LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

AZS – ten skrót jest doskonale znany wielu świeżo upieczonym rodzicom! Atopowe zapalenie skóry może objawiać się już u niemowląt, powodując dokuczliwy świąd oraz prowadząc do powstawania nawet bardzo rozległych zmian na skórze. 

Twoje dziecko ma objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry? A może zaobserwowałeś charakterystyczne dla AZS zmiany zapalne na swojej skórze? Skorzystaj z konsultacji dermatologicznej w naszej klinice i dowiedz się, jak przebiega terapia w przypadku atopowego zapalenia skóry.

azs

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną skóry, która ma podłoże genetyczne. Niemal u wszystkich pacjentów występuje suchość skóry i towarzyszący jej bardzo nasilony świąd skóry, który skłania do intensywnego drapania. W konsekwencji tworzą się ranki, zwane przeczosami. Zmiany skórne przypominają wyprysk – tworzą się grudki, pęcherzyki, dochodzi do sączenia i łuszczenia. Świąd prowadzi do drapania, a drapanie nasila zmiany skórne. Z biegiem czasu skóra staje się charakterystycznie pogrubiała, gdyż ulega tzw. lichenifikacji.

Lokalizacja zmian skórnych w AZS jest charakterystyczna i typowa dla różnych okresów życia, bowiem objawia się różnie u niemowląt, w okresie dziecięcym, a jeszcze inaczej w okresie dojrzewania i u dorosłych.

 

AZS rozwija się zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa. Statystyki mówią o 15-30% dzieci, których problem może dotyczyć. Choroba może rozwinąć się także w późniejszym okresie życia – tzw. late onset atopic dermatitis.

Metody leczenia AZS

Leczenie AZS jest procesem długotrwałym, wymagającym systematyczności i dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem. Celem terapii jest stabilizacja objawów, zmniejszenie stanu zapalnego skóry, zapobieganie nawrotom i unikanie działań ubocznych leków. Podstawową metodą postępowania w AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Odbudowę bariery ochronnej naskórka poprzez właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry umożliwiają emolienty. Za sprawą substancji wiążących wodę oraz właściwości okluzyjnych wykazują one wielokierunkowe działanie. Zgodnie z zaleceniami polskich i europejskich towarzystw dermatologicznych i instytucji medycznych regularna pielęgnacja emolientami stanowi leczenie pierwszego wyboru AZS zarówno w fazie przewlekłej choroby, jak i w okresie zaostrzeń.

W terapię AZS powinna być i jest zaangażowana cała rodzina. Edukacja obejmuje zarówno pacjenta, jak i jego otoczenie. Nasi lekarze rozumieją złożoność choroby i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

azs-1
Podstawowe cechy AZS
 • Bardzo nasilony świąd skóry,
 • Przewlekły i nawrotowych charakter choroby,
 • Uogólniona suchość skóry,
 • Typowy wygląd zmian skórnych.
Przyczyny AZS

Przyczyny rozwoju AZS są złożone i zależą od uwarunkowań genetycznych, zaburzeń immunologicznych, zwiększonej produkcji przeciwciał IgE, defektu budowy i funkcji bariery naskórkowej (niedobór filagryny, niedobór i nieprawidłowy skład lipidów w górnej warstwie naskórka), co umożliwia wnikanie czynników drażniących i alergenów w głąb skóry. Zaburzona struktura naskórka sprzyja, niestety, transepidermalnej (przeznaskórkowej) utracie wody (TEWL) i aktywacji różnych substancji prowadzących do rozwoju stanu zapalnego.

 

Czynniki wywołujące/zaostrzające
 • Psychosomatyczne, zwłaszcza stres,
 • Alergeny powietrznopochodne,
 • Środowiskowe (aniczyszczenie powietrza, smog),
 • Suchy, chłodny klimat,
 • Palenie papierosów,
 • Późny wiek rozrodczy matki,
 • Zakażenia drobnoustrojami,
 • i inne.

Leczenie AZS – nawilżanie skóry

Jednym z charakterystycznych dla AZS objawów jest bardzo sucha, zaczerwieniona i szorstka skóra. Podstawowym krokiem we właściwej pielęgnacji skóry dotkniętej AZS jest częste nawilżanie oraz natłuszczanie za pomocą specjalnych kosmetyków, najlepiej emolientów. Właściwe nawilżenie pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry, wspierając naturalne procesy regeneracyjne oraz redukując ryzyko powstawania kolejnych wykwitów.

Leczenie AZS w Warszawie

Do leczenia atopowego zapalenia skóry należy podejść w holistyczny sposób. Na rozwijanie się AZS wpływa wiele czynników, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Mogą to być np. kosmetyki, środki do prania, zapachowe mydło do rąk, pyłki roślinne, syntetyczne tworzywa. W wielu przypadkach już sama eliminacja lub chociażby zredukowanie drażniących czynników prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy wyglądu skóry. Reakcje alergiczne w formie wykwitów AZS mogą występować również po spożyciu określonych pokarmów. Częstym alergenem jest między innymi mleko krowie, orzechy, jajka lub pszenica. Jednym z elementów kompleksowej terapii może być wyeliminowanie tych składników z diety.

Profesjonalne konsultacje dermatologiczne

Klinikę Projekt Skóra tworzy zespół doświadczonych lekarzy dermatologów, którzy zdiagnozują chorobę skóry i wskażą, jak należy postępować w przypadku pojawienia się objawów AZS. Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych ekspertów z dziedziny dermatologii klinicznej!

CENA KONSULTACJI

Konsultacja Dermatologiczna  

180 zł