóra, znajdującej się w samym centrum Warszawy, oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia bliznowców. Dzięki temu możemy dostosować rodzaj leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, który zgłasza się do nas ze swoim problemem.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Czas trwania

15 – 30 min

peelingi

Ilość powtórzeń

3 – 6

peelingi

Cena

500 PLN*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

CIESZ SIĘ PIĘKNą skórą bez bliznowców na ciele

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA bliznowców

Przyczyny powstawania bliznowców/keloidów

Każdy zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu skóry pozostawia na jej powierzchni ślad w postaci blizny. Miejscami szczególnie narażonymi na rozwój bliznowców są: uszy, dolna połowa twarzy, szyja, dekolt, okolica mostka, górna część klatki piersiowej, kark, barki, ramiona, przedramiona oraz górna część pleców.

Patologiczne blizny najczęściej pozostają wtedy, gdy na skutek długo utrzymującego się stanu zapalnego rana nie goi się lub gdy blizna ulega przerostowi. U niektórych osób, komórki tworzące bliznę, tzw. fibroblasty, namnażają się bowiem zbyt intensywnie. W taki sposób powstaje bliznowiec.

Jest to rozwijająca się w płaskie i różnokształtne twory zmiana skórna, której rozmiar może wahać się od kilkunastu milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów. Jest ona często określana jako forma twardego włókniaka, czyli łagodny nowotwór.

Rodzaje bliznowców

Keloid to zmiana skórna, która może występować w dwóch postaciach jako:
⚬ bliznowiec samoistny, który rozwija się bez ustalonej przyczyny i najczęściej lokuje się w obrębie klatki piersiowej;
⚬ bliznowiec wtórny, który powstał na skutek oparzenia, urazu mechanicznego lub w wyniku zmian trądzikowych.

Przyczyny powstawania bliznowców/keloidów

Bezpośrednią przyczyną powstawania bliznowca jest zaburzony proces gojenia się, charakteryzujący się nadmierną aktywnością naskórka do produkcji kolagenu, powodującego znaczny rozrost rany.

Do najważniejszych przyczyn powstawania keloidów należą:
⚬ skłonność danej osoby do powstawania bliznowców, najczęściej dzieje się tak u osób, które mają skłonności genetyczne,
⚬ urazy mechaniczne – czyli wszelkie przypadki przerwania tkanki łącznej,
⚬ przebyte choroby – trądzik pospolity, ospa, zapalenie mieszków włosowych,
⚬ rana po porodzie – bliznowiec po cesarskim cięciu, jak i po nacięciu krocza,
⚬ rany pozabiegowe – bliznowiec po usunięciu pieprzyka, czy bliznowiec po operacji tarczycy,
⚬ urazy termiczne – blizny po oparzeniach,
⚬ ukąszenia przez owady,
⚬ piercing,
⚬ ukłucia przy iniekcji szczepionki.

Wśród najważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu bliznowców wymienia się:
⚬ wiek pacjenta – wraz z wiekiem zmniejsza się ryzyko występowania bliznowców,
⚬ kolor skóry – bliznowce częściej występują u osób z ciemniejszym kolorem skóry,
⚬ choroby metaboliczne – wpływają one na utrudniony proces gojenia się ran,
⚬ choroby autoimmunologiczne,
⚬ zaburzenia w unaczynieniu tkanek,
⚬ poziom hormonów płciowych u kobiet, najczęściej w okresie pokwitania i ciąży, rzadziej w okresie menopauzy.

Jak wygląda keloid?

Zapewne wiele osób widziało, jak wyglądają bliznowce na twarzy, bliznowce po operacji tarczycy albo bliznowce po cesarce; zdjęcia takich zmian można znaleźć bowiem w internecie. Są to zmiany skórne o charakterze, wyglądzie i strukturze guza, o nieregularnym kształcie i lekko wypukłej powierzchni oraz czerwonej lub sinej barwie. Obraz szerzenia się zmiany w obręb zdrowej skóry dają wypustki. Jest to objaw, który pozwala na rozróżnienie blizny przerosłej od bliznowca. Bliznowiec w dotyku jest twardszy od skóry, która go otacza i ma tendencje do powiększania się.

rodzaje bliznowców

Czy bliznowiec boli?

Bliznowce często swędzą, a bardzo duże mogą powodować spory dyskomfort i nawet utrudniać ruchy. W przypadku bliznowca brak jest jednak wyraźnych dolegliwości bólowych. Ból może wystąpić jedynie, jeśli bliznowiec jest zlokalizowany w obrębie stawów. Pacjent odczuwa wówczas przykurcze i trudności w wyprostowaniu kończyn.

czy bliznowiec boli

Leczenie bliznowców/keloidów

Istnieje kilka metod leczenia bliznowców. Do podstawowych zaliczamy:
⚬ leczenie chirurgiczne, wycięcie bliznowców i ponowne zszycie rany,
laser frakcyjny,
⚬ ostrzykiwanie lekiem z grupy sterydów.

Do usuwania bliznowców można stosować wymrażanie, a także leczenie chirurgiczne. Metody te wiążą się jednak z dużym ryzykiem rozwoju wtórnych keloidów. Leczenie chirurgiczne stosuje się jedynie w ostateczności, nie jest ono zalecane z powodu znacznego ryzyka jeszcze większego rozrostu bliznowca.

Często stosowanym sposobem jest farmakoterapia polegająca na stosowaniu maści na bliznowce z zawartością sterydów. Innym sposobem leczenia są iniekcje. Stosować można zastrzyki z glikokortykosteroidami w obrębie zmienionej tkanki albo zastrzyki z preparatów interferonu gamma.

Zapewne wiele osób chciałoby wiedzieć, jak leczyć keloidy za pomocą iniekcji ze sterydami lub iniekcji steroidowych. Zastrzyki steroidowe są jedną ze skuteczniejszych metod leczenia bliznowców. Za pomocą strzykawki z małą igłą podawany zostaje roztwór sterydowy, wprowadzony bezpośrednio w zmianę. Powtarza się je w odstępach 3 lub 4 tygodniowych, aż do czasu zmiękczenia keloidu i zmniejszenia go. Mogą one jednak wywołać miejscowe skutki uboczne, takie jak: przebarwienia albo zmiany zanikowe skóry.
Do leczenie blizn i bliznowców wykorzystuje się również zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego i ta metoda obecnie wydaje się być najskuteczniejsza do usuwania keloidów. Terapia laserem powoduje rozpad kolagenu stanowiącego budulec blizny. Bliznowiec stopniowo zmniejsza się i rozjaśnia. Laser stosowany na blizny wyzwala w skórze wytwarzanie nowych włókien kolagenowych, a przy każdym zabiegu dochodzi do powstania jędrnej i gładkiej skóry. Skuteczność laserowego usuwania blizn jest uzależniona od predyspozycji pacjenta oraz struktury blizny, zaś o intensywności terapii decyduje lekarz wykonujący zabieg. Laseroterapia jest często łączona z terapią kortykosteroidami, co pozwala osiągnąć wysoką skuteczność leczenia.

Usuwanie bliznowców
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, abyś cieszyła się skórą bez niedoskonałości.

czy bliznowiec boli
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl