Na Twojej twarzy pojawiły się ciemne plamy, które przypominają piegi? To może być ostuda, zwana też melasmą – wyjątkowo uciążliwy rodzaj przebarwienia skórnego. Sprawdź, z jakich przyczyn powstaje i w jaki sposób można się jej pozbyć w Klinice Projekt Skóra w Warszawie.
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w bezbolesnym usunięciu przebarwień na skórze
Wskazania:
zobacz efekty zabiegów przed i po
Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie
POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA mELASMY
Co to jest melasma/ostuda?
Melasma, inaczej ostuda, jest typem przebarwienia skórnego o charakterze ciemnych, zlokalizowanych miejscowo plam w różnych odcieniach brązu. Plamy te można rozpoznać po nieregularnym kształcie, nierównych obrzeżach i symetrycznym rozmieszczeniu w ramach jednego rozległego ogniska, które tworzy na skórze rodzaj maski. Melasma/ostuda występuje głównie u kobiet po 30. roku życia (tylko 10% osób zmagających się z tym problemem to mężczyźni). Ma tendencję do nawracania.
Melasma na twarzy i nie tylko – gdzie jeszcze może pojawić się ostuda?
Melasma uwidacznia się głównie na twarzy. Typowe obszary jej występowania to przede wszystkim policzki, nos, czoło i skronie. Ostuda może zostać rozpoznana również na wargach (górnych), brodzie, karku i szyi. Te miejsca są szczególnie narażone na pokrywanie się przebarwieniami, ponieważ dociera do nich największa ilość promieniowania słonecznego. Powoduje ono wzmożone wytwarzanie melaniny w skórze, a w efekcie – powstawanie zmian pigmentacyjnych.
Ostuda hormonalna, ostuda ciężarnych – przyczyny ich powstawania
Przyczyny powstawania melasmy/ostudy są wciąż nie do końca poznane. Wskazano jednak trzy główne czynniki, które sprzyjają pojawianiu się tego typu przebarwień. Należą do nich: działanie światła słonecznego, wpływ żeńskich hormonów, jak również predyspozycje genetyczne. Szczególnie istotna jest tutaj rola hormonów. Melasma/ostuda występuje zwykle:
⚬ w czasie ciąży (ostuda ciążowa) i menopauzy,
⚬ w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej (doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapiii zastępczej),
⚬ podczas zażywania leków hormonalnych (m.in. mezantoiny, hydantoiny) i światłouczulających (niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, przeciwarytmicznych),
⚬ w okresie występowania zaburzeń endokrynologicznych (związanych z funkcjonowaniem tarczycy, jajników, trzustki, nadnerczy i innych gruczołów układu dokrewnego).
Problem melasmy/ostudy na skórze jest często konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlatego aby zapobiec przebarwieniom słonecznym, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki ryzyka związane z powstawaniem zmian pigmentacyjnych skóry, należy regularnie stosować kremy o wysokim stopniu ochrony (SPF50+).
Czy melasma/ostuda znika samoistnie?
Zdarza się, że melasma/ostuda ginie bez śladu, nawet jeśli nie zostanie podjęte leczenie dermatologiczne. Dotyczy to głównie ostudy ciężarnych, która zaczyna blednąć zaraz po porodzie, a w ciągu kilku-kilkunastu tygodni – gdy hormony wracają do równowagi – całkowicie znika. Zwykle jednak pojawia się ponownie w kolejnej ciąży. Możliwe jest również cofnięcie się przebarwień po zakończeniu przyjmowania leków lub zmniejszeniu dawki estrogenu. Bywa jednak i tak, że melasma/ostuda utrzymuje się lub nawraca latami. W takich przypadkach pomóc może tylko interwencja dermatologa.
Ostuda/melasma – leczenie przebarwień
Leczenie melasmy/ostudy odbywa się z wykorzystaniem substancji o właściwościach złuszczających i odbarwiających – stosowanych zarówno jednocześnie, jak i naprzemiennie. Działanie odbarwiające mają preparaty zawierające retinoidy, hydrochinon i kwasy (np. azaleinowy, kojowy, trójchlorooctowy, glikolowy), które sprawdzają się również w złuszczaniu skóry. Jeśli chodzi leczenie melasmy/ostudy, peelingi medyczne z kwasami są terapią pierwszego rzutu – nieinwazyjną, mało kosztowną, a przy tym skuteczną.
Jeszcze lepsze efekty leczenia przebarwień kwalifikowanych jako melasma/ostuda uzyskuje się w przy zastosowaniu terapii skojarzonej. Polega ona na usuwaniu istniejących już zmian i jednoczesnym hamowaniu reakcji enzymatycznych, które pobudzają skórę do produkcji melaniny. Zdolność do blokowania tyrozynazy, czyli enzymu kluczowego w procesie powstawania melaniny, mają preparaty Cosmelan i Dermamelan. Terapia z ich użyciem w krótkim czasie prowadzi do eliminacji plam barwnikowych. Jej dodatkową korzyścią jest widoczny wzrost napięcia skóry.
Jak usunąć przebarwienia na skórze?
W usuwaniu melasmy/ostudy dobre rezultaty przynosi również szereg metod bazujących na wykorzystaniu urządzeń, którymi dysponują najlepsze salony medycyny estetycznej. Chodzi m.in. o laserowe usuwanie przebarwień (laserem frakcyjnym CO2), mezoterapię mikroigłową i Dermapen z peelingiem TCA (Pixel Peel). Wszystkie te zabiegi mają jeden cel: wywołanie mikrouszkodzeń w powierzchniowej warstwie skóry i pobudzenie jej do naturalnych procesów naprawczych, w wyniku których cera staje się gładka i sprężysta, a ponadto zyskuje pożądany jednolity koloryt.
Pamiętaj! Leczenia nie należy podejmować na własną rękę. W przypadku melasmy domowe sposoby są nie tylko nieskuteczne, ale mogą okazać się również szkodliwe. Występowanie przebarwień powinno skłonić do konsultacji z dermatologiem, który wskaże najwłaściwszy sposób na poradzenie sobie z problemem. Podejrzewasz, że to właśnie melasma szpeci Twoją cerę? Już dziś skontaktuj się z naszym specjalistą! Czekamy na Ciebie w Projekcie Skóra
Usuwanie melasmy
w Warszawie
Leczenie skóry pokrytej ciemnymi, wyraźnie widocznymi plamami to wyzwanie, któremu nie sposób sprostać bez wsparcia dermatologa. Nasza klinika specjalizuje się w usuwaniu nieestetycznych zmian najnowocześniejszymi z dostępnych metod. Poznaj najlepsze sposoby zwalczania melasmy i postaw na profesjonalne rozwiązania! Z nami możesz osiągnąć swój cel.