Melasma/ostuda

usuwanie melasmy/ostudy

Na Twojej twarzy pojawiły się ciemne plamy, które przypominają piegi? To może być ostuda, zwana też melasmą – wyjątkowo uciążliwy rodzaj przebarwienia skórnego. Sprawdź, z jakich przyczyn powstaje i w jaki sposób można się jej pozbyć w Klinice Projekt Skóra w Warszawie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w bezbolesnym usunięciu przebarwień na skórze

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

zobacz efekty zabiegów przed i po

melasma ostuda przed i po

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA mELASMY

laserowe usuwanie pieprzyków

Laser frakcyjny

laser lavieen zabieg warszawa

Laser tulowy Lavieen

mezoterapia

Mezoterapia

Peelingi medyczne

Cosmelan

Cosmelan

Dermamelan

Dermamelan

Mikronakłuwanie z TCA

Dermapen

Co to jest melasma/ostuda?

Melasma, inaczej ostuda, jest typem przebarwienia skórnego o charakterze ciemnych, zlokalizowanych miejscowo plam w różnych odcieniach brązu. Plamy te można rozpoznać po nieregularnym kształcie, nierównych obrzeżach i symetrycznym rozmieszczeniu w ramach jednego rozległego ogniska, które tworzy na skórze rodzaj maski. Melasma/ostuda występuje głównie u kobiet po 30. roku życia (tylko 10% osób zmagających się z tym problemem to mężczyźni). Ma tendencję do nawracania.

Melasma na twarzy i nie tylko – gdzie jeszcze może pojawić się ostuda?

Melasma uwidacznia się głównie na twarzy. Typowe obszary jej występowania to przede wszystkim policzki, nos, czoło i skronie. Ostuda może zostać rozpoznana również na wargach (górnych), brodzie, karku i szyi. Te miejsca są szczególnie narażone na pokrywanie się przebarwieniami, ponieważ dociera do nich największa ilość promieniowania słonecznego. Powoduje ono wzmożone wytwarzanie melaniny w skórze, a w efekcie – powstawanie zmian pigmentacyjnych.

Ostuda hormonalna, ostuda ciężarnych – przyczyny ich powstawania

Przyczyny powstawania melasmy/ostudy są wciąż nie do końca poznane. Wskazano jednak trzy główne czynniki, które sprzyjają pojawianiu się tego typu przebarwień. Należą do nich: działanie światła słonecznego, wpływ żeńskich hormonów, jak również predyspozycje genetyczne. Szczególnie istotna jest tutaj rola hormonów. Melasma/ostuda występuje zwykle:
⚬ w czasie ciąży (ostuda ciążowa) i menopauzy,
⚬ w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej (doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapiii zastępczej),
⚬ podczas zażywania leków hormonalnych (m.in. mezantoiny, hydantoiny) i światłouczulających (niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, przeciwarytmicznych),
⚬ w okresie występowania zaburzeń endokrynologicznych (związanych z funkcjonowaniem tarczycy, jajników, trzustki, nadnerczy i innych gruczołów układu dokrewnego).

Problem melasmy/ostudy na skórze jest często konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlatego aby zapobiec przebarwieniom słonecznym, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki ryzyka związane z powstawaniem zmian pigmentacyjnych skóry, należy regularnie stosować kremy o wysokim stopniu ochrony (SPF50+).

Czy melasma/ostuda znika samoistnie?

Zdarza się, że melasma/ostuda ginie bez śladu, nawet jeśli nie zostanie podjęte leczenie dermatologiczne. Dotyczy to głównie ostudy ciężarnych, która zaczyna blednąć zaraz po porodzie, a w ciągu kilku-kilkunastu tygodni – gdy hormony wracają do równowagi – całkowicie znika. Zwykle jednak pojawia się ponownie w kolejnej ciąży. Możliwe jest również cofnięcie się przebarwień po zakończeniu przyjmowania leków lub zmniejszeniu dawki estrogenu. Bywa jednak i tak, że melasma/ostuda utrzymuje się lub nawraca latami. W takich przypadkach pomóc może tylko interwencja dermatologa.

Ostuda/melasma – leczenie przebarwień

Leczenie melasmy/ostudy odbywa się z wykorzystaniem substancji o właściwościach złuszczających i odbarwiających – stosowanych zarówno jednocześnie, jak i naprzemiennie. Działanie odbarwiające mają preparaty zawierające retinoidy, hydrochinon i kwasy (np. azaleinowy, kojowy, trójchlorooctowy, glikolowy), które sprawdzają się również w złuszczaniu skóry. Jeśli chodzi leczenie melasmy/ostudy, peelingi medyczne z kwasami są terapią pierwszego rzutu – nieinwazyjną, mało kosztowną, a przy tym skuteczną.

Jeszcze lepsze efekty leczenia przebarwień kwalifikowanych jako melasma/ostuda uzyskuje się w przy zastosowaniu terapii skojarzonej. Polega ona na usuwaniu istniejących już zmian i jednoczesnym hamowaniu reakcji enzymatycznych, które pobudzają skórę do produkcji melaniny. Zdolność do blokowania tyrozynazy, czyli enzymu kluczowego w procesie powstawania melaniny, mają preparaty Cosmelan i Dermamelan. Terapia z ich użyciem w krótkim czasie prowadzi do eliminacji plam barwnikowych. Jej dodatkową korzyścią jest widoczny wzrost napięcia skóry.

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

W usuwaniu melasmy/ostudy dobre rezultaty przynosi również szereg metod bazujących na wykorzystaniu urządzeń, którymi dysponują najlepsze salony medycyny estetycznej. Chodzi m.in. o laserowe usuwanie przebarwień (laserem frakcyjnym CO2), mezoterapię mikroigłową i Dermapen z peelingiem TCA (Pixel Peel). Wszystkie te zabiegi mają jeden cel: wywołanie mikrouszkodzeń w powierzchniowej warstwie skóry i pobudzenie jej do naturalnych procesów naprawczych, w wyniku których cera staje się gładka i sprężysta, a ponadto zyskuje pożądany jednolity koloryt.

Pamiętaj! Leczenia nie należy podejmować na własną rękę. W przypadku melasmy domowe sposoby są nie tylko nieskuteczne, ale mogą okazać się również szkodliwe. Występowanie przebarwień powinno skłonić do konsultacji z dermatologiem, który wskaże najwłaściwszy sposób na poradzenie sobie z problemem. Podejrzewasz, że to właśnie melasma szpeci Twoją cerę? Już dziś skontaktuj się z naszym specjalistą! Czekamy na Ciebie w Projekcie Skóra

Usuwanie melasmy
w Warszawie

Leczenie skóry pokrytej ciemnymi, wyraźnie widocznymi plamami to wyzwanie, któremu nie sposób sprostać bez wsparcia dermatologa. Nasza klinika specjalizuje się w usuwaniu nieestetycznych zmian najnowocześniejszymi z dostępnych metod. Poznaj najlepsze sposoby zwalczania melasmy i postaw na profesjonalne rozwiązania! Z nami możesz osiągnąć swój cel.

melasma ostuda warszawa usuwanie
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl