Ocena znamion skórnych – profilaktyka czerniaka

kontrola znamion skórnych

Skontroluj znamiona już dziś!

Regularna kontrola znamion barwnikowych przez dermatologa lub chirurga onkologa to podstawa profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka. Okresowe wykonywanie badania wideodermoskopowego redukuje ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

 

Jako pierwsi i jedyni w Polsce dysponujemy najnowocześniejszym wideodermoskopem, za sprawą którego tworzymy mapę Twoich znamion w zaledwie kilka minut.

Jeżeli zauważasz niepokojące zmiany na swojej skórze, przeczytaj uważnie:

Czym jest czerniak?

Czerniak to nowotwór skóry wywodzący się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Cechuje go dynamiczny rozwój i jest oporny na leczenie. Wcześnie wykryty jest jednak prawie całkowicie uleczalny.

Na co zwrócić uwagę – czyli metoda ABCDE

Samokontrolę może ułatwić metoda ABCDE. Akronim powstał od pierwszych liter słów określających cechy obserwowanej zmiany skórnej wskazujące na konieczność diagnostyki w kierunku czerniaka.

Jak się chronić?
  • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 10:00 – 15:00
  • Jeśli planujesz przebywać na słońcu, rób to z głową – pamiętaj o aplikacji preparatów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu kapelusza z dużym rondem (powyżej 7,5 cm) oraz okularów przeciwsłonecznych
  • Nie korzystaj z solarium
  • Raz w miesiącu obejrzyj dokładnie skórę na całym ciele (tak, całym) – jeśli, któraś zmiana wzbudzi twój niepokój zgłoś się niezwłocznie do dermatologa
  • Przynajmniej raz na rok zgłoś się na badanie kontrolne znamion; jeśli masz jasny fototyp skóry dermoskopia lub wideodermoskopia jest częściej wskazana

 

Metody diagnostyczne

Ze względu na możliwość rozwoju czerniaka każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku poddać się badaniu znamion.

Takie badanie odbywa się przy użyciu dermoskopu ręcznego lub wideodermoskopu, który umożliwia mapowanie zmian na ciele, ich archiwizację, a podczas wizyty kontrolnej także porównanie i ocenę, czy uległy zmianie na przestrzeni czasu.

 

usuwanie znamiona wideodermoskopia

CENA

Badanie dermoskopowe

Badanie wideodermoskopowe

Wideodermoskopia – mapping wszystkich znamion

       200 zł

             od 250 zł

500 zł